كلاس مجازي
کلاس مجازی کلاس زندگی در دنیای اطلاعات

ایمیل خود را برای اشتراک در فید کلاس مجازی وارد کنید:

قدرت گرفته از فیدبرنر


بازدید : مرتبه
تاريخ : ۱۳۸٦/٩/٢٠

میرزا حسن رشدیه

  

امروز شصت و سومين سال درگذشت " ميرزاحسن رشديه" پدر مدارس جديد ايران و بنيانگذار فرهنگ نوين در كشور است.

اين مرد وطن دوست، معارف‌پرور، خير و نويسنده توانا، به سال  ۱۲۲۸هجري شمسي در يك خانواده روحاني در محله چرنداب تبريز ديده به‌جهان گشود و پدرش ملامهدي تبريزي از روحانيون خوشنام و مورد احترام اين شهر بود.

رشديه پس از سپري كردن تحصيلات ابتدايي آن دوران در مكتب‌خانه‌هاي تبريز، در سن  ۲۱سالگي به يكي از مدارس بيروت رفت و تحت تعليم معلمان فرانسوي قرار گرفت و پس از دو سال از طريق استانبول و ايروان به تبريز باز گشت.

مهمترين و بزرگترين هديه اين مرد سترگ آذربايجان تجربيات سفرش به هم- وطنانش، ابتكار و اختراع "الفباي صوتي" بود كه در اين روش در تقسيم كلمات يا هجاها صداي حروف تجزيه و تركيب مي‌شد.

ايجاد الفباي صوتي توسط رشديه فقيد، راه آموزش را هموار كرد و مشكلات يادگيري نوآموزان در  ۱۳۰سال قبل را رفع نمود.

رشديه پس از هفت سال دوري از تبريز به زادگاهش بازگشت و نخستين مدرسه را به سال  ۱۲۵۵هجري شمسي در محله ششگلان تاسيس و كودكان را با شيوه جديد تدريس الفبا آموزش داد.

اما مقابله و سنگ‌اندازي برخي از ساده‌لوحان در تبريز مانع از ادامه كار رشديه در اين مدرسه شد و وي ناچار به سفر به مشهد شد.

رشديه پس از شش ماه به تبريز بازگشت و همان مدرسه را در بازار اين شهر داير نمود و بارديگر مورد هجوم قرار گرفت و به مشهد رفت.

اين مرد خستگي ناپذير براي سومين بار مدرسه خود را در محله چرنداب راه اندازي كرد ولي بازهم با مخالفت‌هايي روبرو و حتي چند تير به او شليك شد كه به پايش اصابت كرده و وي را مجروح كرد.

رشديه در آن موقع كه دستش را در مشهد شكسته بودند، شعري بدين مضمون سرود:
مرا دوست، بي‌دست و پا خواسته است پسندم همان را كه او خواسته است او پس از تحمل رنج‌ها و انجام ممارست‌هاي بي‌نظير پس از تاسيس شش مدرسه در تبريز، حتي براي سالمندان (اكابر) نيز كلاسي ترتيب داد و در عرض كمتر از  ۹۰ساعت تدريس، خواندن و نوشتن را به آنان آموخت.

اين اقدام رشديه باعث شد اكثريت مردم تبريز هوادار او و دانش جديدش شده و مكتب داران سنتي در اقليت قرار گيرند.

رشديه در رمضان سال  ۱۲۶۵هجري شمسي، نخستين مدرسه به سبك جديد را در تهران در جنب پارك متعلق به امين‌الدوله بنا نهاد.

اين مرد دانش دوست علاوه بر تبريز و تهران، مدارس رشديه در شهرهاي رشت، انزلي، اردبيل و قم را نيز تاسيس كرد.

از ديگر آثار گران سنگ رشديه، نگارش كتاب درسي "وطن ديلي" (زبان مادري) است كه در آن به زبان تركي آذري و با روش علمي مردم ترك زبان تنها با خواندن و آموزش  ۶۰ساعته مي‌توانستند باسواد شوند.

رشديه در نگارش كتاب فوق، از طرز معيشت مردمان آذربايجان الهام گرفته و تدريس الفبا را نيز بر اساس ادبيات شفاهي مردم اين خطه تدوين كرده بود و براي تفهيم بهتر و رساتر واژه‌ها و كلمات، از "آتالار سوزو" (امثال و حكم) استفاده كرد.

كتاب وطن ديلي به طرز زيبايي و به زبان مادري با شيوه‌اي ساده و سليس تاليف شده بود.

رشديه تا سالهاي پاياني عمر خود دست از تعليم و تربيت برنداشت به طوري كه روزي موقع تدريس در كلاس بيهوش گرديد و چون به هوش آمد، پزشك از وي خواست به دليل كهولت سن از تدريس دست بردارد، ولي وي در پاسخ گفت: اگر در همان ساعت كه ضعف كردم، چشم از جهان مي‌بستم، جايم در بهشت بود، چه سعادتي از اين بالاتر كه معلم در حين انجام وظيفه مقدس تعليم بميرد.

اين مرد بزرگ آذربايجان و ايران  ۱۹آذر سال  ۱۳۲۳شمسي و در سن  ۹۷سالگي چشم از ديار فاني بست و در گورستان نو قم به خاك سپرده شد.

بر روي سنگ قبرش نوشته شده است: " آرامگاه ميرزاحسن رشديه اول موسس مدارس جديد در ايران".

قبرش پرنور و روانش شاد.

 پيش نوشت‌ها
امکانات جانبی

ایمیل خود را برای اشتراک در فید کلاس مجازی وارد کنید:

Delivered by FeedBurner