كلاس مجازي
کلاس مجازی کلاس زندگی در دنیای اطلاعات

ایمیل خود را برای اشتراک در فید کلاس مجازی وارد کنید:

قدرت گرفته از فیدبرنر


بازدید : مرتبه
تاريخ : ۱۳۸٦/٥/٢

      تنگه واشي(ساواشی) يكي از مناطق زيبا و طبيعي نزديك تهران و از توابع  مازندران است كه بعضي خانواده‌هاي تهراني حتي اگر گردشگر حرفه‌اي هم نباشند اين منطقه را مي‌شناسند و هر از گاهي با خانواده‌ي خود به اين منطقه سفر مي‌كنند. تنگه واشي يا (سو واشي يا ساواشي) به معني سر و سر آب  در نزديكي فيروزكوه واقع شده است. بعد از طي مسافت  120 كيلومتر از تهران حدود 5 كيلومتر مانده به فيروزكوه از كنار بيمارستان امام خميني در سمت چپ جاده بايد ادامه طريق نماييم تا به تنگه برسيم . براي رفتن به آن از جاده‌اي فرعي در غرب فيروزكوه پيچيده و پس از 15 كيلومتر به تنگه واشي مي‌رسيم.  از كناره جاده اصلي تهران فيروزكوه ده كيلومتر كه بياييم به روستاي جلز جند يا جليز جند مي رسيم و پس از 5 كيلومتر ديگر به تنگه خواهيم رسيد. روستايي با گيلاس و آلبالو هاي درشت و آبدار كه عمده زمينه كاري روستاييان جليزجند كشاورزي و دامداري است. روزهاي وسط هفته تنگه نسبتا خلوت و ديدني تر است. آخر هفته ها به خصوص  جمعه ها بسيار شلوغ و پر ازدحام است. تورهاي گردشگري با ميني بوس و اتوبوس منطقه را قرق مي كنند.

    اوايل صبح و زماني كه تنگه خلوت است آب جاري در تنگه بسيار سردتر از حد معمول به نظر مي رسد طوري كه در چند ثانيه اول پاهاي سفيد و زيبايتان قرمز و كرخت خواهد شد. و بعضي ها البته از شدت سورش اشكي نيز بر گونه خواهند چكاند. معمولا بعضي از گردشگران در اين معبر با كرايه‌ي چهارپايان مسير جاده را تا رسيده به انتهاي تنگه اول و يا تا خود آبشار واشي طي مي‌كنند چرا كه اين تنگه با پوشش صخره‌هايي بزرگ و بلند دره‌هاي صعب‌العبوري را بوجود آورده است. براي رسيدن به آبشار از دو تنگه بايد بگذريم تنگه اول طولاني تر و باريك تر و عميق تر است. به نظر مي رسد تنگه اول در حدود 6 يا 7 صد متري باشد. عمق آب بعضي قسمت ها تا كمر يك فرد متوسط القامه !!! مي رسد. حدود 70 تا 110 سانتي متر. پس از تنگه اول كه كتيبه اي بر روي خود دارد و طي مسافتي در دشت با شيبي متوسط پس از نيم ساعت به تنگه دوم مي رسيم. اين تنگه حدود 4 تا 500 متر است كمي عمق آن كمتر است ( حدود 30 تا 80 سانتي متر) و كمي هم عرض تنگه باز تر از تنگه اول است.  در انتهاي تنگه دوم به آبشار واشي مي رسيم. خروشان، سفيد و كف آلود از لاي صخره اي در ارتفاع 15 تا بيست متري خود را به زمين مي كوبد.

تنگه‌ي واشي علاوه بر دارا بودن پوششي صخره‌اي بلند و زيبا، آبشار و پوشش گياهي داراي رودخانه‌اي است كه متاسفانه كناره‌ي آن به پاركينگي براي ماشين‌هاي مسافران، اتوبوس‌ها و ميني‌بوس‌ها تبديل شده است. اين امر زيست گاه آبي اين منطقه را با خطراتي جدي مواجه كرده است.

      در اين تنگه بسياري از جانوران و حيواناتي زندگي مي‌كنند كه حيات و زندگي شان با ورود گردشگران كه اتفاقا اغلب شكارچيان ماهري هم هستند، رو به نابودي گذاشته است، بطوري كه اگر روزي به اين منطقه سفر كنيد، حتما با لاشه‌ي يكي از اين حيوانات مواجه خواهيد شد. تنگه واشي علاوه بر برخورداري از منابع زيباي طبيعت داراي چند اثر تاريخي نيز هست. شايد برايتان جالب باشد كه بدانيد در همين تنگه باريك و صعب‌العبور1 كتيبه از 3 كتيبه‌ي معروف از دوران قاجار به يادگار مانده‌اند. يكي از اين كتيبه‌ها در ابتداي تنگه اول واشي قرار گرفته و 2 كتيبه‌ي ديگر در چشمه علي شهرري و تونل وانه در جاده‌ي هراز واقع شده‌اند كه اتفاقا هر سه تيبه به دستور فتحعلي شاه قاجار حكاكي شده‌اند.  فتحعلي شاه كه زمان قبل از پادشاهي خويش را در شيراز گذرانده بود، با ديدن نقش برجسته‌هاي دوره‌ي ساساني سه نفر به نام‌هاي حجارباشي، نقاش‌باشي و معمارباشي را مسئول ساخت 3 كتيبه در تهران كرد كه نام هر سه‌ي آنها در گوشه‌هاي اين كتيبه‌ها نمايان است.

      كتيبه‌ي واشي يا جليز جند داراي طول و عرض 6 در 7 متر است و وقايع زمان فتحعلي شاه، دور تا دور كتيبه روايت شده است كه بزرگترين نقش برجسته‌ي اين كتيبه‌ها با مضمون شكارگاه و با تصوير اسب، نيزه و شكارهايش است كه در اطراف او مي‌توان عباس ميرزا، علي‌قلي ميرزا و علي‌نقي ميرزا پسران او همچنين نوادگانش را در حال شكار ديد. اشكال پرندگان و حيواناتي چون بزكوهي، آهو و گوزن نيز در اين نقش برجسته به عنوان شكار ديده مي‌شوند كه اتفاقا از اين نوع حيوانات امروز ني در تنگه‌ي واشي كم و بيش مي‌توان يافت. ساخت كتيبه‌ي جليزجند 3 سال به طول انجاميد و داراي قدمتي 185 ساله است. اين كتيبه بگونه‌اي در دل كوه حك شده است كه از بارش باران و تابش آفتاب در امان است.

در تنگه واشي نوعي از گياهان كميباب بنام باريجه روييده مي‌شود كه گياهي محلي است و به شدت از سوي سازمان حفاظت محيط زيست حفاظت و نگهداري مي‌شود. بطوري كه چيدن آن جرم محسوب مي‌شود و پيگرد قانوني دارد.

      متاسفانه تنگه واشي نيز مانند بافت تاريخي بسیاری از شهرهای کشور، دروازه‌هاي قديمي و حتي اكثر منابع طبيعي آن از گزند آلودگي‌هاي شهري كه عمدتا توسط گردشگران ورودي به آن به وجود مي‌آيند، در امان نمانده است؛ به طوري كه به زعم بسياري از كارشناسان محيط زيست، اين تنگه دچار گردشگري بيمار شده است كه هرچه سريعتر بايد براي درمان آن اقدام كرد.

تا قبل از حضور گردشگران در تنگه واشي، مردم اين منطقه به دام پروري و صيفي‌كاري مشغول بودند و عمده‌ترين معاش خود را از همين طريق به خصوص كاشت سيب‌زميني تامين مي‌كردند.

با تبليغات فراوان آژانس‌هاي مسافرتي و هجوم گردشگران به اين منطقه مردم نيز انگيزه‌ي دامپروري و كشاورزي خود را از دست داده‌اند و به فروش مواد غذايي، نوشيدني و حتي اجاره‌ي باغ هايشان به عنوان پاركينگ به گردشگران روي آورده‌اند. انواع آلودگي‌هاي به وجود آمده از تجمع مگس، پشه در اطراف لاشه‌ي حيوانات شكار شده، بطري‌ها و ظروف پلاستيكي و باقي مانده‌ي انواع خوردني‌هاي مسافران در اين منطقه و از همه مهمتر عدم چاره‌انديشي براي عبور مسافرين از معبر باريك تنگه واشي و مجروح شدن بسياري از مسافران در هنگام گذر از اين منطقه، تصاوير ناخوشايندي را براي طبيعت زيباي تنگه واشي به همراه آورده است.

رعايت موارد زير هنگام سفر به تنگه واشي سفري خوش براي به ارمغان خواهد آورد

1.   صبح زود حركت كرده و صبحانه خود را بين راه ميل بفرماييد طوري كه حداكثر ساعت 8 صبح ابتداي تنگه باشيد.

2.   كفش و لباس مناسب كمك بسيار زيادي به حركت آسان شما درون تنگه خواهد كرد. ( لباس هايي مثل لباس ماهيگران) به هر حال كفش راحت پلاستيكي و محكم و لباسي كه زود خشك شود هم خوب است.

3.      حتي الامكان آز آوردن بچه هاي زير ده سال و دختر بچه هاي زير 12 سال خوداري كنيد.

4.   بار اضافي براي عبور از تنگه برنداريد. ( جعبه كوچك كمك هاي اوليه، يك بطري كوچك آب، تلفن همراه، چند تكه شكلات مغزي و ...)

5.      براي ناهار بهتر است به قبل از تنگه بازگرديد.

6.      بين راه حتي الامكان از آسيب رساندن به مزارع و باغات اهالي خودداري فرماييد.

7.      گروهي و منظم حركت كنيد

8.      از ريختن زباله در تنگه و دشت خودداري كنيد.

9.      شيشه هاي شكسته در تنگه باعث آسيب ديدمن بسياري از افراد مي شود.

10. در صورت ديدن حيوانات از آسيب رساندن به آنها جدا خودداري فرماييد.

11. در قسمت هاي عميق تر حتي الامكان از كناره هاي تنگه حركت كنيد

12. مراقب همراهانتان باشيد.

13. دررون تنگه با يكديگر شوخي نكنيد. ( به هيچ عنوان همديگر را هل ندهيد و يا به سمت خود نكشيد. در جاهاي عميق و پرشتاب ممكن است يك لحظه با جريان شديد آب سرتان به شدت با صخره ها و سنگ ها برخورد كند)

14. كساني كه مشكلات فشار خون دارند و يا در ارتفاعات دچار مشكل مي شوند به خصوص پس از تنگه اول مراقب خود باشند.پيش نوشت‌ها
امکانات جانبی

ایمیل خود را برای اشتراک در فید کلاس مجازی وارد کنید:

Delivered by FeedBurner