كلاس مجازي
کلاس مجازی کلاس زندگی در دنیای اطلاعات

ایمیل خود را برای اشتراک در فید کلاس مجازی وارد کنید:

قدرت گرفته از فیدبرنردرس مرجع شناسی

مرکز آموزش عالی کشاورزی – کرج

 

v     در جست و جوی شباهت های و تفاوت های سبک شاعران قرن 13 و اوایل قرن 14 هستیم. برای این کار می بایستی ضمن آگاهی بر خصوصیات فردی به شرایط زندگی، آثار و شرحی از زندگی ادبی شاعران نیز دسترسی داشته باشیم . چه منبعی را معرفی می کنید.

v     آیا نمایشنامه نویسی به نام آخوند زاده می شناسید؟ درباره او چه می دانید؟

v     جاناتان سوئیفت کیست؟ شهرت اصلی او در چیست؟

v     آیا می دانید ابوسهل ویجن بن رستم الکوهی در چه سالی و کجا به دنیا آمده است؟ درباره او چه می دانید؟

v     آلبرکامو کیست؟ مهم ترین آثار او را که به زبان فارسی ترجمه شده است نام ببرید؟

v     به شرح  نسبتا کاملی از زندگی و آثار علاء الدین ابوالحسن علی بن ابراهیم از منجمان مسلمان نیاز داریم؟ آیا می دانید او به چه نامی مشهور بوده است؟

v     در حال پژوهشی در خصوص فعالیت های عمرانی، سیاسی و اقتصادی و نیز احوال شخصی نخست وزیران دوره پهلوی هستیم. آیا می توانید منبعی معرفی کنید که در این راه بتواند موثر واقع شود.

v     آیا می توانید تاریخچه مبارزات و روند قوام شخصیتی علی اکبر هاشمی بهرمانی را در جریان شکل گیری انقلاب ترسیم کنید؟

v     اگر تاکنون کتاب زیبا، خواندنی و سرشار از زندگی "سال‌های ابری" اثر علی اشرف درویشیان را نخوانده اید توصیه می کنم حتما از این امر غافل نشوید. لطفا مقایسه فرمایید آیا این منبع داستانی را می توانیم در حوزه سرگذشتنامه‌ها تقسیم بندی کنیم؟

v     به شرح احوالی از نویسنده معروف ادبیات کودکان و نوجوانان هوشنگ مرادی کرمانی نیاز داریم. آیا می توانید منبعی معرفی کنید که نویسنده ای  زندگی نامه او را فراهم کرده باشد؟

v     نام پنج اثر به همراه اطلاعات کامل کتابشناختی آنها در حوزه خودسرگذشتنامه ها را بنویسید؟ این خودسرگذشتنامه ها می بایستی شرح حال کاملی از زندگی مشاهیر به قلم خودشان و به زبان فارسی یا ترجمه شده به زبان فارسی باشد.

v     پنج روزنامه که سالیانه سالنامه منتشر می کنند را معرفی کنید؟

v     آمار دقیق و به روز درباره تعداد موالید و متوفیات مورد نیاز است؟ منبع رسمی و معتبر معرفی کنید.

v     در صورتی که آماری در سالنامه ی آماری منتشره توسط مرکز آمار ایران گردآوری نشده باشد و یا آمار ذاتا وجود نداشته باشد چگونه از آن مطلع می شویم؟ آمارهایی که ارقام آن جنبه تخمینی داشته باشد چگونه مشخص می شود.

v     در حال تحقیق بر روی جغرافیای انسانی استان اردبیل بعد از تشکیل استان اردبیل هستیم. آیا آماری وجود دارد که تعداد بخش‌ها، شهرها و دهستان های استان را در سال 83 ارایه کرده باشد.

v     برای آگاهی از سیر حوادث، تصمیم گیری‌ها و اخبار مهم اقتصادی سال 79 به صورت روزشمار چه منبعی را معرفی می کنید؟.

v     "تنوره دیو" چیست؟ آیا صحرای کالاهاری مرکز "تنوره دیو" می باشد. یا این مورد در سایر مناطق نیز حادث می‌شود.

v     برای بازدید از جاذبه‌های گردشگری استان چهارمحال و بختیاری در ایام نوروز نیاز به منبعی داریم که همراه با نقشه، اماکن، تاریخچه استان، تفرجگاه های طبیعی، زیارتگاه‌ها و سایر مراکز دیدنی آن را معرفی کرده باشد؟ ضمنا به اطلاعاتی در خصوص منطقه بنBen و پل زمانخان برای اقامت نیاز داریم.

v     برای برنامه ریزی صادرات در شرکت تجارتی خود می بایستی به یک سری آمار و ارقام و اطلاعات در خصوص صادرات کشور در سال 82 دسترسی داشته باشیم؟ آیا شما می توانید کمک کنید.

v     به منظور نصب، راه اندازی، کاربری و رفع اشکال مداوم سیستم عامل منبع باز Linux Red Hat Fedora چه منبعی را توصیه می‌کنید؟

v     مدیر مسوول انتشارات "زنجان زرنگار" کیست؟ آدرس دقیق ناشر چیست؟

v     محل فعلی "شورای کتاب کودک" کجا است؟ آیا اطلاعاتی در خصوص نام مسوول آن، تعداد کارکنان، ساعات و ایام فعالیت و ... در دست می باشد؟

v     حتما نام مترجم زبردست، توانا و مشهور کشور "نجف دریابندری" را شنیده‌‌اید. کتاب "چنین کنند بزرگان" او را خوانده‌اید. اگر تاکنون این کتاب را نخوانده‌اید حتما به فکر تهیه یک نسخه از آن برای چندین بار خواندن و خواندن آن باشید. آیا "دست‌پخت" ایشان خوشمزه است؟ شما فکر می کنید ایشان توانایی پخت انواع غذاهای خوشمزه را دارند؟ نظر شما چیست؟

v     کدام ویرایش یا ویرایش‌های دایره المعارف بریتانیکا به ویرایش محققان شهرت یافت؟ چرا این ویرایش ها را همپای "ده فرمان موسی" می دانند؟ خصوصیات آنها چیست؟

v     آیا می توانید شعری از یک شاعر معاصر معرفی کنید که شباهت به زندگی نامه وی داشته باشد؟

v     برای فهرست نویسی منابع فارسی چه منبعی را معرفی می کنید؟

 

 بازدید : مرتبه
تاريخ : ۱۳٩٠/۸/٢

روش حل تمرین 

الف. بررسی پرسش و تجزیه و تحلیل موضوعی 

ب. انتخاب منبع یا منابع صحیح

پ. ارایه پاسخ مناسب

ت. پاسخ صحیح از منبع غلط صحیح نمی باشد.

ث. برای هر پرسش اول منبع صحیح و سپس پاسخ صحیح را ارایه کنید

ج. ضمنا کلیه پرسش ها و پاسخ ها صحیح را از تمرین یک تا پایان ترم در یک پوشه نگه داری نمایید. 

 

 

۱. برای آغاز پژوهش در خصوص طرحی تحقیقاتی در حوزه های علوم دامی، دام پروری، دامپزشکی، تولیدات دامی و ... نیازمند بررسی ادبیات موضوع در بخش بررسی وضعیت طرح می باشیم. چه راه حلی را پیشنهاد می کنید.

 

2. استاد کلاس تکنیک های روابط عمومی تکلیفی به دانشجویان ارایه نموده است که بر اساس آن روند توسعه کمی و کیفی انتشارات حوزه های ارتباطات، روابط عمومی، اطلاعات و ... بررسی نمایند. به نظر شما چگونه می توان با سرعت مناسب به نتیجه دلخواه رسید.

 

3. یکی از مدیران ارشد سازمان مدیریت درصدد است برای بودجه بندی سال آتی برآوردی از کمیت انتشارات این سازمان –علی الخصوص جزوات و استانداردهای فنی – در سال گذشته (1371) داشته باشد. راهکار شما چیست؟

 

4. مراجعه کننده ای پس از حضور در مقابل میز مرجع سوالی در خصوص مسایل روانی ویژه هنرمندان مطرح می کند. پس از مصاحبه مرجع به نتیجه می رسیم که نامبرده به اطلاعات کتابشناختی عنوانی خاص یعنی " روانکاوی و روان شناسی هنرمند" نیازمند است. بعد از ارایه اثر فوق و ادامه مصاحبه علاقمندی نامبرده را برای مطالعه بیش تر درک می کنید. برای ارضای علاقمندی نامبرده چه فعالیتی را دنبال خواهید کرد.

 

5. در جست و جوی کتابی از یک نویسنده با نام خسروی هستیم. نامبرده در حوزه مسایل جامعه شناختی روستاهای ایران فعالیت هایی پژوهشی داشته است. آیا می توانید اطلاعات کاملی ارایه کنید. آیا اطلاعات سایر آثار نامبرده قابل دسترس می باشد.

 

 6. برای تحقیق در درس تاریخ ادبیات ایران با موضوع ابوریحان بیرونی از کجا می توان شروع کرد.

 7. مدرسی در دانشگاه یک تکلیف ON-Line به دانشجویانی ارایه کرده است که در موقعیت های جغرافیایی مختلف یک کشور زندگی می کنند. تکلیف درسی آن لاین در خصوص کتاب پرورش زنبور عسل می باشد. چگونه می توان دانشجویان را به محل وجود منبع راهنمایی کرد.

 

8. کتابدار کتابخانه ای بر حسب علاقه شخصی در صدد تهیه کتابشناسی استاد شهریار می باشد. چگونه می توان اطمینان داشت که قبل از او کسی این کتابشناسی را تهیه نکرده باشد.

 9. برای سازماندهی منابع موجود در یک کتابخانه کوچک که در سال 84 تهیه شده است و دسترسی کمی به ابزارهای فهرست نویسی دارد چه راه حلی را توصیه می کنید.

 10. به سیاهه نسخ خطی موجود در کتابخانه مجلس نیاز داریم؟ راه حل شما چیست ؟

 بازدید : مرتبه
تاريخ : ۱۳٩٠/۸/٢

تمرین فرهنگ ها

 • دانشجویان گرامی معرفی منبع مرجع به علاوه مشخصات کتابشناختی و صفحه
 • مورد رجوع به  همراه اصل پاسخ الزامی است.
 • ارایه کتبی پاسخ ها یا ارایه در وبلاگ شخصی دانشجو الزامی است. در صورتی که پاسخ ها را در ویلاگ خود قرار می دهید در متن ای میل به آدرس وبلاگ شخصی خود لینک دهید.
 •  
 1. اولین و آخرین مدخل لغتنامه دهخدا چیست؟
 2. تفاوت شکلی و ماهوی فرهنگ معین با لغتنامه دهخدا را بیان کنید؟
 3. مقدمه لغتنامه دهخدا به چه نکاتی می پردازد؟
 4. قاعده فهرستنویسی در خصوص رنگ "کارت های پستال" چیست؟ شماره  و متن قاعده را بنویسید.
 5. معادل عبارت "ادبیات جزایر متروک"  را به زبان انگلیسی می خواهیم؟
 6. به اطلاعاتی در خصوص " مذبح تماشاخانه یونانی"نیاز داریم؟ کدام منبع را معرفی می کنید؟
 7. جعل Jo-al  چیست؟ وجه  تسمیه اسطوره ای آن را بیان کنید؟
 8. همه " در هنر شاعری به چه معنایی است؟
 9. حب الباقلاء مصری"  به چه معنایی است؟  
 10. تفاوت اصطلاح نامه، واژه نامه و فرهنگ توصیفی در چه چیزهایی است؟

راهنمای پاسخ به سوالات

۱. منبع مناسبی را برگزینید

۲. پاسخ صحیح را انتخاب کنید

۳. دقت کنید قبل از انتخاب منبع مناسب به خود پاسخ نیندیشید.

۴. اصل اساسی انتخاب منبع صحیح است.

۵. پاسخ صحیح از منبع غلط صحیح نمی باشد.پيش نوشت‌ها
امکانات جانبی

ایمیل خود را برای اشتراک در فید کلاس مجازی وارد کنید:

Delivered by FeedBurner