كلاس مجازي
کلاس مجازی کلاس زندگی در دنیای اطلاعات

ایمیل خود را برای اشتراک در فید کلاس مجازی وارد کنید:

قدرت گرفته از فیدبرنر


بازدید : مرتبه
تاريخ : ۱۳۸٩/٦/۳۱

در پاسخ به مطلبی از سروش صحت درباب دوستان ضمن ادای احترام به ایشان

-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

تقدیم به همه‌ی دوستان

دوستی ناگزیر است. دوست مثل وصله برای زمان پنچری جسم و جان است. دوستی مثل هوا برای هوازیستی است. مثل آب برای آبزیستی است. مثل خون برای دستگاه گردش خون است. آب برای ماهی دوست است دوستی است. ماهی‌های دیگری برای هر ماهی حکم پسرخاله، دخترخاله، عمو، عمه و دایی و نسبیان و سببیانند. اما دوست آب است. مایه ی حیات است. هوا است. زندگی است. می‌توانی ماهی دیگر را بخوری می‌توانی از میانشان انتخاب کنی سرخ‌ترینشان را توی تنگ بیندازی. می‌توانی توی دسته‌شان توی آب هی لیز بخوری سربخوری. بمالی بمالانی مالامال شوی. می توانی سر نخوری نمالی مالامال از این جور چیزها نشوی. خاله کوسه است. عمه هشت پا است. عمو مارماهی است. دایی خرچنگ است. دیگران هم جلبک و خزه و شن های ته دریا هستند. زندگی بدون آن‌ها سخت است اما می‌شود.  اما نمی‌توانی بی آبزیستی را بیازمایی اگر ماهی باشی بی هوازیستی را تجربه کنی اگر پرنده باشی. جان از بدن درآید. مثل خون است دوست. توی رگ‌ها است. زیر پوست. کمبودش را با نبضت حس می‌کنی. کمرنگ می شوی. فشارت پایین می افتد. بالا می‌رود. سرت گیج می‌رود. به دوران می‌افتی.  نبضت منظم نمی‌زند. ضربانت قمر در عقرب می‌شود. خون است. حیات است. گلبول سپید دارد. در مقابل مهاجمین بیرونی از تو دفاع می کند. غصه بیاید بسیج می شود. غم بیاید لشکر می‌کشد. غذا می‌رساند تا تمام سلول‌هایت را سیراب کند. اکسیژن می‌رساند. هر آنچه بخواهی می‌دهدت. ْآنچه می خواهد دلت آن می‌دهد. از تو چه می‌گیرد. گازهای مسموم و سموم. دی اکسید می‌گیرد و سرب، اوره و آلودگی. جان می‌دهد و بیجانی می‌گیرد. غذای پراسس نشده‌ی با جان دل که نیست که بتوانی انتخابش کنی. پیتزا بخورم یا همبرگر فست فود یا جانک فود. قورمه سبزی یا خورش قیمه بادنجان. اینها نسبیانند. سببیانند. دوست نیستند. اگر دوست شوند می‌شوند آب. می‌شوند هوا. می‌شوند خون می‌شوند جان. دوستان همه جا هستند. اگر چه دور. به یادت با نامت و برایت. ولی برای عم‌قزی و خال‌قزی باید باشی. سیاه بپوشی که مرده‌اند. اگر چه زنده‌گی هم از آن‌ها ندیده باشی. سپید بپوشی که پریده اند اگر چه بالی نداشته‌اند. بیرونیان اندرونیان را بیازارند اگر، محکومت می‌کنند به هزار مرض ناگرفته از وبا تا خودگیری. دفاع نمی‌کنند. بال نمی‌شوند وبال می‌شوند. برایت لبخند پلاستیکی به ارمغان می‌آورند. برایت اشک‌های مصنوعی از داروخانه می‌خرند و می‌ریزند. اگر دوست شوند دوستند مگر نه فقط از استخوان و پوستند. دوست آب است، هوا است. خون است حیات است. با دوستانمان می‌توانیم جایی نرویم. اما با یادشان نه. با سببیان و نسبیان می توانیم هر کجا برویم ولی با یاد دوستان. می توانیم به چشمان نزدیکان نگاه کنیم ولی آن‌ها را دور ببینیم. دور باشیم و چشم دوستان را نزدیک ببینیم. دوست چشم است برای دیدن. سببیان عینکند و لنزند. به دوستان می توانیم زنگ نزنیم. اما یادشان و خاطرشان در ذهنمان هیچ گاه زنگ نخواهد زد. نزدیکان اما لولای زنگ زده اند که با دیدنشان فریاد و فغان بپا می خیزد و حرف و حدیث و غیبت و کنایه و نمامی. به دوستان راحت نه می گوییم. به اطرافیان استخوانی به سختی بله.  دوست اندک است مثل گوهر مثل الماس که به سختی به دست آید و پوست و استخوان فراوان که میانشان پی الماسی سال‌ها باید بکاوی و بجویی. دوست مرواریدی است در دل صدف. و خزه ها و سنگریزه‌ها فراوانند. و هزار هزار هزار نکته‌ی نگفته که در این مقال نمی ‌گنجد. و خود دانی   

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

پی نوشت: من فقط معلمم، شرمنده

                    شعرگونه‌ای به مناسبت بازگشایی مدرسه‌ها از پیش سروده‌ها را از این‌جا بخوانید  

 بازدید : مرتبه
تاريخ : ۱۳۸٩/٦/۳۱

  ‍click here: Exam English

English Level Test
Difficulty level: CEF A2 to C2; ALTE 1 to 5, Elementary to Advanced
What is your level of English? Which exam should you study for?
This test contains grammar and vocabulary questions and your test result will help you choose a level to practise at. The real exams contain sections such as speaking and writing which are not tested here. You will not be able to see the correct answers to the questions.
You should complete this test in less than 10 minutes.

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash playerبازدید : مرتبه
تاريخ : ۱۳۸٩/٦/۳۱

برگرفته از : جام جم آنلاین

هفته گذشته مقدمات و مبانی تولید نرم افزارهای چندرسانه ای را آغاز کردیم و تعریف هدف و سناریونویسی برای آنها را معرفی کردیم. در این شماره، نکات تدوین یک سناریوی خوب را ادامه می دهیم و ویژگی های اساسی نرم افزارهای آموزشی الکترونیکی را برمی شمریم.
4- نگارش و تنظیم هدف های جزئی مباحث: ساده ترین راه نوشتن اهداف جزئی یک مبحث، این است که براساس هر موضوع فرعی یک هدف جزئی نوشته شود. ماهیت اهداف جزئی همانند هدف کلی مبحث است، اما در قالب موضوعی ریزتر و محدودتر. به عبارت دیگر، هدف های جزئی، اهداف زیرمجموعه هدف کلی موضوع مورد نظر هستند. دقت در نوشتن اهداف جزئی و تنظیم درست توالی آن، می تواند موجب نظم بیشتر فعالیت های آموزشی شود و در نهایت، تحقق هدف کلی را تضمین کند.
5- نگارش و تنظیم هدف های رفتاری درس: پس از نوشتن هدف های جزئی، طراح باید هدف های جزئی را تبدیل به هدف های رفتاری کند. هدف های رفتاری هر مبحث باید با توجه به شرایط، ضوابط و امکانات متناسب با سطوح مختلف حیطه های یادگیری تنظیم شود. سپس براساس سلسله مراتب از آسان به مشکل یا به صورت پیش نیاز و پس نیاز مرتب گردد. در هدف های رفتاری، عملکرد (نوع رفتار)، شرایط و معیار دقیقا باید مشخص شود.
6- نگارش مراحل ارائه محتوی: در مرحله ارائه درس، محتوای آموزشی باید دقیقا مشخص شود. در این مرحله باید دقت کرد که بخش های مختلف محتوا با یک روال منطقی ارائه شده و هیچ نکته نامفهومی در میان مطالب ارائه شده وجود نداشته باشد. همچنین لازم است در این قسمت زمان لازم برای هر قسمت به طور دقیق مشخص شود.
ارائه محتوا در حقیقت قسمت اصلی کار تنظیم سناریو و شامل دو قسمت اصلی است:
1- سازماندهی کلیه محتوای بخش ها و توالی آنها باید رعایت شود.
2- روش آموزش قسمت های گوناگون مشخص شود.
پس از مشخص شدن این موارد باید دست به کار شده و اجزای آموزشی(شامل متن، عکس، فیلم و...) مورد نیاز برای رسیدن به اهداف هر بخش را با توجه به نوع نرم افزار مورد نظر از منابع مختلف تامین و مکان و نحوه نمایش هر یک را به صورت کاملا دقیق مشخص کنیم.
برای بالا بردن بازده آموزشی، لازم است برای هر قسمت خلاصه و نتیجه گیری را نیز پیش بینی کرده و پس از پایان هر بخش آن را ارائه کنیم.
7- طراحی مرحله ارزشیابی: پس از ارائه محتوا و جمع بندی و نتیجه گیری، لازم است از چگونگی تحقق اهداف آگاه شویم. اگرچه این عمل ممکن است در طول فعالیت های آموزشی به طور ضمنی انجام شود، اما ضرورت دارد پس از پایان ارائه محتوا، با طراحی بخشی به این منظور (ارزشیابی یا آزمون) کاربر را از میزان یادگیری خود آگاه کرده تا در صورت نیاز به تکرار دوره آموزشی اقدام کند.
به این منظور با توجه به اهداف رفتاری تعیین شده نسبت به طراحی و تنظیم پرسش ها اقدام و در این بخش از آنها استفاده می کنیم. برای رسیدن به بهترین نتیجه در این بخش سوالات باید به گونه ای تنظیم شوند که هم از تنوع کافی برخوردار باشند، یعنی از همه انواع سوالات مانند پرسش های چندگزینه ای ، پرکردنی، درست و غلط، مرتب سازی و... استفاده شده و هم سوالات و پاسخ های آنها به صورت تصادفی نمایش داده شوند تا امکان به خاطر سپردن جواب ها کاهش یابد همچنین باید امکاناتی برای تصحیح خودکار سوالات و نمایش نتیجه آزمون و مرور پاسخ های سوالات نیز در نظر گرفته شود.
برای رسیدن به این اهداف می توان نرم افزارهای مخصوص ساخت آزمون را به کار برد یا در صورت تسلط به زبا ن های برنامه نویسی، نسبت به ایجاد آن اقدام کرد که در این مورد به صورت مفصل در بخش های بعدی خواهیم نوشت.
8- مرحله تعیین فعالیت های تکمیلی: با در نظر گرفتن این بخش می توان تمرینات و منابع مختلفی را برای یادگیری بیشتر کاربر به وی پیشنهاد کرد و در صورت ارتباط آنلاین نتیجه این فعالیت ها را گردآوری کرد.
ویژگی های اساسی نرم افزارهای آموزشی الکترونیکی
1- تکرار: یک محتوای الکترونیکی باید قابلیت تکرار داشته باشد و با توجه به نیاز کاربر هر زمان و به تعداد دفعات مورد نیاز کاربر بتواند آن را اجرا کند.
2- تعامل(interactive): یک محتوای الکترونیکی باید با مشارکت کاربر در آموزش و دوری از آموزش یک سویه انجام گرفته و در موارد مورد نیاز انجام عملیات مختلف، حین آموزش و انجام آزمون در پایان آموزش از کاربر درخواست گردد.
3- ارتباط: در یک محتوای الکترونیکی باید امکان برقراری ارتباط در جریان آموزش و انجام راهنمایی های لازم فراهم آید.
محورهای تولید نرم افزار
1- محتوا: ارزش آموزشی نرم افزار، حجم کار، اجزای نرم افزار شامل تصاویر متحرک و ثابت، فیلم، صوت و ....
2- آموزشی: ایجاد انگیزه در فراگیر و خلاقیت و تعاملی بودن نرم افزار و ارزشیابی
3- فنی: سرعت دسترسی، راهنما، روش نصب و استفاده، ارائه در وب، صداگذاری، گرافیک، رنگ و....
نوید حاتمیبازدید : مرتبه
تاريخ : ۱۳۸٩/٦/۳۱

برگرفته از: شبکه ی فناوری اطلاعات ایران

کتابخانه بریتانیا (British Library) طرحهایی را برای همگام بودن با تغییرات سریع تکنولوژی در طی دهه آینده ارائه نموده است که بر استفاده از رسانه های دیجیتالی در سیستم کتابداری متمرکز است و آن را استراتژی 2020 Vision نامیده است.

به گزارش بخش خبر شبکه فن آوری اطلاعات ایران از Computer Weekly، مدیر اجرایی کتابخانه British Library اظهار داشت هدف این سازمان اینست تا به طور مشهودی فرآیند دیجیتالی کردن و رؤیت از طریق وب را با همکاری ومشارکت شماری از تهیه کنندگان خصوصی و عمومی افزایش دهد.

به گفته این مدیر اجرایی؛ اگر ما در انگلیس زندگی می کنیم بایستی حافظ میراث معنوی خود و انتقال آن به نسل های آینده باشیم از این رو لازم است تا ما با زندگی رو به پیشرفت کنونی پیش رویم.

انتظار می رود که تا سال 2020 تنها 25% کتابها به صورت چاپی انتشار یابد، تحقیقات ما نشان می دهد که مردم به استفاده و خواندن کتابها بر روی صفحات تلفن های همراهشان روی خواهند آورد و انتظار خواهند داشت که هر نوع کتابی را به طریق دییجتالی بلافاصله در دسترس داشته باشند.

در سال 2020 نسل جدید و قوم دیجیتالی از دسترسی گسترده به منبع وسیعی از اطلاعات و محتوای آنلاین در تمامی قالبها و فرمتها لذت خواهند برد، آنها می توانند هر آنچه را که تصور می کنند بر روی وب ببینند.بازدید : مرتبه
تاريخ : ۱۳۸٩/٦/۳۱

برگرفته از: گویا آی تی

دانستن زبان انگلیسی یکی از ملزومات برای زندگی بهتر  و استفاده از بسیاری از امکانات دنیای مجازی اینترنت و حتی در دنیای واقعی است. همه ی ما از اهمیت یادگیری زبان با خبریم و نیازی نیست که من توضیح بیشتری در این مورد بدهم.

اما مشکل اصلی که با آن ممکن است مواجه باشیم این است که شاید امکان یادگیری برای ما وجود نداشته باشد به همین دلیل در این سری مقالات قصد دارم به شما چند راه و نرم افزار معرفی کنم که شما به راحتی هرچه تمام بتوانید در مسیر یادگیری زبان  اقدام کنید.

دلایل زیادی وجود دارد که شما می توانید به جای پرداخت هزینه و رفتن به کلاس های مختلف زبان از این نرم افزار ها استفاده کنید. شاید یکی از دلایل آن بالا رفتن سن شما باشد که انگیزه ی یادگیری را از شما گرفته باشد یا اینکه  شما وقت رفتن به کلاس های مختلف را ندارید که در این صورت استفاده از این نرم افزار ها بهترین راه ممکن برای یادگیریست.

نرم افزار روزتا استونادامه سخنم ...
بازدید : مرتبه
تاريخ : ۱۳۸٩/٦/۳۱

برگرفته از:گویا آی تی

دارای یک سایت وردپرس عالی هستید ولی موتورهای جستوجوگر علاقه زیادی به سایت شما نشان نمی دهند؟ همه راهایی راکه می دانستید استفاده کردید تا بازدید سایت خود را افزایش دهید ولی هنوز موتورهای جستوجوگر شما را نادیده می گیرند؟ در ادامه روش هایی را به شما معرفی می کنیم که بتوانید توسط آنها کاری کنید که موتورهای جستوجوگر با سایت شما دوستانه تر رفتار کنند.

۱.عنوان (title) وب سایت خودرا بهبود ببخشید.ادامه سخنم ...
بازدید : مرتبه
تاريخ : ۱۳۸٩/٦/٢۳

برگرفته از: خوارزمی

ابزارهای مختلف رومیزی میتوانند برای وبلاگ نویسی خیلی مفید واقع شوند،از جمله اینکه دارای ادیتورهای قویتری هستند و همچنین اینکه برای افرادی (مثل من!) که نمی توانند از وردپرس دات کام هم به دلیل مسدود بودن استفاده کنند وهم اینکه در صورت دسترسی به این سایت با ادیتوری ناقص لود شده مواجه می شوند وتنها می توانند از ادیتور HTML استفاده کنند. در این مطلب قصد دارم که 15 ابزار وبلاگ نویسی رومیزی عالی به نقل از مجله ی اسمشینگ به شما معرفی کنم:

 

1.Wndows Live Writer : همین الان دارم این مطالب را با استفاده از این نرم افزار می نویسم! یک نرم افزار عالی و واقعآ مناسب برای وبلاگ نویسی.امکانات عالی این نرم افزار را از دست ندهید! امکانات عالی این نرمافزار اعم از نوشتن در قالب وبلاگ!(یعنی همین که می نویسید می تونید پیش نمایش مطلب را در وبلاگتان به صورت آقلاین بینید. تعجب نکنید که این نرم افزار ادیتر قویی داشته باشد، هرچه باشد محصول شرکتی است که Microsoft Word را تولید کرده است و مطمئنآ باید از نظر ادیتوری بسیار قوی باشد.ادامه سخنم ...
بازدید : مرتبه
تاريخ : ۱۳۸٩/٦/٢۳

برگرفته از: گویا آی تی

آیا تمایل به استفاده از هاتمیل، برنامه های تحت وب آفیس ، ام اس ان مسنجر ، و غیره در دامنه وب سایت خود دارید؟ در این مقاله به شما می آموزیم چگونه می توانید ویندوز لایو را به طور رایگان به وب سایت خود اضافه کنید.

مایکروسافت مجموعه ای از محصولات محبوب ارتباط آنلاین از جمله هات میل و مسنجر را ارائه می دهد. اگر چه هاتمیل به خصوص در سال های اخیر به محبوبیت جی میل نیست ، قرار شده تابستان امسال دچار یک خانه تکانی اساسی شود که ممکن است حتی بهتر از جی میل یا یاهو به کاربران خود خدمات ایمیل عرضه کند. علاوه بر این ،آفیس جدید مبتنی بر  وب سازگاری زیادی با انواع فایل های مایکروسافت آفیس به کاربران آنلاین ارائه می کند. دیگر اینکه Skydrive فضای مجازی بزرگی به حجم ۲۵ گیگابایت برای ذخیره سازی آنلاین فایل به صورت  رایگان در اختیار عموم کاربران قرار می دهد، بنابراین مطمئن باشید استفاده از  ویندوز لایو راه حل موثری  در برقرای ارتباطات کاربران با دامنه شماست.

توجه : برای ثبت نام در ویندوز لایو برای دامنه خود ، باید قادر به اضافه کردن اطلاعات به وبلاگ WordPress.com خود یا تغییر تنظیمات دامنه به طور دستی باشید.

شروع

برای شروع اضافه کردن ویندوز لایو به دامنه خود. به صفحه دامنه های سفارشی ویندوز لایو  بروید(لینک زیر). حساب رایگان ویندوز لایو به شما اجازه ایجاد تا ۵۰۰ حساب را می دهد، پس علاوه بر کسانی که فقط می خواهند یک حساب ایمیل برای وب سایت خود راه اندازی نمایند، برای تیم ها و گروه هایی که می خواهند آدرس ایمیل سفارشی  ایجاد کنند نیز  این موضوع فوق العاده است.

در فیلد خالی این صفحه همانند تصویر زیر دامنه یا زیر دامنه ای که میخواهید به ویندوز لایو اضافه کنید را وارد کرده و پس از آن انتخاب کنید که آیا قبلا برای خود شما حساب هاتمیل راه اندازی کرده اید یا می خواهید حالا این کار را انجام دهید. ما می خواهیم یک صندوق ایمیل به دامنه خود اضافه کنیم ، بنابراین گزینه راه اندازی هاتمیل ویندوز لایو برای دامنه من(Set up Windows Live Hotmail for my domain)  را انتخاب کرده و بر روی  ادامه(Continue) کلیک کنید.ادامه سخنم ...
بازدید : مرتبه
تاريخ : ۱۳۸٩/٦/٢۱

(منبع : خبرگزاری مهر)

به گزارش خبرگزاری مهر، مفهوم "وب معنایی" را نخستین بار تیم برنرز لی، پدر WWW به کار برد و محیطی را نشان داد که در آن پرونده های منتشر شده مثل صفحات HTML، عکسها، فایلها و فیلمها با اطلاعات و داده هایی به نام "متا دیتا" ترکیب می شوند و این اطلاعات این پرونده ها را در بافت معنایی خاص تعریف می کند.

در حقیقت وب معنایی، مرزی است که تا حد چشمیگری می تواند جستجو بر روی شبکه را بهبود بخشد. به همین منظور گوگل از خرید شرکتی خبر داد که در عرصه توسعه "وب معنایی" پیشگام است. این شرکت که "متا وب" نام دارد در طبقه بندی و آرشیوسازی جستجوهای روی صفحات وب و معنایی آنها متخصص است.

با خرید متا وب، بزرگترین موتور جستجوی دنیا می تواند امتیاز خود را در بازاری که درحال حاضر 75 درصد از آن را در اختیار دارد افزایش دهد.

متا وب شرکتی در سانفرانسیسکو است که در سال 2005 توسط دنی هیلیز و رابرت کوک تاسیس شد. تنها محصول این شرکت Freebase (پایگاه آزاد) نام دارد که آرشیوی است که به صورت آزاد و با همکاری داوطلبانه روی شبکه عمل می کند و محتوی بیش از 12 میلیون اطلاعات مجزا است. به گفته کارشناسان، Freebase پل ایده آل میان وب 2.0 و وب معنایی است.

براساس گزارش وب نیوز، در حال حاضر موتورهای جستجو تنها به سئوالات کاربرانی پاسخ می دهند که از کلمات کلیدی استفاده می کنند. این در حالی است که با استفاده از روش "وب معنایی" موتور جستجو می تواند معنایی کلمات کلیدی را هم درک کند و نتایج جستجو را برپایه درک خود از کلمات ارائه دهد.

برای مثال اگر کاربر کلمه کلیدی "بوستون" را جستجو کند، موتور جستجو این سئوال را از کاربر می پرسد که به دنبال واژه بوستن به عنوان "شهری در آمریکا" می گردد و یا منظور وی "گروه موسیقی راک" است.
بازدید : مرتبه
تاريخ : ۱۳۸٩/٦/۱٥

درد من تنهایی نیست؛ بلکه

مرگ ملتی است که گدایی را قناعت؛

بی عرضگی را صبر

و

با تبسمی بر لب این حماقت را حکمت خداوند
می‌نامند

                                                                      گاندیبازدید : مرتبه
تاريخ : ۱۳۸٩/٦/٢

لولی در راه است با لولیان مست همراه شوید

 

ای لولیان ای لولیان یک لولیی دیوانه شد   طشتش فتاد از بام ما نک سوی مجنون خانه شد
می‌گشت گرد حوض او چون تشنگان در جست و جو   چون خشک نانه ناگهان در حوض ما ترنانه شد
ای مرد دانشمند تو دو گوش از این بربند تو   مشنو تو این افسون که او ز افسون ما افسانه شد
زین حلقه نجهد گوش‌ها کو عقل برد از هوش‌ها   تا سر نهد بر آسیا چون دانه در پیمانه شد
بازی مبین بازی مبین این جا تو جانبازی گزین   سرها ز عشق جعد او بس سرنگون چون شانه شد
غره مشو با عقل خود بس اوستاد معتمد   کاستون عالم بود او نالانتر از حنانه شد
من که ز جان ببریده‌ام چون گل قبا بدریده‌ام   زان رو شدم که عقل من با جان من بیگانه شد
این قطره‌های هوش‌ها مغلوب بحر هوش شد   ذرات این جان ریزه‌ها مستهلک جانانه شد
خامش کنم فرمان کنم وین شمع را پنهان کنم   شمعی که اندر نور او خورشید و مه پروانه شد


پيش نوشت‌ها
امکانات جانبی

ایمیل خود را برای اشتراک در فید کلاس مجازی وارد کنید:

Delivered by FeedBurner