كلاس مجازي
کلاس مجازی کلاس زندگی در دنیای اطلاعات

ایمیل خود را برای اشتراک در فید کلاس مجازی وارد کنید:

قدرت گرفته از فیدبرنر


بازدید : مرتبه
تاريخ : ۱۳۸۸/۳/۱٢

 


برگرفته از همشهری آن لاین
ادبیات موتورهای جستجو چیست؟

اینترنت- همشهری آنلاین - محمد رسولی:
افزایش استفاده از موتورهای جستجو و تعدد آنهاباعث شده تا کاربران با آگاهی وشناخت کامل به سراغ آنها رفته و  با مفاهیم و اصول اولیه آنها آشنا شوند.

قصد داریم شما را با برخی از اصطلاحات موتورهای جستجو آشنا کنیم:

الگوریتم (Algorithm): مجموعه‌ای از قوانین که یک موتور جستجو برای مرتب و منظم نمودن اسامی و نامها در فهرست خود از آنها استفاده می‌کند تا بتواند به یک درخواست مشخص پاسخگو باشد.

لینک‌های پشت‌صحنه (Back Links): تمام لینک‌هایی که به یک صفحه اینترنتی خاص شاره می‌کنند. همچنین به آن لینک‌های هم‌مرز ( Inbound Links) نیز گفته می‌شود.

نرخ کلیک‌شدن (Click Through Rate): درصد کسانی که یک لینک را مشاهده می‌کنند در مقایسه با تعداد دفعاتی که یک لینک در صفحه نتایج( Result Page) نمایش داده می‌شود.

پنهان‌کاری (Cloaking): در صنعت موتورهای جستجو، به عملیاتی گفته می‌شود که در آن موتور جستجو، محتویاتی از یک آدرس اینترنتی (URL) را ذخیره می‌کند که این محتویات با آنچه که جستجوگر مشاهده می‌کند، متفاوت است.

هزینه هر کلیک (Cost Per Click): سیستمی  که طبق آن افراد و شرکتهای تبلیغات‌کننده مبلغی را به ازاء هر کلیک روی لینکی که کاربران را به سایت او هدایت می‌کند، می‌پردازد. به این سیستم CPC یا PPC نیز گفته می‌شود.

کاوشگر(Crawler): اجزایی از موتور جستجو که به صورت اتوماتیک در وب کاوش کرده و اقدام به جمع‌آوری اسامی می‌نماید را گویند. این جزء موتورهای جستجو که به نام عنکبوت( Spider) یا ربات نیز نامیده می‌شود، لینک‌های مختلف را برای رسیدن به صفحات اینترنتی تعقیب می‌کند تا به هدف برسد.

دایرکتوری‌ها(Directories): نوعی از موتورهای جستجو است که در آنها اطلاعات و اسامی جمع‌آوری شده با کوشش افراد بوده و از سیستم کاوش اتوماتیک در وب برای یافتن استفاده نمی‌شود. در این سیستم لیست اسامی و آدرسها توسط تعدادی از اپراتورها ذخیره می‌گردد و در هنگام جستجو از این پایگاه داده‌های تهیه شده برای رسیدن به مقصد استفاده می‌شود.

صفحه درگاه (Doorway Page): صفحه‌ای مجازی است، ساخته شده از تعدادی کلمات کلیدی و لینک‌های دیگر که ترافیک موتورهای جستجو را تعدیل می‌کند.

فهرست (Index): مجموعه‌ای از اطلاعاتی که یک موتور جستجو دارد و جستجوگران می‌توانند از آنها استفاده کنند.

صفحه فرود(Landing Page): صفحه‌ای که نهایتا جستجوگر پس از کلیک کردن بر روی لیست نتایج به آن می‌رسد را صفحه فرود گویند.

متن لینک(Link Text): متنی که شامل یک آدرس اینترنتی یا لینک می‌باشد.

موتورهای جستجوی متا (Meta Search Engine): موتورهای جستجویی که به جای کاوش در وب و یافتن درخواست‌های جستجوگران، از فهرست ولیست‌های دو یا چند موتور جستجوی دیگر استفاده می‌نمایند.

برچسب‌های متا (Meta Tags): برچسب‌ها یا اطلاعاتی هستند که در صفحات اینترنتی قرار داده می‌شوند به منظور انتقال اطلاعات به کاوشگر (Crawler) موتورهای جستجو، نمایشگرهای اینترنت و برخی نرم‌افزارهای کاربردی دیگر می‌باشد و قابل رویت توسط جستجوگران نیست.

لیست‌های پرداخت‌شده (Paid Listings): لیست‌هایی که توسط موتورهای جستجو به تبلیغات‌کننده‌ها فروخته می‌شود.

لینک دوطرفه (Reciprocal Link): به یک لینک تبادلی بین دو وب سایت گویند.

صفحه نتایج (Results Page): پس از ورود یک درخواست توسط جستجوگر در موتورجستجو، صفحه‌ای که نتایج در آن نمایش داده می‌شود را گویند که گاهی به نام SERPs نیز نامیده می‌شود که مخفف search Engine Result Pages می‌باشد.

Robots.txt: فایلی که صفحات اینترنتی را از لیست شدن و فهرست‌گیری توسط موتورهای جستجو محفوظ می‌دارد.

بازگشت سرمایه (ROI): درصد سود یا بازده برگشتی از یک فعالیت خاص را گویند و مخفف Return on Investment ‌می‌باشد.

بازاریابی موتورهای جستجو (Search Engine Marketting): عملیات بازاریابی یک وب‌سایت از طریق یک موتورجستجو.

اصطلاح جستجو (Search Terms): کلمه یا کلماتی که یک جستجوگر در قسمت جستجوی یک موتور جستجو وارد می‌کند. به آن کلمات کلیدی، اصطلاح درخواست شده یا Query  نیز گفته می‌شود.

فرمانبرداری (Submission): اجازه ورود URL‌ وارد شده توسط جستجوگر به فهرست و لیست موتور جستجو را گویند.بازدید : مرتبه
تاريخ : ۱۳۸۸/۳/۱۱

دیروز که بر حسب عادت مالوف فیل کوچولو را به مکتب خانه زبان های خارجه برده بود و برای گشتی کوچک داشتم بازار چه های قریه مدرن اکباتان را گز می نمودم. ناگهان کیوسکی بی سقف و سفید رنگ که بر روی آن بساط کتاب گسترده بودند نظرم را به خود جلب کرد. آقایی هم پشت به من ایستاده بود و داشت با مردی در پشت که می شود آن طرف کیوسک یعنی رو به روی من که من به علت حایل شدنش نمی دیدم کیست و چگونه است صحبت می کرد. و باز بر حسب عادتی دیرین که با دیدن کتاب از هر نوع  و شکلش عنان عقل از کف می دهم – اعتراف می کنم که ویترین کتابفروشی ها و ابزارفروشی ها  همیشه مرا به خود دیوانه وار جذب می کرد – پاهایم سست شد و به طرفش ناخودآگاه کشیده شدم. انگار بازدید از چنین غرفی وظیفه ای موظف و بر دوش من است. با شگفتی تمام کسی را دیدم که باور نمی کردم شاید سی یا چهل ثانیه یا شاید هم بیشتر طول کشید تا هضم کنم باور کنم و به خودم بیایم. آری او لطف الله میثمی بود. مردی از تشکیلات سازمان مجاهدین خلق در قبل از انقلاب که در زندان با تغییر استرات‍ژیک و ایدئولوژیک حساب عقیدتی خود را از سازمان جدا کرد. یعنی برید. و به حلقه نهضت آزادی و مرحوم طالقانی، بازرگان و  سحابی و پیمان و گروه های روشنفکری دینی پیوست. شکنجا شد. نابینا و از یک دست محروم. ... تا نشریه چشم انداز ایران و نشر صمدیه. کتاب هایی بسیاری در مباحث روشنفکری دینی نگاشت و منتشر کرد و بسیار افکار مذهبی با رویکردی جدید را معرفی کرد. شاید همو بود که برای اولین بار دست به بازگشایی علمی-تاریخی و مستند تشکیلات سازمان مجاهدین خلق بی هیچ پیش داوری و ارزشداوری و غرض ورزی پرداخت و پرداخت حق مطلب را پرداختنی. ایستادم به خود آمدم جویای احوال بزرگا مردی از نسل آتش و عشق و یاران دبستانی و آذران اهورایی شدم. با احساسی میان شرم و آذرم و گستاخی ولی با نیت یک شاگرد کوچک سوال کردم از جمع بندی اش در باره مقالات متعددی که با مشقات فراوان و مصاحبه های طولانی در خصوص سازمان مجاهدین گردآوری کرده بود. از موسوی تبریزی تا سحابی و شاهسوند و ...و همو باز با فروتنی جمله ای گفت ما وظیفه نقادی منصفانه را بر دوش می کشیم. از سویی نیز چون به تاریخ نپیوسته اند و بزرگانش هنوز در قید حیات نمی توان واقع بینانه و منتقدانه و دانشمندانه و با دسترسی به کل اسناد قضاوتی کامل و جامع داشت. گستاخی بود زیاده اوقاتش را مکدر کنم و شاید هم احوالش را با سوالی ناخواسته درباره نشر و انتشاراتش و کتاب های صمدیه گپی زدیم و التماس دعا داشت که بزرگترین حق شناسی در خصوص نشر صمدیه و افکارش خرید آثاری بود که این روشندل روشن روان با مشقات بسیار تهیه می کند.

و دیگر نکته این که دیدم حالم گرفته است اندیشیدم که شاید برای اوست ولی نه برای خود بود که جامعه اینسان قدر نشناس و ناشکرگزار که با مردان قدیمش این می کند و چه ها می کند برای رزق روزانه چنین کسی مجیور به اجاره دکه ای از شهرداری شده بود. که البته ممنون بود از همکاری شهرداری.

 وای به حال مردمی که قدر مردانش را نمی داند.

اگر گذرتان به بازارچه های اکباتان میان  بلوک سه آ می افتد یا اهل دل هستید و همتی کردید بروید و جویای احوالش و احوال نشرش باشید. بدو قول دادم که تا بتوانم به دیگران آگاهی رسانی کنم. مردی است از مردان قدیم چون درختی استوار. برایش پیروزی و موفقیت آرزومندم

 بازدید : مرتبه
تاريخ : ۱۳۸۸/۳/۱٠
نوشته شده توسط جام جم آنلاین   
پنجشنبه ، 7 خرداد 1388 ، 23:37

ربات ها انسان را بیکار می‌کنند


جام جم آنلاین: تکامل رو به رشد ربات ها در دنیای مدرن نگرانی بسیاری از متخصصان علوم رباتیک را برانگیخته است و بر همین اساس یکی از نشریه‌های علمی به بررسی دلایل نگران کننده بودن تکامل ربات ها برای انسان پرداخته است.

شنیدن نام ربات هایی مانند رومبا و آسیمو ، ترس و وحشتی برابر نام ربات ترمیناتور در انسان ایجاد نمی کند اما با توجه به اینکه ربات رومبا که وظیفه تمیز کردن سطوح را به عهده دارد توسط سازنده ربات های جنگی و نظامی تولید شده است، می تواند اندکی ترس را از سرنوشت انسانها در رویارویی با ربات ها به وجود آورد.

صنعت امروزه رباتیک از تولید صرف ربات های تمیز کننده، پرستار و اسباب بازی گذشته است در حالیکه کشورهایی مانند ژاپن و کره در حال تولید ربات هایی به منظور نگهداری از جمعیت گسترده سالمندان خود هستند، کشوری مانند ایالات متحده بر روی تولید هزاران ربات جنگاور تمرکز کرده تا بتواند در میدانهای رزمی مدرن نیز شرکت داشته باشند در عین حال بسیاری از افراد با تجهیز خود به ابزارهای رباتیک بدن قصد دارند خود و توانایی بدن خود را به نسل آتی ربات ها نزدیک سازند.

ربات ها چه انسان نما باشند، چه نباشند و چه در جهت رفع نیازهای انسان باشند یا به منظور کشتار و تخریب تولید شده باشند، در آینده ای نه چندان دور برای انسانها خطرساز خواهند شد. سایت علمی لایو ساینس طی مقاله ای جالب به بررسی 5 دلیل مهم پرداخته است که انسانها بر اساس آن باید از ربات ها هراس داشته باشند.

انسان به ربات وابسته می شود: ورود ربات ها به زندگی انسان نیازمند زور و جبر نیست. میزان کشش انسانها به اشکال مختلف و جذاب ربات های مختلف و رنگارنگ که به صورت مداوم در حال تکمیل و ارتقا هستند، حقیقتی است که طی ماههای جاری به وضوح مشاهده می شود. مغز در احساس صمیمیت انسان با ربات هایی مانند ربات های شبه کودک مقصر است، زیرا انسانها برای ادراک چهره های مختلف و احساساتی شدن درباره هر موضوعی توانایی بالایی دارند.

حتی اگر آن موضوع یک ماشین و یا یک عروسک باشد با این حال این ماشینها نیاز دارند یکی از مهمترین موانع خود را برای ربودن کامل قلب انسانها از سر راه خود بردارند. ربات ها باید ظاهری مشابه انسانها داشته باشند تا چهره زمخت و چشمهای شیشه ای آنها انسان را نهراساند امری که اغلب دانشمندان رباتیک در تلاشند به آن دست یابند.

انسان می تواند با ربات ارتباط عاطفی برقرار کند: متخصصان از اینکه در آینده ای نه چندان دور انسانها با ربات ارتباط عاطفی برقرار کنند، اصلا متعجب نخواهند شد.

شاید این پدیده به نظر غیر واقعی به نظر بیاید اما با توجه به اینکه در حال حاضر بسیاری از کاربران از طریق اینترنت به ارتباط با دیگر افراد پرداخته و از طریق نرم افزارهای مختلف با دوستهای مجازی خود به گفتگو می پردازند، تصور اینکه یک ربات فلزی با داشتن حس لامسه و بینایی و صدایی مشابه صدای انسان روزی جایگاه دوست، برادر، خواهر، معلم و ... را برای انسانها پر کند، امری غیر ممکن نخواهد بود.


ربات ها انسان را بیکار می کنند: هر کاری که انسانها از پس انجام آن برآیند، ربات ها به نحو بهتری قادر به انجام آن خواهند بود در حالیکه انسانهای امروزی هنوز جایگاه مطلق خود را به دست نیاورده اند، ربات ها جایگاه خود را به عنوان فضانورد و کاوشگری که می تواند در سخت ترین شرایط در خارج از زمین به مطالعه بپردازد به ثبت رسانده است. انجام کارهای مختلف، از سری کاریهای کارخانه ای تا ایجاد توالی ژنتیکی در ازمایشگاه ها و انجام انواع جراحیهای پیچیده را می توان به راحتی و اطمینان به ربات ها سپرد. در حال حاضر به دلیل محدودیت هوشمندی در ربات ها، میزان استفاده از این ماشینها به عنوان نیروی کار نیز با محدودیت مواجه است. محدودیتی که با تکامل ثانیه به ثانیه ربات ها کمرنگتر شده و رنگ می بازد.

ربات ها کشنده خواهند بود: فیلمنامه ای که بر اساس آن ربات ها علیه سازندگان خود قیام می کنند شاید کم جذابیت ترین همخوانی جهان تخیلی ربات ها و جهان واقعی انسانها باشد. با توجه به هزاران رباتی که در کشورهای مختلف توسط انسانها مورد مصارف جنگی قرار گرفته اند، نمی توان گفت که احتمال تبدیل این فیلمنامه به واقعیت وجود ندارد. کشته شدن سربازان در آفریقای جنوبی توسط ربات های ضد هوابرد خودکار یکی از کوچکترین نشانه ها در احتمال آغاز چنین مقابله ای است. متخصصان امروزه به صورت جدی در حال بررسی چگونگی تغییر قوانین میدانهای جنگی توسط سربازهای رباتیک هستند. همچنین علاوه بر آمریکا که در جنگهای اخیر خود به میزان گسترده ای از ربات ها استفاده کرده اند، انگلستان نیز در حال تولید شبکه ای ماهواره ای است تا با استفاده از آن بتواند تمامی ربات های نظامی و جنگی خود را با استفاده از آن هدایت و فرماندهی کند.

ربات ها تهدیدی برای نسل آینده انسان: انسان امروزی در حال افزودن هر چه بیشتر تجهیزات الکترونیک و رایانه ها به ابزار مورد استفاده روزانه خود است. این پدیده را می توان در جامعه و در میان افرادی که در حال بازی با آی فونها و یا در حال گوش دادن به موسیقی هستند، اندامهای مصنوعی رباتیک، چشم بایونیکی و دیگر تجهیزاتی که برای ارتقا توانایی های جسمانی انسان ارائه شده است به خوبی مشاهده کرد از منظری دیگر ربات ها از هر جنبه ای در حال ارتقا هستند، راه رفتن، سخن گفتن و حتی یادگیری. انسان و ربات به تدریج شباهتهای بیشتری با یکدیگر پیدا می کنند و در مقطعی از زمان شاید دیگر هیچ تفاوتی میان آنها وجود نداشته باشد در چنین شرایطی است که انسانها از ادغام شدن با ربات ها واهمه ای نخواهند داشت.بازدید : مرتبه
تاريخ : ۱۳۸۸/۳/۱٠

برگرفته از: میکسر مگزین

حتماً تا حالا برا شما هم پیش اومده که بنا به هر علتی هاردتون رو فرمت کنین و به تبع اون مجبور بشین که ویندوز جدیدی رو نصب کنین در نهایت یه خروار برنامه که باید دوباره بشینین فکر کنین که کدومشون رو لازم دارین و اینستالشون کنین ، یا اینکه بین انتخاب چند تا برنامه که کاربرد مشابهی دارن دچار تردید بشین و آخر سرم  همشون رو اینستال کنید تا بتونین اونی که بهتره رو تشخیص بدین .

در این پست لیستی از نرم افزار هایی رو که حضورشون در هر سیستمی ضروری به نظر میرسه رو با توضیحی مختصر راجع بشون بهتون ارائه میدیم ! برای اینکه در تصمیم گیری در انتخاب این نرم افزار ها به شما کمک کوچکی کرده باشیم ارزش هر نرم افزار رو با ستاره مشخص کردیم ، شایان ذکر است که در سیستم امتیاز دهی به نرم افزار ها نقد های بسیاری مورد مطالعه واقع شده و تجربۀ متخصصین ما ( بنده و مدیرفنی مون ) به رایگان در اختیار شما قرار میگیرد ! :دی

* نرم فزار هایی که با نشان $ علامت گذاری شدند ، پولی هستند و برای استفاده از اونها احتیاج به کرک و کد و از این ژانگولر بازیا دارین !

آنتی ویروس : شاید اولین چیزی که ذهن هر کاربری رو به خودش اشغال میکنه اینه که چجوری از ورود ویروس ها به سیستمش جلوگیری کنه ! گزینه های بسیار زیادی وجود دارند که خب هرکدوم دارای ایراداتی هستند مثلاً آنتی ویروس های نورتون یا مکافی بسیار سنگین هستند یا برای پیدا کردن کد های به روز رسانی کاسپراسکی و نود32 باید ساعت در اینترنت چرخ بزنید ! در این میان تجربه به ما نشون داده که آنتی ویروس های رایگان که در اینترنت پیدا میشوند همون بازدهی آنتی ویروس های پولی را دارند با این تفاوت که دیگر لازم نیست وقت خود را صرف پیدا کردن کد به روزرسانی برای آنها کنید . در همین راستا :

http://www.jkscomputers.com/images/AVG.jpg AVG Free Anti-Virus http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg : نسخۀ رایگان آنتی ویروس معروف AVG که به خاطر سرعت بالا و سبک بودن از محبوبیت خاصی بین کاربران برخورداره .

http://www.piakocomputers.com/cms/images/stories/frontpage/avast_antivirus.gif Avast Home Edition http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg : یک آنتی ویروس رایگان دیگر که در نقد های مثبتی در مورد آن نوشته شده .

مرورگر: اگر اهل نت گردی اونم به صورت حرفه ایی باشین مرورگری که باهاش کار میکنین باید براتون اهمیت زیادی داشته باشه ، اگرم که براتون مهم نیست که تو چه محیطی مشغول استفاده از اینترنت هستین بهتره که از همون مرورگر اینترنت اکسپلورر که به صورت پیش فرض در ویندوزتون قرار داده شده استفاده کنید ، در همین راستا :

http://www.thetechnologyblog.net/wp-content/uploads/2008/06/firefox-logo.jpg FireFox http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg : بهترین مرورگر ممکنه ! افزونه های فوق العاده این مرورگر عملاً امکان هرگونه نو آوری و رقابت رو از سایر مرورگر ها صلب کرده ! به شدت توصیه میکنیم فایرفاکس رو ! فقط یادتون باشه تمام لذت استفاده از فایرفاکس استفاده از افزونه هاشه ! اگه این مرورگر رو انتخاب میکنید حتماً برای آشنایی با افزونه های متعددش اینجا رو بخونین .

http://www.veronezzi.org/wp-content/uploads/2009/05/google-chrome-logo.png Chrome http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg : محصول کمپانی بزرگ گوگل ! دارای محیطی بسیار زیبا و جذاب ! چون به شدت به فایرفاکس اعتفاد دارم نمی تونم زیاد راجع به این بنویسم .

مسنجر : مسنجر ها به علت درگیری مستقیم کاربر با محیط برنامه از اهمیت خاصی برخوردار هستند ! در سالیان اخیر رقابت در زمینۀ مسنجر خیلی زیاد شده و هر کدوم از شرکت ها سعی میکنند برنامه های خودشون رو با امکانات بیشتری ارائه بدن تا بتونن مخاطب رو جذب کنند ، در همین راستا :

http://www.coffeedrunk.com/wp-content/uploads/2008/09/yahoo_messenger_logo.png Yahoo! Messenger http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg : از قدیمی ترین مسنجر های موجود که به خاطر اسمایل هایی که داره محبوبیت عجیبی بین طرفداراش داره ! مشکلات خاص خودش رو داره ولی از محیط جذابش نمیشه گذشت .

http://s3.amazonaws.com/twitter_production/profile_images/51448141/digsby_64x64_normal.png Digsby http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg : به نظرم جدی ترن رقیب برای یاهو ! امکان اتصال به اکانت های یاهو ، هات میل ، جی تاک و نشون دادن ایمیل های سرویس هایی همچون یاهو و جیمیل رو داراست ! امکان اتصال به فیسبوک و توییتر هم از دیگر خاصیت های جالب این نرم افزاره ! شاید در ابتدا محیطش براتون یه کم گیج کننده باشه ولی بهش عادت خواهید کرد .

http://images.pbidir.com/progicons/pidgin.png Pidgin http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg : طرفدارای نرم افزار های متن باز صد در صد از این مسنجر خوششون خواهد آمد !

دانلود منیجر : به خصوص اگه اینترنت پرسرعت داشته باشین نرم افزاری که باهاش دانلود هاتون رو مدیریت میکنین خیلی مهمه ! حتی دایال آپی ها هم که مشکل قطع و وصل شدن مکرر اینترنت رو دارن به شدت باید در انتخاب این نوع نرم افزار دقت کنند . در همین راستا :

IDM5144.jpg image by downarchive2 IDM http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg : $ توضیح زیادی نمیشه داد ! تجربه نشون داده که خوبه ! امکاناتی رو که اکثر برنامه های از این قبیل دارن رو پوشش میده

http://i41.tinypic.com/2upy25f.jpg DAP http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg : $ یه خوبه دیگه از این قماش !

پلیر : گوش دادن به موسیقی و تماشای فیلم عضو جدا نشدنی استفاده از یک کامپیوتر هستند ! حال اینکه موسیقی را با چه نرم افزاری گوش کنید که کیفیت بهتری داشته باشد یا اینکه فیلم را با چه نرم افزاری ببینید که کنترل بهتری روی آن داشته باشید خود مقولۀ بسیار مهمیست . در همین راستا :

http://www.softexia.com/foto/KMPlayer_logo.jpg KM Player http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg : بهترین پلیر موجود ! رایگان ، زیبا ، کارآمد ، جادار و مطمئن :دی ! فرمتی نیستش که این پلیر از پس پخشش بر نیاد از DVD بگیر تا fvi ! به شدت توصیه می کنیم .

http://dl.img.qj.net/uploads/files_module/screenshots/25223_vlc-logo.png VLC Player http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg : پلیر خوبی که قابلیت اجرای اکثر فرمت ها رو داره ، منتها محیطش نسبت به KMplayer ساده تره و کلید های میانبرش هم به خوبی اون نیست .

http://microteknologias.files.wordpress.com/2008/12/songbird_logo.png?w=256&h=256 Song Bird http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg : نرم افزار تخصصی پخش موزیک که مانند هر نرم افزار متن باز دیگه افزونه های جالبی براش ارائه میشه ! قابلیت همسو سازیش با سایت هایی مثل توییتر یا لست اف ام فوق العاده است ! اگه یه آهنگ باز حرفه ایی هستین به شدت بهتون توصیه میکنیم این نرم افزار رو !

فوتو منیجر : نرم افزار های مدیریت تصاویر معمولاً لازم میشن ! به هر حال خواه ناخواه چهار پنج تا عکس رو تو کامپیوترتون دارین پس چه بهتر که یه سر و سامونی بهشون بدین . در همین راستا :

http://mallow.wakoopa.com/avatars/000/002/607/normal.png?1238515912 ACD See http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg : $ یکی از قدیمی های این رشته ! بد نیستش .

http://dl.img.qj.net/uploads/files_module/screenshots/25590_picasa_logo.jpg Picasa http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg : محصولی دیگه از گوگل ! به جرأت میتونم بگم بهترین در این زمینه ! تحول عجیبی در بخش مدیریت تصاویر ایجاد کرد . در زمینۀ ویریش هم چندان ضعیف نیستش و میشه روش حساب کرد . به قول طرفداراش پس از نصبش هی دلتون میخواد عکساتون رو مرور کنین باهاش ! به شدت توصیه میشه !

سی دی برنر : به هر حال همتون بالاخره محتاج رایت کردن یه دونه سی دی میشین ! پس چه بهتر که نرم افزار مناسب رو برای این کار انتخاب کنید . در همین راستا :

http://gfx.cdfreaks.com/reviews/nero_6/nero6_14.gif Nero http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg : $ از معروف ترین نرم افزار های رایت سی دی که پیشرفت خوبی هم داشته انصافآً در این زمینه ! متأسفانه ورژن های جدیدش بسیار سنگین شده ! خوبه ولی به شخصه پیشنهاد نمی کنم .

http://www.aplusfreeware.com/categories/Audio-Video/files/cdburnerxp.png CD Buner XP http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg : نرم افزاری رایگان که هنوز به اون صورت معروف نشده ! علاوه بر اینکه بسیار سبک هستش کارتون رو هم خیلی راه میندازه !

دیکشنری : هر چقدر هم که انگلیسیتون خوب باشه بازم به یک دیکشنری خوب نیاز خواهید داشت . در همین راستا :

http://4.bp.blogspot.com/_R4kHvzHdMTk/RtLR_FLD1sI/AAAAAAAAAoI/8hVllZ87dYM/s200/Babylon_Full.gif Babylon http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg$ میشه گفت معروف ترین دیکشنری موجود که متأسفانه سر رجیستر کردن کاربراش رو خیلی اذیت میکنه !

http://img.informer.com/icons/png/48/54/54712.png lingvosoft http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg : $ با عرض شرمندگی این یکی هم احتیاج به کرک داره ! ولی امکانات خوبی رو دارا هستش .

فشرده ساز : برای اجرای بعضی از فایل ها بهشون احتیاج دارین و حتی در بعضی مواقع هم میتونن برای فرستادن فایل ها با ایمیل بهتون کمک کنند . در همین راستا :

http://www.office-backup.com/plugins/icons/WinRar-big.png http://www.voodish.co.uk/articles/v-content/uploads/2007/04/winzip-big.png WinZIP & WinRAR http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg : فکر کنم توضیح ندم سنگین تر باشم

7-Zip 7 zip http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg : از اون دو تا بالایی ها بهتره !

متفرقه : رسیدیم به جذاب ترین قسمت ماجرا ! سری نرم افزار هایی که هر کدومشون واسه خودشون یه دنیان ! در همین راستا :

http://www.vent.at/main/images/Logos/get_adobe_reader,method=render,prop=data.jpg Adobe Reader http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpghttp://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg : فکر نکنم کامپیوتری رو بدون این نرم افزار بتونین پیدا کنید! بدون شک برای باز کردن فایل های پی دی اف بهش نیاز خواهید داشت .

http://fc05.deviantart.com/fs12/i/2006/284/7/d/Ccleaner_by_1bumpy.png CCleaner http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg : یه نرم افزار فوق العاده برای پاک کردن برنامه های نصب شده به صورت کامل ، برطرف کردن مشکلات رجیستری ، دیسک دفرگمنت قوی تر از ویندوز و از این قبیل ! مطمئن باشین بهش احتیاج خواهید داشت ! نکتۀ مثبتی که داره اینه که کاملاً رایگان هستش .

http://client.updatestar.com/images/uploads/icons/icon_googledesktop.png Google Desktop http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg : سومین نرم افزار گوگل در لیست ما ( واقعاً که افتخار کم نظیری نصیب گوگل شد ! :دی ) اگر فایل های کامپیوتر شما هم مثل مال بدون هیچ ترتیبی توی هاردتون پخش و پلا شده و میخواین سریع پیداشون کنین به شدت به کارتون میاد ! ضمن اینکه کسایی که از ویندوز اکس پی استفاده میکنن میتونن از سایدبار جالبش بهره ببرن !

http://img.informer.com/icons/png/48/509/509321.png xilisoft video converter http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg : $ فرمتی نیستش که این نرم افزار نتونه بهم دیگه تبدیل کنه ! بدون هیچ گونه تردیدی قوی ترین نرم افزار تبدیل فرمت ! درسته پولی هستش ولی واقعاً می ارزه که بگردیم کرکش رو پیدا کنید .

http://static.commentcamarche.net/en.kioskea.net/download/images/122-4866b565s.jpg Tera Copy http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg : همونطوری که از اسمش پیداست نرم افزاری هستش برای بهینه سازی سیستم کپی پیست فایل ها در ویندوز که علاوه بر بالاتر بردن سرعت کپی امکان کنترل بیشتری هم به شما میده !

http://notepad.brothersoft.com/icon/Notepad-.gif Notepad plus http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg http://www.nynjtc.org/images/star-sm.jpg : نرم افزاری برای جایگزنی نوت پد ویندوز با امکاناتی جالب !

امیدواریم لیستی که تهیه کردیم به کمکتون بیاد ! فقط یادتون باشه هیچ لیستی هیچ وقت کامل نیستش و ما هم هیچ ادعایی نداریم ! پس خوشحال میشیم اگه نرم افزاری به نظر شما قابلیت اضافه شدن به این لیست رو داشت حتماً تو قسمت کامنت ها معرفی کنید تا بقیه هم بتونن ازش استفاده کنند .بازدید : مرتبه
تاريخ : ۱۳۸۸/۳/۱٠

برگرفته از: آنالیزگر آی تی

چت کردن در فیس بوک با شیوه ای متفاوت

این روز ها که تنور انتخابات داغ داغ است و به لطف دوستان بخش ف/ی/ل./ت/ر/ی/ن/گ، سایت فیس بوک هم رفع تبخیر شده ، خیل عظیمی از طرفداران انتخاباتی به سمت این سرویس سرازیر شده اند تا از زیر و بم این سرویس باخبر شوند و شاید در این فرصت کم باقی مانده تا انتخابات بتوانند دوستانی پیدا کنند و با آنهادر مورد کاندیدای مورد علاقه شان گپ وگفتی کنند.
اما یکی از امکاناتی که فیس بوک را از شبکه های اجتمایی دیگر متمایز کرده، امکان چت نوشتاری است که خوشبختانه در بین کاربران ایرانی هم بسیار فراگیر شده است .
ولی شاید پنجره کوچک گفتگو بر روی پنل زیرین این سایت و مدیریت محدود آن و همچنین عدم امکان چت همزمان در کنار مرور صفحات دیگر مرورگر، باعث نارضایتی کاربران شود.
اما برای چیره شدن بر چنین مشکل کوچکی باید مراحلی را که در ادامه عنوان می کنیم یک به یک انجام دهید.
مرحله اول: 
بر روی منوی Bookmark از نوار منو کلیک کرده و از زیر منوی آن گزینه Organize Bookmarks را انتخاب کنید.مرحله دوم :

اکنون در پنجره library بر روی دکمه New Bookmark کلیک کنید.
مرحله سوم :
حالا مانند نمونه جای خالی را پر کنید.
» Name: Facebook Chat
» Location: http://www.facebook.com/presence/popout.php
» Check Load this bookmark in sidebar.
مرحله آخر :
کافیست ساید بار Bookmark  را ازمنوی View  فعال کرده و از محیط چت درون فایرفاکس لذت ببرید.

 برگرفته از: دویچه وله ورلد

 

قانون ایمنی زیستی در اردیبهشت ماه به تصویب رسید. بسیاری معتقدند این قانون که پژوهش، تولید و عرضه‌ی محصولاتی که از نظر ژنتیکی دست‌کاری شده‌اند را مجاز دانسته، خطرناک‌ترین و زیان‌بارترین قانون تاریخ ایران است.

 

 

قانون ایمنی زیستی سرانجام روز سه‌شنبه، ۲۹ اردیبهشت‌ماه، در صحن علنی مجلس شورای اسلامی تصویب شد. به گفته‌ی بهزاد قر‌هیاضی‌، رئیس انجمن ایمنی زیستی، بر اساس این طرح هر گونه تحقیق و آزمایش در حوزه‌ی ژنتیک و محصولات تراریخته (ترانس ژنتیک) کاملا آزاد بوده و تولید انبوه، تجاری‌سازی، مصرف و صادرات آن نیز با رعایت قانون مجاز شمرده می‌شود.

 

این لایحه در حالی با امضای مستقیم رییس‌جمهوری‌، محمود احمدی‌نژاد، به مجلس رفت که از همان ابتدا با مخالفت سازمان حفاظت محیط زیست روبرو بوده است.

 

بیماری‌های خطرناک و ناشناخته

 

کشت گیاهان تراریخته یا ترانس‌ژنیک از سوی اغلب سازمان‌های علمی و زیست‌محیطی بین‌المللی منع شده است. علت این امر آن است که استفاده از این محصولات، انسان را در معرض بیماری‌های خطرناک و ناشناخته قرار داده و پیامدهایی ایجاد خواهد کرد که شاید مهار آن به سختی ممکن باشد. پروفسور علی یخکشی، استاد سابق دانشگاه گوتینگن آلمان،‌ معتقد است، تأیید اینکه کشت چنین محصولاتی خطرساز خواهد بود یا نه احتیاج به سال‌ها تحقیق آن هم از سوی مؤسسات واجد شرایط، مطمئن و بی‌طرف دارد. به گفته‌ی او: «در مجموع به این سئوال که آیا تغییرات ژنتیکی به انسان منتقل می‌شود یا نه خیلی صریح و واضح نمی‌شود پاسخ داد. باید خیلی محتاط بود و نتایج تحقیقات مؤسسات و پژوهشگران کشورهای مختلف که طویل‌المدت کار کردند را به دست آورد و بعد تصمیم گرفت.»پروفسور علی یخکشی، استاد دانشگاه‌های ایرانBildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:  پروفسور علی یخکشی، استاد دانشگاه‌های ایران

 

اغلب سازمان‌های علمی و زیست‌محیطی بین‌المللی به دلیل امکان بروز بیماری‌های خطرناک و اختلالات ژنتیکی نسبت به خطرات استفاده از گیاهان ترانس‌ژنیک یا تراریخته هشدار داده‌اند. محمد درویش، فعال محیط زیست، پیرامون خطرات ناشی از استفاده از محصولات تراریخته می‌گوید: «اتفاقات کشورهای دیگر، مانند کشورهای آسیای جنوب شرقی، یا نگرانی‌های اروپا، آلمان و آمریکا نشان می‌دهد که این نوع گیاهان اثرات غیرقابل پیش‌بینی بر روی مصرف‌کننده که انسان باشد گذاشته‌اند. حتی بیم آن می‌رود که جهش‌های ژنتیکی اتفاق بیافتد.»

 

واقع بینی در ارزیابی امکانات

 

به نقل از خبرگزاری مستقل محیط زیست ایران، مطابق قانون ایمنی زیستی حدود ۵ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی زیر کشت بذرهایی خواهد رفت که از نظر ژنتیکی دستکاری شده است. آقای درویش در این مورد می‌افزاید: «مشکل جدی کشور ما این است که با وجود کاستی‌های ما از نظر پزشکی و تکنولوژیک نسبت به کشورهای پیشرفته می‌خواهد، حدود ۵ میلیون هکتار از وسعت اراضی کشاوزری‌مان را که نیم‌درصد اراضی کشاورزی جهان است، زیر کشت ببرد، در حالیکه حتی در کشورهای پیشرفته هنوز کشت ‌تراریخته در حد آزمایشی مطرح می‌‌شود. کشور ما یک ‌و دودهم ‌درصد وسعت خشکی‌های جهان و یک‌درصد جمعیت جهان را دارد ولی از این نظر می‌خواهد ۵ برابر برود بالاتر. در صورتی که از نظر تولید علم یک‌هزارم تولید را دارد‌. اگر قرار است این اتفاق بیافتد، بیاییم بر اساس وزن و سهم خودمان از زمین‌های کشاورزی و دانشمان حرکت کنیم که بتوانیم عواقبش را کنترل کنیم. اینکه یک‌باره ما ۵ میلیون هکتار از اراضی‌مان را زیر کشت ببریم با توجه به اینکه امکانات لازم را برای مدیریت و عواقب پزشکی این مسئله نداریم، می‌تواند خیلی خطرناک باشد.»

 

خطر برای گونه‌های بومیمحمد درویش، فعال و پژوهشگر محیط زیستBildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:  محمد درویش، فعال و پژوهشگر محیط زیست

مشکل دیگری که کارشناسان مطرح می‌کنند این است که با استفاده‌ی گسترد‌ه‌ی کشاورزان از بذرهای تراریخته ممکن است بسیاری گونه‌های بومی و زراعی دیگر ایران با خطر نابودی روبرو شود. آقای درویش در این زمینه می‌افزاید: «ایران سرزمینی است که اکنون ۱۷۲۸ گونه‌ی اندمیک دارد. گونه‌ی اندمیک، همان گونه‌ی انحصاری است، یعنی فقط در ایران وجود دارد. این ۱۷۲۸ گونه بسیار رقم قابل توجهی است، با توجه به اینکه این تعداد تقریبا برابر با گونه‌های اندمیک قاره‌ی اروپا است. آنوقت ما بیاییم با کشت گونه‌‌های تراریخته عرصه را برای گونه‌های بومی تنگ‌تر بکنیم و در واقع گونه‌های تراریخته مثل گونه‌های مهاجم عمل خواهند کرد که به تدریج سبب می‌شوند تا گونه‌های بومی و محلی ما که در طول میلیون‌ها سال به این سرزمین عادت کردند و تمام عوارضشان شناخته شده خدشه‌دار شوند این هم حرکتی کاملا نابخردانه است، چون گونه‌های بومی مثل کتاب خطی یگانه می‌مانند که اگر بسوزند، دیگر سوخته‌اند و قابل تجدید حیات نخواهند بود.»

 

ضرورت برچسب‌گذاری

 

نکته‌ی دیگری که بسیاری از مخالفان بر روی آن تأکید دارند، مسئله‌ی برچسب‌گذاری است. برچسب‌گذاری یکی از مهم‌ترین اصول پروتکل کارتاهنا است که ایران نیز آن را امضا کرده است. طبق این اصل، محصولات تراریخته‌ای که به کشورهای عضو وارد یا از آن صادر می‌شوند باید برچسب‌گذاری شوند، یعنی روی آنها نوشته شود: "تراریخته".

 

این همان اصلی است که به گفته‌ی الهه‌ی موسوی‌، خبرنگار و فعال محیط زیست، در ایران رعایت نمی‌شود. خانم موسوی می‌گوید، مصرف‌کننده باید بداند، محصولی که دارد استفاده می‌کند، از نظر ژنتیکی دست‌کاری شده تا خودش مسئولیت پیامدهای ممکن را بر عهده بگیرد.

 

الهه‌ی موسوی می‌افزاید: «متأسفانه آقای قر‌هیاضی،‌رییس انجمن ایمنی زیستی، که یکی از مخالفان برچسب‌گذاری بودند در پاسخ به منتقدان، بحث محتوای برچسب‌ها و هزینه‌بر بودن برچسب‌گذاری را مطرح کردند. ایشان گفتند که محتوای برچسب‌ها را اگر من بخواهم به عنوان موافق بنویسم، می‌نویسم که ماده‌ی تراریخته بهترین ماده است. اگر مخالفین بنویسند، می‌نویسند، این مضرترین محصول است. من به عنوان یک شهروند ایرانی فکر می‌کنم، آقای قرهیاضی‌ اگر بی‌طرفانه بنویسند، خیلی از مشکلات حل می‌شود. لزومی ندارد، شما روی محصول، انشا بنویسید یا قضاوت بکنید، یک کلمه بنویسید: محصول تراریخته. در مورد هزینه‌بر بودن برچسب‌گذاری هم من فکر می‌کنم، از ایشان باید پرسید، آیا هزینه‌هایی که مردم ممکن است در آینده‌بپردازند که نه مادی است و نه قابل محاسبه را ایشان محاسبه می‌کنند یا اینکه فقط هزینه‌ای که برای تولید‌کننده ایجاد می‌شود را محاسبه می‌کنند، به خاطر اینکه سرمایه‌گذاری کرده و می‌خواهد سود بیشتری ببرد.»

 

وظیفه نهادهای دولتی

 

بنا بر گزارش خبرگزاری مستقل محیط زیست ایران ـ ایرن، قانون ایمنی زیستی می‌گوید، وظیفه‌ی بررسی میزان خطرناک بودن یک محصول زراعی ترانس‌ژنیک بر عهده‌ی نهادهای دولتی است و این بررسی در مرحله‌ی بعد از تولید انجام می‌شود. یعنی تولیدکنندگان بذرهای تراریخته نه تنها وظیفه‌ی بررسی و مستندسازی خطرات تولیدات خود را ندارند، بلکه از این امتیاز هم برخوردارند که این بررسی پس از تولید و فروش محصول آنها صورت بگیرد. ناصر کرمی، سردبیر ایرن، معتقد استناصر کرمی، سردبیر خبرگزاری مستقل محیط زیست و صفحه‌ی محیط زیست همشهریBildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:  ناصر کرمی، سردبیر خبرگزاری مستقل محیط زیست و صفحه‌ی محیط زیست همشهری: «در این قانون چند نکته وجود دارد. این قانون به شدت و یک‌جانبه به نفع کسانی است که به صورت صنعتی و گسترده و تیراژ بالا می‌خواهند، محصولاتی که دست‌کاری ژنتیکی شده‌اند را در ایران استفاده کنند. در این قانون اهرم‌های کنترلی به حداقل ممکن رسیده. مثلا در جایی که به عنوان هیأت داوری تعیین شده، ترکیب تیم را جوری تعریف کرده‌اند که می‌شوند، خود آقای قرهیاضی و ملبوبی و آن انجمن، یعنی خود آدم‌هایی که در تولید این ماجرا ذینفع هستند، خود آنها در هیأت داوری قرار دارند. یعنی اینها آمدند یک‌جورهایی از سازمان محیط زیست و وزارت بهداشت خلع ید کرده‌اند و خودشان جنبه‌ی کنترلی را به عهده گرفتند.»

 

آقای کرمی در ادامه می‌افزاید: «نکته‌های ریزی در این قانون گذاشته‌اند که دست کنترل دولت را کوتاه می‌کند، مثلا گفتند،‌ شما اگر دارید کارهای پژوهشی می‌کنید، احتیاجی به کسب مجوز ندارید. در حالی که شما در همه ‌جای دنیا برای پژوهش باید مجوز بگیرید. مثلا شما در زمینی وسیع، محصول تراریخته می‌کارید. اگر بپرسند، چرا بدون اجازه کاشته‌اید، می‌گویید، ‌این کار برای تحقیق بوده و چندین سال است که دارم تحقیق می‌کنم و هنوز به نتیجه نرسیده‌ام. چون چارچوب این تحقیق را مشخص نکرده‌اند، اینکه در ۱۰ یا ۱۰۰۰ هکتار انجام می‌شود، هر سال، یک بار، دو بار؟ معلوم نیست. شما می‌توانید صد سال پی در پی هر بار هزار هکتار را با این‌جور محصولات بکارید. اسمش هم این باشد که من دارم، تحقیق می‌کنم.»

 

سوءاستفاده از موقعیت حکومتی

 

دکتر کرمی در مورد تصویب این طرح در مجلس ادامه می‌دهد: « اینها در مجلس دروغ گفتند. یکی رفته سخنرانی کرده که الان عمده‌ی کشت اینها در تمام اروپا دارد صورت می‌گیرد و تمام کشورهای اروپایی دارند این کار را می‌کنند که این دروغ است. سطح زیر کشت محصولات تراریخته در اروپا خیلی کم است. یکی دو تا کشور است که می‌کارند. دروغ گفته بودند که عمده‌محصولاتی که در این زمینه کاشته می‌شود، مواد غذایی است، در صورتی که این طوری نیست،‌عمده‌ی جاهایی که این محصول را می‌کارند، برای پنبه است و شبیه آن. انجمن بیوتکنولوژی اسمش، «ان جی او»ی تحقیقاتی است در حالی که صد در صد وابسته به مراکز دولتی است و تمام این آدم‌ها این آقای قره‌یاضی و ملبوبی (محمد علی ملبوبی، رئیس انجمن بیوتکنولوژی ایران ـ از طرفداران این قانون) آدم‌های داخل حکومتند که از موقعیت حکومتی‌شان به عنوان یک رانت استفاده کردند در جهت اینکه بیایند و یک‌‌چنین کاری را انجام بدهند.»

 

کمبود نظارت‌های مسئولانه

 

الهه‌ی موسوی نیز در مورد تغییراتی که در مجلس در پیش‌نویس قانون داده شد چنین توضیح می‌دهد: «یکی از مشکلات دیگری که این قانون بعد از دست‌کاری مجلس به آن دچار شد این بود که نقش نظارتی سازمان محیط زیست بسیار کم‌رنگ شد و به تولید‌کنند‌ه‌ی محصول تراریخته اختیار بیش از اندازه داده شد به طوری که بسیاری از کارشناسان معتقدند، این قانون که عنوانش "ایمنی زیستی" است تبدیل شده به قانون "ایمنی زیست‌فناوران". یعنی به جای اینکه مسایل ایمنی برای مصرف‌کننده‌های این محصولات در این قانون رعایت شود، دقیقا این قانون، حاشیه‌ی امنیت درست کرد برای کسانی که این محصولات را تولید و در آن سرمایه‌گذاری می‌کنند. مشکل دیگری که در این قانون به وجود آمد، مجازات مأموران دولتی است که عامل اختلال در فعالیت‌های زیست‌فناوری هستند. این به صراحت اعلام شده. رییس کمیسیون کشاورزی مجلس حتی اعلام کرد، افرادی که قصد دارند در رابطه با محصولات تراریخته فعالیت‌های تولید‌ی و تجاری داشته باشند، مجوز می‌گیرند و محصولات را تولید می‌کنند، اگر محصولات ایرادی داشت، پروند‌ه‌ی تخطی برایشان تشکیل می‌شود و متخلف باید تا سه برابر خسارت را جبران کند.

الهه‌ موسوی، خبرنگار زیست‌محیطیBildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:  الهه‌ موسوی، خبرنگار زیست‌محیطی

این واقعا بازی با کلمات است. چون حرف اساسی این است که در استفاده از محصولات تراریخته خسارت مشخص نیست. خسارت ممکن است سال‌ها بعد خودش را نشان دهد. چه جوری باید شما این خسارت را در مرجع قضایی اثبات کنید؟ مرجع قضایی اگر قبول کرد و شما توانستید، مستندات خود را ارائه دهید و تأیید شود و میزانش هم تعیین شود، ایشان باید سه برابر خسارت بدهد. ضمن اینکه مگر برای سلامتی شهروندان می‌شود به راحتی قیمتی تعیین کرد که این‌ها باید سه‌برابر خسارت بدهند. محصولی که ممکن است، سرطان، انواع اختلالات ژنتیک، مشکلات حاد تنفسی و آلرژی‌های ناشناخته ایجاد کند و بسیاری از عوارض هست که هنوز به ذهن بشر هم نرسیده، ‌چطور می‌شود اندازه‌‌اش و تا سه‌برابرش را تعیین کرد؟»

 

نمونه‌ای از موج‌گرایی؟!

 

خانم موسوی در ادامه به مخالفان طرح از جمله معصومه ابتکار، رییس سابق سازمان محیط زیست، و فاطمه جوادی، رئیس سازمان محیط زیست، اشاره می‌کند و می‌گوید، خانم جوادی در مجلس دفاع علمی و خوبی از عدم تصویب این قانون ارائه داد. اما به گفته‌ی او: «شاید اشتباه ایشان این بود که زمانی که دید در مجلس دارند دوباره هیاهو به پا می‌کنند این قسم حضرت زهرا را به مجلسی‌ها داد که شاید کارشان را تا حدودی خراب کرد. البته من معتقدم موجی که مجلس علیه این قسم ایجاد کرد خیلی هم موج حقیقت‌گرایانه‌ای نبود به این دلیل که به هر حال این گفتمانی که ایشان استفاده کرد، گفتمانی است که ما مردم ایران داریم چهار سال با آن زندگی می‌کنیم. گفتمان غالب و رایج دولت نهم در تمام سازما‌ن‌ها، ‌سیاست‌گذاری‌ها و تصمیم‌گیری‌ها چنین گفتمانی است. وقتی رییس‌جمهوری ما در پاسخ به منتقدان واردات بی‌رویه‌ می‌فرمایند که مگر واردات گناه کبیره است؟ و هیچکس برخوردی نمی‌کند، کسی عکس‌العملی ‌‌نشان نمی‌دهد و تذکر و آیین‌نامه‌ای نمی‌دهد، عجیب است که در مقابل قسم خانم جوادی، نمایندگان مجلس بگویند، این برخورد غیرعلمی است.»

 

به گفته‌ی ناصر کرمی‌، هنوز هم مخالفان تسلیم نشده‌اند: «الان هم مخالفت‌ها ادامه دارد. به خصوص در مورد مواد سوم و دوازدهم. سازمان حفاظت محیط زیست همچنان امیدوار است که شورای نگهبان این قانون را رد کند. این سازمان به شورای نگهبان اطلاعاتی داده و تقاضا کرده که این قانون رد شود.»

 

نویسنده: فریبا والیات

تحریریه: فرید وحیدیمنبع: نگاهک
با استفاده از این برنامه می توانید منوهای ویندوز XP و حتی تمامی راهنماهای ویندوز را فارسی کنید. این برنامه محصول مایکروسافت است

با استفاده از این برنامه می توانید منوهای ویندوز XP و حتی تمامی راهنماهای ویندوز  را فارسی کنید. این برنامه محصول مایکروسافت است. پس اشکالات فارسی سازهای ایرانی را ندارداین برنامه در سایت مایکروسافت برای دانلود موجود است ولی برای دانلود آن محدودیتهایی قرار داده شده استبرای Uninstall کردن برنامه مانند برنامه های دیگر از قسمت Add or Remove Programs استفاده کنید

از جالبی این برنامه این است که اکثر قسمتهای پر کاربرد و مورد استفاده ویندوز فارسی شده است این امر در آشنایی بهتر با ویندوز و یادگیری و درک بهتر آن کمک بسیار خوبی برای کاربران است از نکته های بسیار جالب و منحصر به فردی که مایکروسافت در این نسخه مورد توجه قرار داده است از راست به چپ کردن تمامی متن ها و حتی پنجره های ویندوز است این نسخه فارسی حرفه ای حتی در برنامه های خاص و گزینه هایی از برنامه ها را به صورت اتوماتیک فارسی مینماید که این هم از قابلیت های فوق العاده این فارسی ساز بسیار مطمئن میباشد

 توجه:پس از نصب برنامه فایل crack را اجرا نمایید  

                                

نمایش اندازه واقعی
     
     
منبع : نگاهک


بازدید : مرتبه
تاريخ : ۱۳۸۸/۳/۱٠

لنوو S12 اولین نت‌بوک با چیپ‌ست ION انویدیا

 منبع: سیستم ایران (به نقل از PCPER)

نت بوک

نوشته شده توسط بهداد   
سه شنبه ۰۵ خرداد ۱۳۸۸ ساعت ۱۵:۲۳

امروز یکی از روزهای جالب و به یاد ماندنی برای Nvidia و مدیران قسمت ION این شرکت است. امروز لنوو خبر از نت‌بوک زیبا، پرکاربرد و پر سرعت خود، Lenovo IdeaPad S12 داد.
لنووو S12 به یک پردازنده اتم N270 با فرکانس ۱.۶ گیگاهرتز مجهز است ولی به جای کارت‌های گرافیکی اینتل چیپست 945G، از چیپست‌های جدید Nvidia ION استفاده می‌کند.
صفحه نمایش لنوو S12 (همانطور که از اسم آن دیده می‌شود) یک صفحه نمایش ۱۲ اینچی است و اندازه صفحه‌کلید آن ۱۰۰ درصد یک صفحه‌کلید لپ‌تاپ استاندارد است.

لنوو S12


چیپست Nvidia ION به این نت‌بوک امکان پخش فیلم‌های HD را می‌دهد، بوسیله صفحه‌نمایش خود این نت‌بوک، می‌توانید فیلم‌های HD 720P را مشاهده کنید و اگر آنرا از طریق HDMI به صفحه‌نمایش بزرگتری متصل کنید، می‌توانید با کیفیت بهتر یعنی HD 1080P فیلم‌ها را مشاهده کنید. از دیگر امکانات این چیپست، شتاب‌دهنده‌گی قدرتمند تصاویر گرافیکی است، یعنی می‌توانید بوسیله این نت‌بوک ۵۰۰ دلاری بازی‌هایی همچون World of Warcraft، Call of Duty 4 یا Battlefield Heroes را اجرا کنید و از بازی کردن آن لذت ببرید، کاری که با نت‌بوک‌های دیگر امکان‌پذیر نیست.
صفحه‌نمایش Lenovo S12 از نوع WXGA و با رزولوشن ۱۲۸۰ در ۸۰۰ است، یک گیگابایت رم DDR2 و هارد دیسک ۱۶۰/۲۵۰/۳۲۰ گیگابایتی دارد، از باتری ۶ سل بهره می‌برد و به کارت‌شبکه، کارت‌شبکه وایرلس، بلوتوث، سه پورت USB، درگاه ExpressCard، کارت‌خوان ۴ کاره و خروجی HDMI/VGA مجهز است.

 منبع: سیستم ایران (به نقل از PCPER)بازدید : مرتبه
تاريخ : ۱۳۸۸/۳/۱٠

یاهو ۳۶۰، ۲۲ تیر بسته خواهد شد

منبع: سیستم ایران

نوشته شده توسط بهداد   
شنبه ۰۹ خرداد ۱۳۸۸ ساعت ۱۷:۳۴
طبق ایمیلی که شرکت یاهو به کابران سرویس یاهو ۳۶۰ درجه خود ارسال کرده، خبر از تعطیلی دائمی یاهو ۳۶۰ در تاریخ ۱۳ جولای ۲۰۰۹ (۲۲ تیر) داده و از کاربران خواسته که به سیستم جدیدی که جایگزین Yahoo Profiles شده، مهاجرت کنند. این شرکت از کاربران خود خواسته که تا تاریخ ۱۲ جولای (۲۱ تیر) از همه اطلاعات خود پشتیبان تهیه کنند و آنهایی که قابل انتقال به یاهو پروفایل جدید است را منتقل کنند. چون از ۲۲ تیر، دسترسی به ۳۶۰ به هیچ‌وجه امکان‌پذیر نخواهد بود.

یاهو در ادامه متذکر شده که اطلاعات ۳۶۰ کاربران به طور خودکار به پروفایل جدیدشان منتقل نخواهد شد، پس هر چه زودتر تصویر پروفایل و پیغام‌های خود را ذخیره کنید تا در سخه جایگزین ۳۶۰ (یاهو پروفایل) آنرا در زمانی مناسب بارگذاری کنید.
اگر از بلاگ ۳۶۰ خود استفاده می‌کردید، می‌توانید از طریق ابزاری که توسعه‌دهندگان یاهو برای مهاجرت بلاگ‌ها نوشته‌اند، استفاده کنید. با استفاده از این ابزار هم می‌توانید بلاگ خود را بر روی یاهو پروفایل جدیدتان پشتیبانی بگیرید و هم آرشیو آنرا دانلود کنید و در بلاگ شخصی خود در آینده از آن استفاده کنید.

همچنین باید بدانید که سیستم جدید یاهو پروفایل از بعضی از امکانات یاهو ۳۶۰ پشتیبانی نمی‌کند، یعنی خبری از صندوق (inbox) نیست، تستی (Testimonial) نمی‌توانید برای دوستانتان ارسال کنید، یا دوستان‌تان را در دسته‌بندی‌هایی خصوصی جای دهید، فید RSS را در صفحه‌تان پخش کنید، یا مهم‌تر از اینها نمی‌توانید تم صفحه خود را عوض کنید.

جالبه بدونید که چون حریم شخصی شما برای یاهو از اهمیت بالایی برخورداره،‌ تنظیمات حریم شخصی شما (Privacy Settings) برای قسمت‌های پروفایل و بلاگ شما به صورت پیش‌فرض شخصی خواهد بود و تا زمانی که تنظیمات آنرا شما تغییر ندهید، هیچ فردی غیر از خودتان نمی‌تواند پروفایل و بلاگ شما را مشاهده کند.

سخن نویسنده: بنده حدود ۶ ماه پیش طی ایمیلی که به کارشناسان بخش یاهو ۳۶۰ ارسال کردم و مشکلاتی (Bug) را گزارش دادم، کارشناسان یاهو پاسخی مبنی بر برنامه حذف یاهو ۳۶۰ در آینده و جایگزین کردن سیستم جدیدی به جای آن خبر دادند و حالا می‌بینیم که این اتفاق در حال به وقوع پیوستن است.

منبع: سیستم ایران


بازدید : مرتبه
تاريخ : ۱۳۸۸/۳/٥

http://en.childrenslibrary.org/

International Children's Digital Library

Read Booksبازدید : مرتبه
تاريخ : ۱۳۸۸/۳/٤

درباره محمود دولت آبادی

محمود دولت آبادی کیست؟

محمود دولت آبادی، 10 مرداد سال ۱۳۱۹ در دولت آباد بیهق و در خانواده ای کشاورز متولد شد. روستایی با 140 خانوار جمعیت در هفت کیلومتری جنوب سبزوار. پدرش کشاورز بود و سواد خواندن داشت، مادرش خانه دار و بی سواد بود. خانواده از نظر مالی در مضیقه بودند. محمود، چهارمین فرزند این خانواده بود. آنچنان که می گوید در خانواده شان یک شب آرام وجود نداشت، حضور دو مادر و همزمان دو گروه فرزند در خانه و پدری که از مشکلات مالی رنج می برد، آرامش را از فرزندان ربوده بود. اما سال ها پس از آن محمود دولت آبادی، کامل‌ ترین آموزگار خود را پدرش و غمگسار خود را مادرش عنوان کرد.

نقش پدرش در زندگی وی، سر نوشت ساز است. مردی که ضمن گرفتن "آب شفا" از درویش دوره گرد برای حفظ و درمان گوسفندانش، با حافظ و سعدی بیگانه نبود. دولت آبادی درباره مادر و پدرش می گوید: "بزرگ ‌ترین آموزگار خود به خودی من پدرم بود با تمام روحیات عصبی، طنزگویی و نکته ‌سنجی و ظرافت طبع، حساسیت فوق‌ العاده و سخت‌جانی. پدرم، به گمانم یکی از بزرگ‌ ترین استعدادهای مردم ما بود که در شرایط وحشتناک دیکتاتوری که ارمغانی بجز رعب و تحقیر برای مردم نداشت، هم چون سایر استعدادها از میان رفت و تلف شد؛ اما همین که خودش زنده بود و وجود داشت، گرچه من ناچار شدم به جست‌ وجوی کار زود از خانم بکّنم، برایم ارزنده و بسی مؤثر بود. سیمای مادرم نیز خلاصه می‌ شد در اندوه و انتظار، سوره "ربّکما تکذبان" و گریه‌های خاموش و بغض مداومِ مدارا."

کودکی محمود تا هفت سالگی در همان روستا سپری شد، سپس به بیهق رفت تا در آنجا تحصیل کند؛ "من در ده به مدرسه رفتم و ابتدایی را خواندم و گمانم در یک سال دو کلاس را خواندم، دقیق یادم نیست. بماند که ما بچه‌های ده در حین درس خواندن کار هم می‌کردیم، کارهای مربوط به صحرا و حَشَم."

آشنایی به خواندن و نوشتن پیش از مدرسه
پیش از آنکه پدرش وی را به مدرسه بفرستد، او زبان فارسی را یاد گرفته بود و علاقه بسیاری با داستان های کلاسیک ایرانی نظیر شاهنامه و حافظ داشت. خود وی می گوید؛ "پیش از آغاز مدرسه، قصه های عامیانه مکتوبی را که در دسترس داشتم، می خواندم. همچون چهل طوطی، حسین کرد شبستری، گرشاسب نامه و به ویژه امیر ارسلان نامدار، که آن را دو سه بار دوره کردم." پدرش، چون شوق و علاقه محمود را به مطالعه می بیند به فکر فرستادن او به شهر برای طلبه شدن می افتد، اما تنگی دست این امکان را فراهم نمی کند، به این ترتیب محمود به مدرسه ده می رود. او تفریحات خود را در این دوران خیالپردازی، خواندن و شنیدن عنوان می کند. حضور در مراسم نقالی، شمایل گردانی، هنرهای مطربی، گوش سپردن به مدیهه خوانی درویش دوره گرد، نشستن پای صحبت پیرمرد تنهایی که در کنج مسجد کوچک ده مأوا گرفته بود، شنیدن تعزیه و شاهنامه خوانی، رفتن به مراسم های عروسی دوستان خانواده و عزاداری دهه عاشورا از جمله تفریحات وی در دوران کودکی بودند.

چیزهایی که تخیل را در ذهنش کاشتند و به آن جان دادند و داستان هایش را ساختند. 13 سالش بود که مجبور شد موقتا درس را رها کند تا به اقتصاد خانواده کمک کند. به اجبار آغوش خانواده را ترک کرد، تا در زمین ملاکی به کار بپردازد. هرچند پیش از آن به کارهای گوناگون روستایی از کاشت تا گوسفندداری سرگرم بود. پس از آن چندی به عنوان پادو و وردست در یک کفاشی کار کرد، مدتی با برادران خود در کارگاه تخت گیوه کشی و بعد هم شاگرد دوچرخه ساز شد. سپس در یک کارخانة پنبه پاک کنی کار کرد، و بعد به آرایشگری پرداخت. پیشه ای که تا سالیان دراز، در مواقع اضطرار ممر معاشش می شد. بعد از آن، مدتی به صورت کارگر فصلی در "ایوانکی " روی زمین کار کرد.

در آرزوی مهندسی و وکالت اما در قامت هنرپیشه
19-20 سالش بود که چون جوانان آن دوره، آرزوهایش را در تهران جستجو کرد و به آن شهر مهاجرت کرد. اول می خواست مهندس کشاورزی شود تا به پیشه خانوادگی یاری رساند، پس از آن تصمیم گرفت حقوقدان و وکیل شود، اما سخنی های زندگی به وی اجازه نداد که حتی مدرک دیپلم دبیرستان را اخذ کند. گرچه مشمول خدمت سربازی شده بود، اما از معرفی خود اجتناب کرد و تلاش کرد تا در کلاس تئاتر "آناهیتا" تهران نام نویسی کند. او در تهران در جستجوی رویای تازه ای بود؛ بازیگری. از بخت بد وی، زمان نام نویسی گذشته بود.

ناگزیر به تئاتر پارس در لاله زار رفت و اعلام کننده برنامه ها شد. آنچنان که خود می گوید نمایشنامه "تنگنا" که اساس و حتی شخصیت ها و جزئیاتش ربوده شد و از فیلم "گوزنها" سر در آورد، محصول تجربه های این دوره است. دولت آبادی از پای ننشست و بی دیپلم دبیرستان، در اثر پا فشاری سال 41-40 به کلاس آناهیتا راه یافت و چنان استعدادی از خود نشان داد که شاگرد اول رشته هنرپیشگی شد. آغازی برای یک تجربه که چند سال طول کشید و تا لحظه بازداشت به عنوان هنرپیشه تئاتر در چند نمایشنامه بازی کرد و یک بار هم در فیلم گاو  داریوش مهرجویی ظاهر شد.

همکاری با حاتمی و بیضایی
دولت‌ آبادی در این دوران به صورت حرفه ای با تئاتر آشنا شد و ۶ ماه نظری و ۶ ماه هم عملی درس تئاتر خواند. پس از آن "شبهای سفید" داستایوسکی را بازی کرد و بعد "قرعه برای مرگ" اثر واهه کاچا؛ بازی در نمایش اینس مندو، "تانیا"، "نگاهی از پل" اثر آرتور میلر، و بعد از آن کار در اداره برنامه های تئاتر بود. سپس به گروه هنر ملی پیوست و دوره پرباری برای او آغاز شد. بازی در نمایش "شهر طلایی" تدوین عباس جوانمرد، "قصه طلسم و حریر و ماهیگیر" نوشته علی حاتمی، "ضیافت و عروسکها" نوشته بهرام بیضایی، سه نمایشنامه پیوسته "مرگ در پاییز" نوشته اکبر رادی و "تمام آرزوها" نوشته نصرت نویدی و پس از آن بازی در نمایش "راشومون" که کارگردانی آن را بعدها خود به عهده گرفت. بعدها مشارکت در انجمن تأتر، بازی در نمایشنامه "حادثه درویشی" نوشته آرتور میلر با کارگردانی ناصر رحمانی،  "نژاد چهره های سیمون ماشار" اثر برشت با کارگردانی مشترک محسن بلغانی و سعید سلطان پور به همراه نمایشنامه نویسی از عمده فعالیت های وی تا زمان دستگیری اش در سال 53 بودند. حتی در سال ۱۳۵۳ مهین اسکویی، کارگردان تئاتر از او دعوت کرد که در نمایشنامه در اعماق اثر ماکیسم گورکی ایفای نقش کند.

زندگی هنری در کنار کارهای سخت
دولت آبادی هرچند فعالیت هنری داشت اما برای امرار معاش مجبور بود کار کند و حتی یکبار از فقر به مشهد بازگشت. پس از آمدن به تهران، دولت آبادی نخست در یک چاپخانه، حروفچینی کرد و مدتی در کشتارگاه به سلمانی گری پرداخت. آن گاه مدتی به دولت آباد و از آنجا به مشهد رفت. به تهران که باز آمد، دکلاماتور تئاتر و گاهی سوفلور و همزمان با آن کنترلچی سینما شد. سپس مدتی برای روزنامه کیهان آگهی گرفت که به قول خودش از بیکاری "سیزیف" برایش سخت تر بود،  بعد در بخش تجارتی دایره شهرستان های روزنامه کار کرد، که در اثر اشتباه در "فارسی نویسی" اخراج شد و به انبار داری و فیش کردن صورت اجناس در یک شرکت پرداخت.

خستگی و بیهودگی کار سرانجام موجب شد که وی کار را رها کند و در یک تئاتر تلفن چی شود و سرانجام در سال های 1348 به عنوان کارمند موقت در کانون پرورش فکری استخدام شد، مدتی که زندگی اش آرامش داشت اما با دستگیری اش در اسفند 53، این شغل برای همیشه از وی گرفته شد. او زندگی اش را با کار عجین می داند و در این باره می گوید: "انسان تا کار نکند نمی تواند به شناخت چیزی برسد. انسان از رهگذر کار به قابلیت ها، ناتوانی ها و توانایی های خود پی می برد و از همین راه است که روابط اجتماعی و اقتصادی و مناسبات انسانی را لمس و حس می کند."

 

داستان نویسی و فاصله از هنرپیشگی

محمود دولت آبادی در این باره می گوید: "کمتر از بیست سال داشتم که با نویسندگی به عنوان یک هنر و یک حرفه آشنا شدم و بعد از تمرین‌ها و سیاه‌ مشق‌ های نه کم، اولین داستانم را به نام "ته شب" نوشتم و سعید آن را در مجله آناهیتا (که آن سال‌ها، 41 به‌ نظرم، ما هنرجوی تئاتر آناهیتا بودیم) چاپ کرد. کار نخست این بود که بازیگری تئاتر را به ‌تدریج کنار بگذارم و تمام وقت بپردازم به تجربه و آموزش ادبیات. پس کار کردم و کار برای یک جوانی که جوهر نویسندگی را در خود یافته است و می‌داند که باید نویسنده بشود، فقط نوشتن نیست. بلکه کار نویسنده با عشق آغاز می‌شود، در یک کلام: "عشقِ وجود." من شیفته بودم بزرگان بیشماری را که آثاری‌ گران مایه و جاودانه برای آدمی از خود باقی گذاشته ‌اند بیابم و ایشان را از طریق ترجمه‌هایی که در دست بود درک کنم که شاید فرصت بیابم و روزی جزئیات را در این باره بنویسم."
آنچنان که می گوید آشناییش با ادبیات جدید در همان دولت آباد، و از زبان کسانی که گرایش های سیاسی داشتند، آغاز شد. خواندن آثار صادق هدایت، صادق چوبک و بزرگ علوی در کنار ترجمه هایی از آثار بزرگان که به دستش می رسیدند او را بیشتر و بیشتر به وادی نویسندگی کشانید. دولت آبادی تا سالهای 38- 1337 بیشتر داستان پلیسی می خواند تا آنکه از رهگذر تماشای چند فیلم خارجی به ویژه "لک لکها پرواز می کنند" و "سرنوشت یک انسان" همچنین خواندن چند داستان از چخوف در می یابد که؛ "نویسندگانی هم در دنیا بوده و هستند که درباره واقیعت و حقیقت نوشته اند و می نویسند." دولت آبادی با خواندن آثار هدایت همچنین پی می برد که باید بنویسید. از آن پس وی حس کرد که جرات دارد قلم بر دارد و سیاه مشق هایی بنویسد، و آنچه را که تا پیش از نوشتن "ته شب" در خلال سال های 37-41 نوشته بود، به دست آتش سپرد. او پس از آن به طور همزمان نوشتن چندین داستان را آغاز کرد.

 

مرگ  دو برادر، ضرباتی ناگهانی و شهرت نویسندگی

در سال 46، برادرش نورالله که 4 سال از وی کوچکتر بود به دلیل سرطان جوانمرگ شد. این اتفاق، تاثیر بدی را در روحیه دولت آبادی می گذارد. او به خانه ای دیگر نقل مکان می کند و سعی می کند آنچه که تا به امروز نوشته را جمع آوری کرده و به دست نشر بسپارد. پس از "ته‌شب"، دولت‌آبادی "ادبار" را به همراه داستان‌ های "بند"، "پای گلدسته امامزاده"، "هجرت سلیمان" و "سایه‌های خسته"، در مجموعه "لایه‌های بیابانی" در سال ۱۳۴۷ منتشر کرد. با انتشار داستان هایش در روزنامه ها و مجلات ادبی آن دوره به شهرت رسید و زندگی اش شکل دیگری گرفت. پس از آن به فکر نوشتن رویای دیرینش یعنی رمان "کلیدر" می افتد. از این سال تا چاپ اثر کلیدر یک بار در سال 54 و دوره کامل ده جلدی آن در سال 63 وی کتاب های بسیاری نوشت.

"هجرت سلیمان" و "سایه‌های خسته"، داستان هایی هستند که دولت آبادی پس از شهرت نسبی به رشته تحریر در آورده است. اثر بعدی وی "بیابانی" است که نقطه عطف آثار دولت‌آبادی نیز به شمار می ‌رود؛ روایتی از ناکارآمدی ساخت و ساز نوین اجتماعی. پس از آن، دولت‌ آبادی اولین رمانش را تحت عنوان "سفر" به چاپ رساند. به اعتقاد کارشناسان، رمان از طرح داستان محکمی برخوردار نبود. داستان با یک بحران آغاز می‌ شود؛ از بیکار شدن مختار و طلیعه دنیای جدید و ورود ماشین که این گرفتاری‌ ها را آغاز کرده‌ است.

پس از آن دولت ‌آبادی رمان "اوسنه بابا سبحان" را منتشر کرد که از ساخت خوبی برخوردار است. رمان بعدی دولت‌آبادی "باشبیرو" است که این اثر با آثار قبلی دولت‌ آبادی تفاوت بسیاری دارد. پس از آن "گاواره ‌بان را می‌نویسد که رمانی کوتاه‌ تر از "باشبیرو" و نه به خوبی "اوسنه بابا سبحان" است، "گاواره ‌بان" نیز چون همیشه با یک بحران آغاز می ‌شود.

داستان بعدی دولت‌آبادی، "مرد" است که در سال ۵۱ نوشته شده ولی در سال ۵۳ به دست مخاطبان می ‌رسد. داستان روایت مرد شدن یک نوجوان است. شاید علت آن وضعیت سختی بود که دولت آبادی به آن دچار شده بود. یکی دیگر از بردارانش به نام علی در سال 51 در تصادف رانندگی جانش را از دست می دهد و دولت آبادی سعی می کند تا مسئولیت خانواده وی را به دوش بکشد. اثر بعدی او "عقیل عقیل" است که حوادث پیش آمده پس از زلزله را در خانواده ای مرور می کند. پس از آن "از خم چنبر" را منتشر کرد که کارشناسان امتیاز بالایی به آن ندادند. "دیدار بلوچ" سفرنامه کوتاهی است که شرح سفری است که دولت‌ آبادی به زاهدان و آن محمدوده داشته است. اثر بعدی او "جای خالی سلوچ" (سال 57) است. این داستان با غیبت سلوچ با جای خالی او آغاز می‌شود، پدر نقطه اتکا و اطمینان خانواده ناگهان نیست شده یا از بین رفته است.

 

فعالیت های سیاسی- اجتماعی و تجربه زندان
تماشای وضع روستا، فقر و وضعیت اجتماعی- سیاسی جامعه او را به جنبش چپ ایران چون دیگر روشنفکران آن زمان مربوط کرد. او خفقان را حس می کرد. آنچنان که خود می گوید نه برج عاج نشین بوده و نه دست پرورده مرام های وارداتی یا جعلی داخلی. در نتیجه تمایل نداشت تا با نظام حاکم کنار بیاید و در بازی های سیاسی اش شرکت کند. خود می گوید آنچه همیشه می اندیشید، به زبان می آورد، موضوعی که گریبانش را در سال 53 گرفت.
دولت آبادی معتقد است: "تا وقتی انسان دچار نباشد شب ها در کنار خیابان بخوابد نمی تواند حدود بی مسئولیتی محیط اجتماعی را نسبت به فرزندان خود درک کند، و تا از لامکانی روی پشت بام آغل خانه نخوابد نمی تواند قدر و ارزش امنیت اجتماعی و ضرورت آن را برای یکایک مردم جامعه بفهمد و تا توی یک خانه سی متری که جمعیت در آن موج می زند، زندگی نکند و از بوی گند شکم روش آن زن رختشور بیمار نتواند بخوابد مشکل بتواند بر این عقیده بماند که انسان ابتدا می باید از حداقل امکانات زندگی و حرمت انسانی بر خوردار باشد و بعد به جنگ منفورترین موجودات، یعنی بیکاره های مفتخور و انگل ها و تنبل ها، که غالبآ نیروهای سیاه جامعه را تشکیل می دهند برود."


دولت آبادی در اسفندماه سال 53 به دلیل فعالیت های سیاسی دستگیر می شود. زندان وی درست دو سال طول می کشد و اسفند 55 از زندان آزاد می شود. دورانی که وی را تبدیل به دشمن حکومت پهلوی می کند. پس از تجربه زندان، دوباره به خانه ای جدید نقل مکان می کند، مسئولیتی در سندیکای هنرمندان تئاتر به عهده می گیرد، علیه رژیم سخنرانی می کند و به همراه دیگر نویسندگان آن ایام، اقدامات سرکوبگرانه رژیم را محکوم می کند. همزمان با پیروزی انقلاب 57 وی "جای خالی سلوچ" و "ققنوس را می نویسد که در سال های 57- 58 منتشر می شوند. او به خاطر می آورد که در همین دوران، داستان "پایینی ها" را نوشته که در شر و شور آن دوران ربوده یا گم شده است.

 

پس از انقلاب و جاودانه ای به نام "کلیدر"

محمود دولت آبادی درباره وقایع پس از انقلاب می گوید: "دورانی که در آن به طرز مضاعفی پیر شدیم؛ یعنی ما را پیر کردند و خواستند که بمیرانند. و این بیش از آنکه از نظر من امری تراژیک باشد، یک سوال است." با این همه وی مهم ترین رمان خود را در سال های پس از انقلاب منتشر کرد. در سال 63 رمان ده جلدی معروف "کلیدر" که ایرانیان اغلب دولت آبادی را با همین نام شناخته اند منتشر شد. کلیدر، یک رمان عظیم روستایی است بالغ بر ۳ هزار صفحه که دولت آبادی بیش از ۱۵ سال از عمرش را صرف نگارش آن کرده است و حجیم ترین رمان فارسی به شمار می رود.

وی درباره موضوع کتاب و روند شکل گیری آن می گوید: "موضوع کلیدر و به‌خصوص قهرمان اصلی آن گل محمد از دوران اولیه کودکی، از طریق واگوی این و آن در یاد من نشسته بود. یعنی این قهرمان در همان دوران کودکی من، با این‌که دیری از کشته شدن آن نگذشته بود (در سه – چهار سالگی من) افسانه شده بود. اما عمده کار کلیدر از سال 49 آغاز شد تا سال 53 که البته تا آن زمان علاوه بر کارهای نامبرده مقالات و سخنرانی هم می‌ نوشتم و باید بگویم که اوج و حدّت نوشتن کلیدر از سال 50 تا 53 -52 بود که بازداشت شدم. بعد که از زندان آمدم و به بازنویسی آن پرداختم و به چاپ دادم، حاصل کار تا سال 53 شده بود 4 جلد که در دو مجلد چاپ شد."
 پس از آن وی کلیدر را کامل کرد و در سال 63 تمامی مجلدات آن را در انتشارات چشمه منتشر کرد. دولت آبادی، در ادامه جلد دوم "مردم سالخورده" را نوشت که زندگی همه آدمهایی است که چون راوی دردمند این اثر زخمها را از این زمانه بیرحم بر جان خود احساس می ‌کنند؛ فقر. اثر بعدی او "سلوک" است که جنجالهای بسیاری را به پا کرد. و محمدعلی سپانلو، در ماهنامه جشن کتاب در دورانی که خودش سردبیری آن را بر عهده داشت،‌ نقد مفصلی بر آن نوشت.

 

زندگی خصوصی دولت آبادی

دولت آبادی، تاریخ های مهم زندگی اش را با "کلیدر" می سنجد؛ "دو سال بعد از شروع کار کلیدر با مهرآذر، نامزد شدیم." در اواخر سال 51 و در سن 32 سالگی، وی متاهل شد، چندی نمی گذرد که فرزندشان، سیاوش پا به دنیا می گذارد، گرچه از دیدن پدر تا نزدیک به 3 سالگی محروم می ماند. سارا، متولد سال های انقلاب است، نقاشی خوانده و هنرمند است. دولت آبادی یادآوری می کند که برادران و والدینش را از دست داده، چند باری زیر تیغ جراحی رفته و به زندان افتاده است؛ "حالا که به خودم نگاه می‌کنم می ‌بینم که دندان سالم در دهان ندارم، کچل شده‌ام، دیسک گردن گرفته ‌ام، ریه و معده ‌ام ناسالم شده ‌اند، عینکی شده ‌ام، عصبی هم که بوده ‌ام." برادر محمود دولت آبادی، "حسین"، از رمان نویسان خارج نشین است و از مخالفین رژیم جمهوری اسلامی به شمار می آید. "کبودان"، "گدار" و "آدم سنگی" از جمله کتاب های حسین دولت آبادی هستند.

 

حواشی

دولت آبادی از جمله 17 نفری است که در کنفرانس معروف برلین به دعوت حزب سبزهای آلمان و بنیاد هاینریش بل پس از انتخابات مجلس ششم در فروردین 79 حضور یافت. کنفرانسی که برای مدعوینش خوش یمن نبود و همگی آنها را پس از بازگشت به ایران دچار دردسرهای فراوانی کرد.

دولت آبادی اغلب با این سئوال مواجه می شود که برعکس آنچه می گوید دوران کودکی خوبی داشته، او در پاسخ به این سئوال که خان زاده بوده می گوید؛ "اشتباه می‌کنید. دولت ‌آباد اصلاً خان ندارد. ۱۵ سال تمام در خانه‌هایی که اگر خوانده باشید و در "تنگنا" آمده، ۱۵ سالی که نویسندگی می‌ کردم در چنین خانه‌هایی بودم و جای کار نداشتم. شما می ‌دانید من کنار خیابان گرگان خوابیدم؟ من ۱۵ سال گرسنگی کشیدم."

 

عمده آثار دولت آبادی عبارتند از
ته شب (داستان )
هجرت سلیمان و مرد (مجموعه داستان)
لایه های بیابانی (مجموعه داستان)
آوسنه بابا سبحان (داستان بلند)
تنگنا (نمایشنامه )
باشبیرو ( نمایشنامه )
گاواره بان (داستان)
ناگریزی و گزینش هنرمند ( مجموعه مقاله )
عقیل عقیل ( داستان )
موقعیت کلی هنر و ادبیات کنونی ( مجومعه مقاله )
دیدار بلوچ (سفرنامه)
کلیدر ( رمان)
جای خالی سلوچ ( رمان)
ققنوس ( نمایشنامه)
آهوی بخت من گزل ( داستان)
ما نیز مردمی هستیم ( گفت و گو )
کارنامه سپنج ( مجموعه داستان و نمایشنامه )
مجموعه مقالات دو جلد و روزگار سپری شده مرد سالخورده ( رمان)پیام میرحسین موسوی به همایش بزرگداشت دوم خرداد

دوم خرداد نشان داد مردمی که بخواهند، می‌توانند

قلم - مهندس میرحسین موسوی در پیامی به بزرگداشت دوم خرداد در تهران بیان کرد: مردمی که بخواهند می‌توانند روندهای موجود را تغییر دهند.

به گزارش قلم نیوز، متن کامل پیام مهندس موسوی به بزرگداشت دوم خرداد که در میان استقبال پرشور تهرانی‌ها و با حضور سبز سید محمد خاتمی برگزار شد،به این شرح است:
"بسم الله الرحمن الرحیم

با اهدای سلام و درود خالصانه به همه شما عزیزان.

همزمانی برنامه سفر انتخاباتی من به اصفهان با این همایش موجب شده است توفیق حضور در جمع شما و در کنار برادر گرامی‌ام جناب حجت‌الاسلام سیدمحمد خاتمی را نداشته باشم و از همین روست که از فرصت به دست آمده استفاده کرده و چند کلمه‌ای در خصوص این روز بیاد ماندنی بیان می‌کنم.

گرامیداشت دوم خرداد، بزرگداشت عزم آگاهانه مردم ایران برای تعیین سرنوشت خویش است. مردمی که برای پاسداشت اصولی که برخاسته از مطالبات برحقشان در طی انقلاب اسلامی بود، به پا خاستند و اصلاح وضع موجود را برای دستیابی به وضع مطلوب‌خواهان شدند. آنگاه که موج شرکت گسترده مردم در انتخابات آغاز شد، آنچه تعیین کننده شد نه تبلیغات گسترده و جهت‌دار رسانه‌های رسمی، بلکه تصمیم یکایک شهروندان برای ایجاد تغییر و تحول بود. دوم خرداد نشان داد که مردمی که بخواهند، می‌توانند و این همان میراث گران‌بهایی است که از رهبری امام عزیزشان به یادگار دارند و در طی سالیان دشوار دفاع از این مرز و بوم، سرمایة بی‌همتایشان بود.

اینک زمانة آن فرا رسیده است که بار دیگر، همه کسانی که بهروزی خود و جامعه خود را در تغییر روندهای موجود می‌دانند و ادامه وضعیت کنونی را در راستای تحقق آرمان‌های انقلابشان نمی‌یابند، عزم خویش را جزم نموده و نشان دهند که آن میراث گران‌بها، هنوز هم در راهگشایی به سوی امید، به کار می‌آید و ایران عزیز، شایسته دستیابی هرچه بیشتر و سریع‌تر به آزادی، عدالت، استقلال و پیشرفت است.

از خداوند مهربان برای همه شما آرزوی توفیق و کامیابی روزافزون خواهانم.
خدمتگزار کوچک شما
میرحسین موسوی
دوم خردادماه 88"بازدید : مرتبه
تاريخ : ۱۳۸۸/۳/۳
سعید حجاریان در جمع مردم قم:

خاتمی پشتوانه ذهنی مهندس موسوی است// اصلاح طلبی متکی به فرد نیست

استان قم - «اصلاح طلبی امری فردی نیست بلکه جنبشی اجتماعی است که مردم باید به دنبال آن باشند، در صورتی که مردم به دنبال اصلاح طلبی نباشند فردی مثل امیر کبیر هم کاری از پیش نمی‌برد.»

به گزارش کمیته اطلاع رسانی دفتر ارتباطات مردمی میرحسین موسوی در قم، در مراسمی که از سوی جبهه مشارکت ایران اسلامی در قم به مناسبت گرامیداشت دوم خرداد برگزار شد جوانان و دانشجویان آمده بودند تا گوش فرادهند به سخنان تئوریسین جریان اصلاحات، که هر چند از ترور جان به دربرد اما به گفته خودش آن گلوله کار خودش را کرده و در قدرت تکلم وی اخلال ایجاد کرده است.

مجری وقتی می خواهد سعید حجاریان را معرفی کند از وی به نام جانباز اصلاحات یاد می کند و سعید حجاریان نیز با همان دلیلی که ذکر شد به ذکر نکاتی بسیار اندک بسنده می کند و از 11 سال پیش می گوید که به قم آمده و سنگ بنای تاسیس جبهه مشارکت قم را نهاده است.

وی تنگی نفس را مانع از سخن گفتن خود می داند و اما سخنان نقض کوتاه خود را به سوی دولت می کشاند و از خفقان ایجاد شده در کشور انتقاد می کند و می گوید: در دوره آقای معین بنده به صدا و سیما رفتم برنامه ای ضبط و پخش شد و عموم مردم آن را مشاهده کردند.

حجاریان اما به دیدار خود با میرحسین موسوی اشاره می کند و با این جمله که سال به سال دریغ از پارسال می گوید: امسال مجبور شدیم در زیر زمین با آقای مهندس موسوی با هم صحبت کنیم.

وی این مسئله را با دوران رضا شاه مقایسه می کند و اظهار می دارد: در آن دوره هم برای خواندن و گوش دادن به روضه اباعبدالله مردم در خانه ها و داخل پستو ها می رفتند.

حجاریان از تهدید هایی که برای او برای آمدن به قم بود می گوید و ادامه می دهد: امام (ره) در جوانی شعری با این مضمون دارد که قم بدکی نیست از برای سیاست، خرمگس معرکه اگر بگذارد و به تعبیر بنده قم برای سیاست جای بدی نیست مشکل ما خرمگس معرکه است اگر بگذارد.

 وی که سخن گفتن برایش مشکل است سخنان خود را به پایان می رساند و از حاضرین جلسه می خواهد به مقاله ای که وی با نام «گربه مریض آسیا» نوشته است و در جلسه قرائت می شود به دقت گوش فرادهند.

سعید حجاریان در این مقاله به جنبش اصلاح طلبی در ایران و ترکیه از زمان امپراتوری عثمانی می پردازد.

وی پس از بیان نحوه اصلاح طلبی در ترکیه، اصلاح طلبی در ایران را مورد توجه قرار می دهد و از امیر کبیر تا رهبران مشروطه را از دنبال کنندگان اصلاحات می داند و مشکل همه این اصلاح طلبی ها را عدم پشتوانه مردمی عنوان و اظهار می کند: در طول این تاریخ هر کس نسخه ای برای این گربه مریض پیچیده است.

حجاریان اصلاح طلبی را دارای رنگ های متنوعی می داند و اظهار می کند: رسیدن حکومت به رضاخان در ایران نیز حاصل نوعی اصلاح طلبی بود.

وی اما تاکید می کند: آنچه در میان همه این اصلاحات مانند گوهر مفقوده ای بود مردم بودند زیرا بار اصلاحات باید به دوش مردم باشد.

حجاریان انقلاب اسلامی ایران را در روند اصلاحات مثبت ارزیابی کرده و اظهار می کند: انقلاب اسلامی تا حدودی مرض را تسکین داد و به تاخیر انداخت اما لازم بود فردای همان روز جنبش اصلاحات آغاز شود که متاسفانه نشد.

وی خاطر نشان می کند: در جنبش دوم خرداد کوشیده شد توسعه عامرانه به توسعه مشارکتی تبدیل شود.

حجاریان این گونه ابراز عقیده می کند: به گمان بنده راه بهبود این امراض دولت ما جز توسعه مشارکتی نیست.

وی تاکید می کند: مردم را نمی توان به 150 سال قبل برگرداند، جامعه ما باسواد، چند رسانه ای و ارتباط گسترده با دنیا دارد؛ ذهن مردم بسیط نیست که بتوان آن را تغییر داد.

حجاریان در پایان این مقاله با اشاره به نحوه اصلاحات در چین و ویژگی ها حزب کمونیست با صراحت می گوید: در ایران هیچ یک از این ویژگی ها نیست بلکه ما داری مردمانی مشارکت جو و آبدیده در کوران جحوادث تاریخی هستیم که قادرند سرنوشتشان را خودشان رقم بزنند.

حجاریان در ادامه این نشست دقایقی نیز به پرسش ها پاسخ می دهد و از حمایت کامل جبهه مشارکت ایران اسلامی از میرحسین موسوی سخن می گوید.

وی در پاسخ به این سوال که آیا میرحسین موسوی، امیرکبیردیگری است که برای اصلاحات در ایران آمده است اظهار می دارد: امیر کبیر با آنکه خدمات بسیاری کرد اما به تنهایی قادر به اصلاحات نشد و جانش را در همین راه گذاشت.

حجاریان می گوید: اصلاح طلبی امری فردی نیست که متکی به فرد و یا شخص خاصی باشد بلکه جنبش اجتماعی است که مردم باید به دنبال آن باشند، در صورتی که مردم به دنبال اصلاح طلبی نباشند فردی مثل امیر کبیر کاری از پیش نمی برد.

وی تاکید می کند: نسخه اصلاحات در ایران باید همراه با دمکراسی و مشارکت مردم پیچیده شود وگرنه کارآیی نخواهد داشت.

حجاریان با اشاره به دوره دوم ریاست جمهوری خاتمی اظهار می کند: دوره دوم خاتمی چون مردم همراهی کمتری کردند اصلاحات به دیوار خورد.

وی با تاکید بر مشارکت مردم در همه امور، از رئیس دولت نهم انتقاد می کند و ابراز می دارد: رئیس جمهور فعلی برای رای گیری حتی به کابینه اش هم اهمیت نمی دهد و کابینه نیز تابع هستند. در این دولت حتی در حد کابینه نیز مشارکت وجود ندارد چه برسد به روشنفکر و متخصص و کارمند و...

حجاریان ادامه می دهد: رئیس جمهور سازمان مدیریت برنامه ریزی را منحل کرده است تا یک تنه تصمیم گیری کند و به جلو برود؛ می خواهد بوجه را بریزد توی گونی و هر طور که خواست خرج کند.

وی با اشاره به شرایط موجود کشور، مردم را در کما می داند و اظهار می کند: نوعی لختی، سستی و بی توجهی به دیگران در مردم به وجود آمده چون مردم گرفتار شده اند و در مشکلات فرو رفته اند.

وی می گوید: وقتی شرایط اقتصادی کشور سخت شود و تورم بالا رود مردم تنها به فکر خویش هستند و به دنبال این هستند که گلیم خود را از آب بیرون کشند در حالی که مردم ما این گونه نبوده اند و بارها خود را در بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله و حتی حمله نظامی نشان داده بودند.

حجاریان تاکید می کند: در چهار سال گذشته مردم متلاشی شده اند و بین مردم رقابت ایجاد شده است و این امر باعث جدایی مردم از یکدیگر شده است.

وی در ادامه در خصوص نحوه مشارکت جوانان و دانشجویان علاقمند در انتخابات اظهار می کند: امروز دانشجویان ما فرصت و انگیزه دارند اما روزنامه، رسانه ملی و نه هیچ چیز دیگری نداریم که کمک ما کند.

حجاریان می افزاید: ما خودمان باید مردم را بسیج کنیم هر چند که کار مشکلی است؛ این رئیس دولت هرجا که رفته پول داده، بن داده و از اول دولت هر کاری که کرده برای تبلیغات بوده است؛ اما کاندیدای ما نمی توانست صحبت کند.

وی در پایان این نشست در پاسخ به سوالی در مبنی بر این که آیا مهندس موسوی روحیه آزادی خواهی خاتمی را ادامه خواهد داد و یا خیر اظهار می کند: مهندس موسوی گفته اند من ادامه برنامه های آقای خاتمی را در برنامه هایم دارد و همچنین گفته است آقای خاتمی پشتوانه ذهنی من است، اما به هر حال موسوی، موسوی است و خاتمی، خاتمی.

وی در پاسخ به سوالی درباره نتیجه انتخابات 22 خرداد گفت: اگر انتخابات به مرحله دوم کشیده شود قطعا میرحسین موسوی رئیس جمهور آینده خواهد شد.بازدید : مرتبه
تاريخ : ۱۳۸۸/۳/۳

گزارش کامل مراسم بزرگداشت دوم خرداد در ورزشگاه آزادی + حاشیه

قلم - مراسم بزرگداشت دوم خرداد با حضور سید محمدخاتمی، زهرا رهنورد و هزاران تن از تهرانی‌های حامی خاتمی و موسوی در ورزشگاه 12 هزار نفری آزادی برگزار شد.

 

 

 

 

 

 

هزاران حامی خاتمی و موسوی در ورزشگاه 12 هزار نفری آزادی گرد آمدند

هزاران حامی خاتمی و موسوی در ورزشگاه 12 هزار نفری آزادی گرد آمدند

قلم - هزاران نفر از دوستدارن و حامین میرحسین موسوی و سیدمحمد خاتمی در حالی که نمادها و پرچم‌های سبز و تصاویر آنها را به دست دارند، ساعت‌ها پیش از شروع مراسم در ورزشگاه 12 هزار نفری آزادی حاضر شده‌اند.

دور افتخار جوانان حامی موسوی و خاتمی در ورزشگاه آزادی

دور افتخار جوانان حامی موسوی و خاتمی در ورزشگاه آزادی

قلم - جوانان حامی موسوی و خاتمی در ورزشگاه آزادی تهران با پرچم‌های سبز و پرچم ایران دور افتخار زدند.


ورود سید محمد خاتمی به مراسم بزرگداشت دوم خرداد

ورود سید محمد خاتمی به مراسم بزرگداشت دوم خرداد

قلم - مراسم بزرگداشت دوم خرداد در حالی در ساعت 16:30 روز شنبه آغاز شد که هزاران تن از مردم مشتاق، جوانان و دانشجویان حامی موسوی و خاتمی از ساعت‌ها پیش در سالن 12 هزار نفری آزادی حضور یافته بودند.


ورود زهرا رهنورد  به مراسم بزرگداشت دوم خرداد

ورود زهرا رهنورد به مراسم بزرگداشت دوم خرداد

قلم - مراسم بزرگداشت دوم خرداد با حضور سید محمدخاتمی، زهرا رهنورد و هزاران تن از تهرانی‌های حامی خاتمی و موسوی در ورزشگاه 12 هزار نفری آزادی برگزار شد.


موسوی بهترین امتحان را بین تمامی مدیران پس داده است

موسوی بهترین امتحان را بین تمامی مدیران پس داده است

قلم - همسر شهید رجایی تاکید کرد که اگر بخواهیم کسی را در جامعه به رجایی شبیه سازی کنیم، نزدیک‌ترین فرد، میر حسین موسوی است و نه کس دیگر.


دوم خرداد نشان داد مردمی که بخواهند، می‌توانند

دوم خرداد نشان داد مردمی که بخواهند، می‌توانند

قلم - مهندس میرحسین موسوی در پیامی به بزرگداشت دوم خرداد در تهران بیان کرد: مردمی که بخواهند می‌توانند روندهای موجود را تغییر دهند.


ملت مصمم است که همراه با موسوی پیروز شود

ملت مصمم است که همراه با موسوی پیروز شود

قلم - «ما پیروزیم چون ملت ایران می‌داند اگر پیروز نشود چه سرنوشت تکاندهنده‌ای در انتظارش خواهد بود و ما پیروزیم چون ملت مصمم است که همراه با موسوی پیروز شود.»


با انتخاب موسوی عزت را به خود برگردانیم

با انتخاب موسوی عزت را به خود برگردانیم

قلم - پوراحمد با تاکید بر اینکه ما ملت بزرگی هستیم، بودیم و خواهیم بود، تصریح کرد: ما با شرکت در انتخابات و انتخاب میرحسین موسوی عزت را به خود برمی‌گردانیم.


امیدوارم رییس جمهور آینده باعث سربلندی باشد

امیدوارم رییس جمهور آینده باعث سربلندی باشد

قلم - «امیدوارم رییس‌جمهور آینده باعث سربلندی و شکوفایی ایران در سطح ملی و بین‌المللی باشد.»


دموکراسی با قهرکردن و بی‌تفاوتی حاصل نمی‌شود

دموکراسی با قهرکردن و بی‌تفاوتی حاصل نمی‌شود

قلم - فائزه هاشمی در همایش پیروزی دوم خرداد گفت: ما نیاز به شور دوم خرداد و تغییر داریم که همه بتوانیم در 22 خرداد پیروزی‌یمان را جشن بگیریم.


عدالتی که دوم خرداد از آن سخن می‌گوید عدالت توزیع فقر و صدقه نیست

عدالتی که دوم خرداد از آن سخن می‌گوید عدالت توزیع فقر و صدقه نیست

قلم - «عدالت مد نظر دوم خرداد در عدالت اقتصادی خلاصه نمی‌شود هر جا که حقی احقاق شود عین عدالت است و کدام حق بالاتر از حق آزادی و حق حاکمیت است.»


سفاکی علیه مطبوعات پایان می‌پذیرد

سفاکی علیه مطبوعات پایان می‌پذیرد

قلم - نعیمی‌پور با تاکید بر اینکه فصل تغییر نزدیک است، گفت: سفاکی علیه مطبوعات پایان می‌پذیرد.

پیام میر حسین + اظهارات، پرتو، فرخ‌نژاد، رهنما، آهنگرانی و رشیدی

قلم - مهندس موسوی گفت: احساس می‌کنم که یک فضای شاداب در آستانه انتخابات در حال شکوفایی است.


گزارش تصویری 1/ همایش بزرگ دوم خرداد با حضور سید محمد خاتمی و دکتر رهنورد

گزارش تصویری 1/ همایش بزرگ دوم خرداد با حضور سید محمد خاتمی و دکتر رهنورد

عکس - گزارش تصویری 1/ همایش بزرگ دوم خرداد با حضور سید محمد خاتمی و دکتر رهنورد

گزارش  تصویری  2/ همایش بزرگ و پر شور دوم خرداد

گزارش تصویری 2/ همایش بزرگ و پر شور دوم خرداد

عکس - گزارش تصویری 2/ همایش بزرگ و پر شور دوم خرداد

 

حاشیه نگاری خبرنگار قلم از مراسم دوم خرداد در ورزشگاه آزادی

حاشیه نگاری خبرنگار قلم از مراسم دوم خرداد در ورزشگاه آزادی

قلم - سالن 12 هزار نفری ورزشگاه آزادی امروز میزبان حضور کم نظیر نسلی بود که آمد تا سرنوشتش را مقتدرانه رقم بزند و اگاهی و شعور را به رخ بکشد.

 بازدید : مرتبه
تاريخ : ۱۳۸۸/۳/۳

گزارش کامل مراسم بزرگداشت دوم خرداد در ورزشگاه آزادی + حاشیه

قلم - مراسم بزرگداشت دوم خرداد با حضور سید محمدخاتمی، زهرا رهنورد و هزاران تن از تهرانی‌های حامی خاتمی و موسوی در ورزشگاه 12 هزار نفری آزادی برگزار شد.

 

 

 

 

 

 

هزاران حامی خاتمی و موسوی در ورزشگاه 12 هزار نفری آزادی گرد آمدند

هزاران حامی خاتمی و موسوی در ورزشگاه 12 هزار نفری آزادی گرد آمدند

قلم - هزاران نفر از دوستدارن و حامین میرحسین موسوی و سیدمحمد خاتمی در حالی که نمادها و پرچم‌های سبز و تصاویر آنها را به دست دارند، ساعت‌ها پیش از شروع مراسم در ورزشگاه 12 هزار نفری آزادی حاضر شده‌اند.

دور افتخار جوانان حامی موسوی و خاتمی در ورزشگاه آزادی

دور افتخار جوانان حامی موسوی و خاتمی در ورزشگاه آزادی

قلم - جوانان حامی موسوی و خاتمی در ورزشگاه آزادی تهران با پرچم‌های سبز و پرچم ایران دور افتخار زدند.


ورود سید محمد خاتمی به مراسم بزرگداشت دوم خرداد

ورود سید محمد خاتمی به مراسم بزرگداشت دوم خرداد

قلم - مراسم بزرگداشت دوم خرداد در حالی در ساعت 16:30 روز شنبه آغاز شد که هزاران تن از مردم مشتاق، جوانان و دانشجویان حامی موسوی و خاتمی از ساعت‌ها پیش در سالن 12 هزار نفری آزادی حضور یافته بودند.


ورود زهرا رهنورد  به مراسم بزرگداشت دوم خرداد

ورود زهرا رهنورد به مراسم بزرگداشت دوم خرداد

قلم - مراسم بزرگداشت دوم خرداد با حضور سید محمدخاتمی، زهرا رهنورد و هزاران تن از تهرانی‌های حامی خاتمی و موسوی در ورزشگاه 12 هزار نفری آزادی برگزار شد.


موسوی بهترین امتحان را بین تمامی مدیران پس داده است

موسوی بهترین امتحان را بین تمامی مدیران پس داده است

قلم - همسر شهید رجایی تاکید کرد که اگر بخواهیم کسی را در جامعه به رجایی شبیه سازی کنیم، نزدیک‌ترین فرد، میر حسین موسوی است و نه کس دیگر.


دوم خرداد نشان داد مردمی که بخواهند، می‌توانند

دوم خرداد نشان داد مردمی که بخواهند، می‌توانند

قلم - مهندس میرحسین موسوی در پیامی به بزرگداشت دوم خرداد در تهران بیان کرد: مردمی که بخواهند می‌توانند روندهای موجود را تغییر دهند.


ملت مصمم است که همراه با موسوی پیروز شود

ملت مصمم است که همراه با موسوی پیروز شود

قلم - «ما پیروزیم چون ملت ایران می‌داند اگر پیروز نشود چه سرنوشت تکاندهنده‌ای در انتظارش خواهد بود و ما پیروزیم چون ملت مصمم است که همراه با موسوی پیروز شود.»


با انتخاب موسوی عزت را به خود برگردانیم

با انتخاب موسوی عزت را به خود برگردانیم

قلم - پوراحمد با تاکید بر اینکه ما ملت بزرگی هستیم، بودیم و خواهیم بود، تصریح کرد: ما با شرکت در انتخابات و انتخاب میرحسین موسوی عزت را به خود برمی‌گردانیم.


امیدوارم رییس جمهور آینده باعث سربلندی باشد

امیدوارم رییس جمهور آینده باعث سربلندی باشد

قلم - «امیدوارم رییس‌جمهور آینده باعث سربلندی و شکوفایی ایران در سطح ملی و بین‌المللی باشد.»


دموکراسی با قهرکردن و بی‌تفاوتی حاصل نمی‌شود

دموکراسی با قهرکردن و بی‌تفاوتی حاصل نمی‌شود

قلم - فائزه هاشمی در همایش پیروزی دوم خرداد گفت: ما نیاز به شور دوم خرداد و تغییر داریم که همه بتوانیم در 22 خرداد پیروزی‌یمان را جشن بگیریم.


عدالتی که دوم خرداد از آن سخن می‌گوید عدالت توزیع فقر و صدقه نیست

عدالتی که دوم خرداد از آن سخن می‌گوید عدالت توزیع فقر و صدقه نیست

قلم - «عدالت مد نظر دوم خرداد در عدالت اقتصادی خلاصه نمی‌شود هر جا که حقی احقاق شود عین عدالت است و کدام حق بالاتر از حق آزادی و حق حاکمیت است.»


سفاکی علیه مطبوعات پایان می‌پذیرد

سفاکی علیه مطبوعات پایان می‌پذیرد

قلم - نعیمی‌پور با تاکید بر اینکه فصل تغییر نزدیک است، گفت: سفاکی علیه مطبوعات پایان می‌پذیرد.

پیام میر حسین + اظهارات، پرتو، فرخ‌نژاد، رهنما، آهنگرانی و رشیدی

قلم - مهندس موسوی گفت: احساس می‌کنم که یک فضای شاداب در آستانه انتخابات در حال شکوفایی است.


گزارش تصویری 1/ همایش بزرگ دوم خرداد با حضور سید محمد خاتمی و دکتر رهنورد

گزارش تصویری 1/ همایش بزرگ دوم خرداد با حضور سید محمد خاتمی و دکتر رهنورد

عکس - گزارش تصویری 1/ همایش بزرگ دوم خرداد با حضور سید محمد خاتمی و دکتر رهنورد

گزارش  تصویری  2/ همایش بزرگ و پر شور دوم خرداد

گزارش تصویری 2/ همایش بزرگ و پر شور دوم خرداد

عکس - گزارش تصویری 2/ همایش بزرگ و پر شور دوم خرداد

 

حاشیه نگاری خبرنگار قلم از مراسم دوم خرداد در ورزشگاه آزادی

حاشیه نگاری خبرنگار قلم از مراسم دوم خرداد در ورزشگاه آزادی

قلم - سالن 12 هزار نفری ورزشگاه آزادی امروز میزبان حضور کم نظیر نسلی بود که آمد تا سرنوشتش را مقتدرانه رقم بزند و اگاهی و شعور را به رخ بکشد.

 پيش نوشت‌ها
امکانات جانبی

ایمیل خود را برای اشتراک در فید کلاس مجازی وارد کنید:

Delivered by FeedBurner