كلاس مجازي
کلاس مجازی کلاس زندگی در دنیای اطلاعات

ایمیل خود را برای اشتراک در فید کلاس مجازی وارد کنید:

قدرت گرفته از فیدبرنر


بازدید : مرتبه
تاريخ : ۱۳۸٧/٩/٢٠

همایش کتابخانه های دیجیتال سیمرغ

 

روز دوشنبه هیجده آذر سالن همایش های صدا و سیما شرکت نوسا میزبان همایشی با عنوان همایش کتابخانه های دیجیتال بود. این همایش از چند جنبه نیازمند بررسی و مداقه است. این یک نقد نیست. همه جانبه و جامع نیز نمی باشد. تنها بسنده به یک بررسی مشاهده گونه از دید یک متخصص می کند. که تلاش نیز می نماید واقعیت را اگر چه تلخ و یا اگر چه شیرین بیان کند. امید این یادداشت این است که در این ناامیدی شاید قسمت های تلخ با عقلانیت و قسمت های شیرین با عشق دریافت شود. و دال بر هیچ جز نگاه حرفه ای نباشد.  سایر دوستان و کتابدارن و اساتید عزیز در صورتی که نقدی بر نقد یا نقدی فراسوی نقد یا تکمله ای باشد به دیده ی منت پذیرفته و ذیل این یادداشت افزوده خواهد شد. اگر لطف فرموده و نظر خود را ارسال دارید برای تضارب آرا و ادامه گفتمان حرفه ای بنده در وبلاگ خود آن را منتشر خواهم کرد منتظرتان هستم.

الف. برداشت اول

1.      با نیم نگاهی به برگزاری این چنین همایش هایی می توان دریافت که انگیزه اصلی آن یک استراتژی بلند مدت طراحی شده از سوی سهامداران و مدیران ارشد شرکت نوسا می باشد. که برنامه ای بلند مدت برای تعالی و توسعه و پیشرفت شرکت به عنوان یک کل، سهامداران به عنوان ذی نفعان، محصول به عنوان خروجی و کارکنان به عنوان نقش آفرینان این فرآیند دارند. اصلی ترین برداشت این است که در جامعه ای که به نظر می رسد تفکر استراتژیک در نظام های گوناگون اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، تجاری و علمی آن به صورت پررنگ به چشم نمی خورد این اتفاق حادثه ای میمون و پسندیده است. و می بایست به آن ارج نهاد. شرکتی که برای توسعه محصول و دایره مشتریان و سودآفرینی تلاش نکند یا سهامداران و مدیران کلبی مسلکی و     درویش مآبی دارد که جایشان در خانقاه ها و دیرها است یا به نظر می رسد به صورت دست بر قضا بر چنین جایگاهی نشسته اند. سودآفرینی و ارزش آفرینی اقتصادی برای یک بنگاه تجاری و تجاری علمی یک ارزش، حسن و رفتار بخردانه است. از این رو آن را به عنوان یک استراتژی در تصمیم گیران این مجموعه دیدم و پسندیدم. و به آنان احسنت می گویم. گاهی مجموعه هایی را می بینیم که ادعا می کنند ما به انتفاع نمی اندیشیم ما به شما می اندیشیم ما به علم می اندیشیم و اجر معنوی فعالیت هایمان. به جرات می توان گفت که دروغی بس نازیبا است. کسی که به خود نمی اندیشد نمی تواند به من و ما بیندیشد.

2.      بر طبق ادعای تصمیم گیران شرکت به طور میانگین هر سه سال یکبار این نوع همایش ها به بهانه های مختلف از جمله هم اندیشی و معرفی نسخه ی جدید برگزار می شود. این نیز تلاشی پسنده است. ولی به نظر می رسد با توجه به رشد شتابناک تکنولوژی های سخت افزاری، نرم افزاری و رویکردهای جدید در حوزه های علمی نیازمند بازنگری از نظرگاه بازه ی زمانی برگزاری این نوع همایش ها است. شاید برای بهتر بودن و بهتر ماندن نیازمند سرعت بخشیدن به این نوع هم اندیشی ها باشیم تا زمان از ما جلوتر نیفتد اگر ممکن است رقبا تا سبقت از ما هنوز زمان کافی را برای خود ذخیره داشته باشند!!!

3.      نظام خدمات پس از فروش و زنجیره تامین یکی از ابعاد اساسی موفقیت و گلوبالیزه شدن در شتابناکی این دنیای فناورانه ی بی ترمز است. فاکتوری بس مهم در مقیاس و مقایسه بین خدمات و محصول گزینی یک شرکت. به نظر می رسد در این حوزه استراتژی مشخصی که برنامه عمل آن نیز طراحی شده باشد و در راستای افق  نصب العین تصمیم گیران آن مجموعه باشد وجود ندارد. و یا اگر وجود دارد اهمیت آن به خوبی و به اندازه میزان اهمیت آن درک نشده است. داشتن تنها سه نمایندگی برای پشتیبانی و راه اندازی یک واحد دیگر از دو واحد پیش بینی شده تا پایان سال برای این مجموعه با این گستره عمل از شرقی ترین استان ها تا غربی ترین شهر و از شمالی ترین دانشگاه  ها  تا جنوبی ترین کتابخانه ها کمی غیر معمول به نظر می رسد. سوال اینجاست که آیا برای مجموعه ای که  استراتژی آن توسعه و پیشرفت تعالی فنی، تجاری، علمی و خدماتی در وسعت بسیار زیادی است آیا چنین طراحی برای خدمات پس از فروش و زنجیره تامین کافی است؟ آیا می توان پذیرفت که پشتیبانی از یک شهر و یک محل – به طور مثال  تهران-  برای تمام کشور از سرعت و دقت کافی برخوردار است. آیا هزینه ها بسیار در این نوع پشتیبانی بالا نمی رود؟ آیا این روش از ابعاد کار آفرینی و ایجاد اشتغال دور نیست؟ آیا شرکت برای گسترش محصول به خارج از مرزهای کشور برنامه ای ندارد؟ کشورهای فارس زبان یا کشورهایی که درآن منابع به زبان فارسی بسیار است. و یا حتی ارایه محصول برای سایر زبان؟ به نظر می رسد اگر شعب و دفاتری در شهرها و استان هایی دیگر افتتاح شود علاوه بر ایجاد اشتغال و کار آفرینی بسیاری از هزینه ها را کاهش داده و سرعت خدمات رسانی را بالاتر ببرد. نظر اینجانب بر این است که استراتژی شرکت در این حوزه نیازمند باز مهندسی و طراحی مجدد و رویکرد تازه می باشد.

 

ب. برداشت دوم

جامعه فناوری محور در دنیای الکترونیک نیازمند زیرساخت ها و برنامه های مشخصی است که می بایستی تمام گروه ها و اعضای درگیر در راستای آن به نحوی شایسته عمل نمایند. بدین مفهوم که کلیه برنامه ها در راستای استفاده ی بهینه از منابع، زمان و در راستای آموزش آحاد جامعه برای عملکرد بهتر و بهره مندی مناسب تر از خدمات باشد. ثبت نام الکترونیکی یکی از این روش ها است که ضمن کاستن از هزینه ها سرعت بیشتری به فرآیند کار داده و دقت عمل را نیز بالا تر می برد. در اینجا ذکر چند نکته خالی از لطف نیست.

1.      اولا این روش ثبت نام بسیار مناسب تر از سایر روش ها است. و نیز با توجه به رویکرد همایش به سمت و سوی کتابخانه های دیجیتالی می توان آن را محکی برای کسانی دانست که از حداقل های دنیای دیجیتال بهره می برند. مفهوم این سخن این است که به صورت غیر مستقیم کسانی می توانند در چرخه ی ثبت نام حضور داشته باشند که از امکانات حداقلی جامعه اطلاعاتی یعنی بهره گیری از شبکه ها و اینترنت و ایمیل استفاده می نمایند.

2.      می توان پیشنهاد کرد که نظام غربالگری مناسبی از پیش طراحی نمود تا گزینش مدعوین ملاک مند و روش مدار باشد. ضمن احترام به همه ی مدعوین می توان از قبل با تعیین شماره صندلی که امری شدنی و بودنی   می بود نظم بیش تری به جریان همایش داد. ضمن آن که در این روش می شد میهمانان ویژه، اساتید محترم دانشگاه و یا مسوولین را جای دهی مناسب تری نمود.

3.      دقت در ترکیب میهمانان همایش نشان می داد که انتخاب میهمانان و مدعوین نیز متاسفانه از استراتژی مشخصی تبعیت نمی کند.  ( به گمان بنده) به نظر می رسید دسترسی صرف به ایمیل افراد دلیل موجهی بود برای شرکت آنان. این روش برای مجموعه ای که به نظر می رسد برای توسعه و آینده خود برنامه های خوبی در سر دارد روش مناسبی نیست. سوال اینجاست که میزان تاثیر گذاری و تاثیرپذیری کدام گروه از گروه های زیر در جریان این همایش در آینده ی نزدیک و دور بیش تر می باشد و دعوت از آنان معقول تر و قرین به نتیجه تر خواهد بود. مثلا اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه ها در رشته های مرتبط، نویسندگان و متخصصان  و متفکران حوزه خارج از مراکز رسمی آموزشی و تحقیقاتی، مدیران و تصمیم گیران حوزه های کتابخانه، روسای کتابخانه ها، مراکز اطلاع رسانی، آرشیو و اسناد، کتابدارن و متخصصان نرم افزاری و سخت افزاری و شبکه شاغل در بخش، مسولین بخش سازماندهی کتابخانه ها و نیز در آخر دانشجویان. نگاهی اجمالی به ترکیب مدعوین نشان می داد که این فرآیند برنامه ریزی شده نبود و عمدتا برای تجربه آموزی یا گذران اوقات به صورت علمی در آنجا حضور داشتند. پیشنهاد می شود برنامه استراتژیک عمل در این حوزه برای آتی طراحی و اجرا شود.

 

ج. برداشت سوم

چند سال پیش در یکی از نمایشگاه های اطلاع رسانی که معمولا در جنب نمایشگاه بین المللی کتاب تشکیل می                                            شد بر طبق برنامه و عادت حرفه ای به غرفه های شرکت های معتبر و مرتبط در حوزه نرم افزارهای کتابخانه سر زدم. از آن جمله مجموعه دوستان نوسا که با حرارت و حدت مشغول معرفی نرم افزار و فعالیت های خود بودند. لحظاتی شیفته تلاش دوستان بودم و غرق در رفتار حرفه ای کارشناسان شرکت که نرم افزار را از زوایای مختلف برای سوال کنند گان و علاقه مندان معرفی می کردند. بخشی برای چند لحظه خلوت شد پا پیش نهادم و سوالی مطرح کردم ( عین سوال را حضور ذهن ندارم و قریب به مضمون است) که دوست عزیز پس از سلام و خسته نباشید و شادباش های معمول مرا راهنمایی فرمایید که نحوه ی اتصال مدارک مالتی مدیا و دیجیتالی با منابع چاپی در نرم افزار شما چگونه است؟ در کجا دیده شده؟ چگونه داده ها وارد سیستم شده و بر چه اساسی نمایش داده می شود؟ ....لحظه ای مکث میان ما اتفاق افتاد و ناگهان گویی سوالی ناپسند از سوی من پرسیده شده باشد دوست عزیز کارشناس به تندی پاسخی ( قریب به مضمون ) داد که البته پاسخ صحیح را پس سال ها در همایش روز هیجده آذر دریافت کردم نه آنجا و آن این بود که  نرم افزار ما محل چنین چیزهای بی ربطی نیست اگر چنین چیزی می خواهید بروید به سراغ {......} که البته بنده به دل نگرفتم و آن را به حساب خستگی و تحریکی پذیری ناشی از آن دانستم. و یا حتی به خود نهیب زدم که سوال را به شیوه ای درست نپرسیده ام. یا دانشم در این خصوص به حدی نبوده که خود را لایق سوالی در این حوزه بدانم و ... قطع یقین بدانید که خرده ای بر آن دوست نگرفتم. اینک بعد از سال ها پاسخ خود را دریافتم که حرکت به سوی کتابخانه های دیجیتال یک تجمل نیست. یک الزام است. امری بدیهی در دنیای  الکترونیک و جامعه اطلاعاتی با همه استلزامات آن است. این حرکت را حرکتی بسیار دیر هنگام ولی زیبا و پسنده می دانم. و دست دوستان را در مجموعه نوسا به گرمی می فشارم و به آن ها تبریک ها و شادباش ها می گویم. و برایشان آرزوی توفیقی بیش و بیش تر دارم.

 

د. برداشت چهارم

برداشت آخر را جویده می گویم و گزیده که انتخاب دبیر علمی کاری خوب بود ولی کاش به شکل و منشی بهتر اجرا می شد. و کاش نمی شد و کاش سخنرانی نبود و کاش ... که بماند برای بعد که خداوند بر همه چیز آگاه تر است. و کاش برای دموی نرم افزار تمهیدات بیش تری مد نظر می بود. با یک سرور لوکال و پایگاه های محلی که در آن نه ٣٢ رکورد که حداقل چند هزار رکورد با دسترسی محلی داشتند که جست و جو ها واقعی تر به نظر می رسید هر چند که سرور محلی وجود داشت اما بدون دیتا انتری که گفتند حدود ٣٢ رکورد و باز ای کاش اتصال اینترنت را از قبل تست می کردند و تمهیداتی برای قطع احتمالی و  باز هم ای کاش کاوش ها را از قبل تمرین می کردند و به جای پرس و جو های عموی چون ایران و جنگ و ... بیشتر پرس و گشت های تخصصی تر را نمایش می دادند و کاش ...و نیز حسنی که که سال ها است دیرتر رخ می نماید و آن دیدار دوستان و اساتید که باز هم چشممان به جمالشان روشن شد که روشن تر بادا.

  در پایان خسته نباشید می گویم برای تمامی زحمات دوستان در نوسا

 

    

 هفت هنر

کتابفروشی در ایران رفته‌رفته از حرفه‌ای جذاب و سودآور به شغلی زیان‌ده بدل می‌شود. (عکس: AFP)

کتابفروشی در ایران؛ خدمتی زائد به مشتریانی ناباب؟

فرج سرکوهی (منتقد و روزنامه نگار)

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اوایل هفته جاری از تدوین لایحه‌ای جدید خبر داد که، اگر تصویب شود، کتابفروشی‌ها از پرداخت «هزینه و مالیات تبدیل واحدهای مسکونی به واحدهای تجاری» معاف خواهند شد.

این لایحه، که با استقبال رییس هیأت مدیره تعاونی توزیع کنندگان کتاب نیز روبه‌رو شده است، قرار است با تزریق کمک‌هایی از این دست، حرفه در حال نابودی کتابفروشی را در ایران از زوال نجات دهد.

بر اساس آخرین آمارهای اعلام شده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در ایران حدود شش هزار و ۶۵۹ مؤسسه دولتی، نیمه‌دولتی و خصوصی به «فروش لوازم التحریر، کاست، نوار صدا، سی.دی و لوح‌های فشرده موسیقی و آموزشی اشتغال» دارند و «کتاب» نیز ارائه می‌کنند.

از این تعداد، تنها حدود سه هزار واحد فقط کتاب عرضه می‌کنند و می‌توان آنان را «کتابفروشی» با تعریف رایج آن تلقی کرد.

در این آمار اما مشخص نشده است که چه تعداد از این سه هزار کتابفروشی دولتی یا نیمه‌دولتی‌اند و چه تعداد به ناشران خصوصی تعلق دارد.

با توجه به جمعیت بیش از هفتاد میلیونی و شمار بالای شهرستان‌های کوچک و بزرگ ایران، و همچنین با توجه به پراکندگی مراکز فرهنگی در ایران،  که بر اساس آن اغلب مراکز فرهنگی از جمله کتابفروشی‌ها در تهران و مراکز استان‌ها قرار دارند، کاهش کتابفروشی‌ها به سه هزار واحد بدین معناست که در برخی از شهرستان‌های ایران کتابفروشی وجود نداشته و کتابخوانان این شهرستان‌ها به کتاب دسترسی ندارند.

رقم سه هزار کتابفروشی برای کشوری به وسعت ایران و برای جامعه‌ای با بیش از هفتاد میلیون جمعیت، از بحرانی فرهنگی یا فرهنگی درگیر بحران خبر می‌دهد و با تیراژ نازل کتاب، نرخ پایین گرایش به مطالعه، نرخ بالای بی‌سوادی، سلطه فرهنگ شفاهی  و روان‌شناسی جمعی جامعه ایرانی هماهنگ و همخوان است.

سه هزار کتابفروشی، حتا در جامعه‌ای که میانگین تیراژ کتاب هزار تا سه هزار، و میانگین نسخه‌های به فروش رفته کتاب از این ارقام نیز کم‌تر است، ابعاد گسترده بحرانی فرهنگی را در جامعه‌ای نشان می‌دهد که از کتاب و کتابخوانی فاصله گرفته و از فرهنگ مکتوب و مطالعه دور می‌شود.

اگر سنگ آسیاب سانسور و خودسانسوری بر همان روالی بچرخد که تا کنون چرخیده است، اگر کتابخوانان افرادی «ناباب» و فروش کتاب حرفه‌ای «مشکوک» تلقی شود، کتابفروشی در ایران به تدریج به حرفه‌ای زوال یافته یا نادر و کمیاب بدل می‌شود که به لایه‌ای بسیار کم‌شمار و «ناباب و نامطلوب» از جامعه خدمتی «حاشیه‌ای و زائد و مشکوک» ارائه می‌دهد.

مقامات دولتی ایران برای نشان دادن «رشد و تعالی فرهنگی جامعه اسلامی ایران» آمار ناشران و عناوین کتاب‌های چاپ شده را در ایران با کشورهای آسیایی و آفریقایی مقایسه می‌کنند.

در این مقایسه بی‌تناسب بودن تعداد ناشران و عناوین کتاب‌ها با تیراژ واقعی، نقش یارانه‌های دولتی در رونق کاذب و کمی نشر، نقش سانسور و خودسانسوری و حاکمیت فرهنگ تک‌صدایی در رکود و کاهش واقعی و کیفی تیراژ کتاب پوشیده می‌ماند؛ اما افت تیراژها و کاهش تعداد کتابفروشی‌ها، آسیب‌شناسی مقایسه متکی بر تناسب‌های ناهمخوان فرهنگی را آشکار می‌کند.

نرخ پایین مطالعه و تیراژ اندک کتاب بر درآمد و سود آن دسته از ناشرانی که از یارانه‌های دولتی بهره می‌گیرند تاثیر چندانی ندارند.

درآمد و سود این گونه ناشران نه در مرحله فروش کالا، که در مرحله تولید و از منبع یارانه‌های دولتی تامین شده و این گونه ناشران از فروش کتاب و بازاریابی برای آن بی‌نیازاند.

اما نرخ  پایین مطالعه و تیراژ ناچیز کتاب، کتابفروشان مستقل، واحدهای صنفی که به ناشران یا مؤسسات دولتی و نیمه‌دولتی تعلق نداشته و فقط کتاب عرضه می‌کنند، را با خطر ورشکستگی روبه‌رو و کتابفروشی محروم از یارانه‌های دولتی را به حرفه‌ای زیان‌بار و به عرضه کالایی بی‌خریدار در بازاری بی‌مشتری بدل می‌کند.

در چنین موقعیتی کتابفروشی از حرفه‌ای جذاب و سودآور به شغلی زیان‌ده بدل و زمینه برای تبدیل کتابفروشی به واحدهای ضنفی دیگر فراهم می‌شود.

چندی پیش شهرداری تهران اعلام کرد که در مقابل هر دو خانواده مقیم تهران یک واحد خرده فروشی و توزیع کالاهای مصرفی در این شهر وجود دارد.  تعداد بالا و نامناسب واحدهای خرده فروشی توزیع کننده خدمات و کالاهای مصرفی در شهرهای ایران را از نمودارهای آسیب‌شناسی اقتصاد متکی به توزیع درآمدهای نفت و گاز و دلالی می‌دانند.

این نسبت بیمارگونه در عرصه کتاب معکوس است و ایران شاید تنها کشوری است که در آن تعداد توزیع کنندگان یک کالا، کتابفروشان، به تعداد تولید کنندگان آن کالا، ناشران، نزدیک شده است.

سانسور کتاب در اداره بررسی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که در سه سال اخیر دامنه و شدت بیش‌تری به خود گرفته است، قطع ارتباط خالقان آثار مکتوب ادبی، هنری و نظری با مخاطبان و خوانندگان بالفعل و بالقوه، ممنوع بودن نشست‌های داستان و شعرخوانی و بحث و گفت‌وگوی آزاد برای اغلب پدیدآورندگان غیردولتی آثار فرهنگی، غیبت نشریات فرهنگی، حذف اندیشه و ادب و هنر مستقل غیر حکومتی از رسانه‌های جمعی از جمله صدا  و سیما و از دانشگاه‌ها و مدارس، فضای رعب و وحشت و خودسانسوری تحمیلی و... را می‌توان از عوامل کاهش تیراژ کتاب، نرخ پایین مطالعه و در نتیجه زوال کتابفروشی‌ها دانست.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، که در خلق بخشی از این عوامل نقش کارایی دارد، در لایحه جدید خود بر عوامل واقعی و مؤثر چشم‌بسته و با اعطای کمک‌های مالی که برای دولت هزینه‌ای در بر ندارد، ــ معاف کردن کتابفروشی‌ها از پرداخت هزینه تجاری کردن محل مسکونی ــ  وانمود می‌کند که برای نجات حرفه کتابفروشی از نابودی همت کرده است.

وزارت ارشاد شاید بتواند تعداد ناشران و تعداد عناوین کتاب‌های چاپ شده را به یاری یارانه‌های دولتی و بودجه بالای ناشران دولتی و نیمه‌دولتی افزایش دهد اما غلبه بر کاهش تیراژ کتاب و نرخ اندک مطالعه جز با از میان برداشتن عوامل اصلی ممکن نیست.

اگر سنگ آسیاب سانسور و خودسانسوری بر همان روالی بچرخد که تا کنون چرخیده است، اگر کتابخوانان افرادی «ناباب» و فروش کتاب حرفه‌ای «مشکوک» تلقی شود، کتابفروشی در ایران به تدریج به حرفه‌ای زوال یافته یا نادر و کمیاب بدل می‌شود که به لایه‌ای بسیار کم‌شمار و «ناباب و نامطلوب» از جامعه خدمتی «حاشیه‌ای و زائد و مشکوک» ارائه می‌دهد.

 ایسنا

فن‌آوری جدیدی در آزمایشگاه یاهو در هند در دست طراحی است تا به‌جای نمایش لینک‌ها در صفحه نتایج جست‌وجو خلاصه اطلاعاتی در مورد نتایج جست‌وجوی وب فراهم کند.

به گزارش سرویس فن‌آوری اطلاعات خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به گفته معاون آزمایشگاه‌های بنگلور یاهو، این فن‌آوری که سال آینده در سرویس جست‌وجوی یاهو عرضه می‌شود خلاصه کوچکی از اطلاعات کلیدی نتایج جست‌وجو فراهم می‌کند.

بر اساس این گزارش، آزمایشگاه بنگلور یاهو در حال کار برروی خلاصه‌سازی خودکار اطلاعات است که شامل مرور میلیاردها صفحه وب و به دست آوردن چکیده‌ای از اطلاعات مربوط است.

با عرضه فن‌آوری خلاصه‌سازی اطلاعات نتایج جست‌وجو به‌عنوان مثال اگر یک صفحه مربوط به محصول وجود داشته باشد کاربران خلاصه‌ای از اطلاعات که شامل تصویر محصول، نام سازنده و قیمت آن است دریافت خواهند کرد.

آزمایشگاه بنگلور یاهو همچنین در حال کار با سایر آزمایشگاه‌های یاهو برای اصلاح نتایج جست‌وجو است. فن‌آوری اصلاح جدید که مجموعه‌های جدیدی از صفحات وب را به کاربران جست‌وجو پیشنهاد می‌کند فراتر از فن‌آوری‌های فعلی یاهو مانند Search Assist است که تقاضای جست‌وجو وارد شده در کادر جست‌وجو را به طور خودکار کامل می‌کند.

فن‌آوری جدید که تا سال آینده برای کاربران موجود خواهد بود به آن‌ها کمک می‌کند با اصلاح تقاضای جست‌وجوی خود مجموعه آدرس‌های سایت‌هایی را که حاوی اطلاعات مورد نظر آن‌ها هستند محدود کنند.

این اصلاح با شناخت قصد کاربر با توجه به جست‌وجوهای قبلی و بازدیدهایی که از سایر وب‌سایت‌های یاهو به‌عمل آورده و اطلاعات دیگر انجام می‌گیرد.بازدید : مرتبه
تاريخ : ۱۳۸٧/٩/۱٧

http://www.ictworld.ir/1387/09/post_493.php منبع:‌

 


گوشی گوگل بر ضد سرماخوردگی تجهیز شد جمعه، ۱۵ آذر ۱۳۸۷

یک شرکت سازنده داروها و تجهیزات پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی و انفولانزا برنامه ای نرم افزاری برای گوشی G1 شرکت تی موبایل موسوم به "گوگل فون" طراحی کرده که به کاربران در مورد میزان آلودگی محیط اطراف به ویروس های زمستانی و به خصوص ویروس های آنفولانزا و سرماخوردگی هشدار می دهد.

به گزارش آی سی تی ورلد به نقل از تک وب، این برنامه با عنوان کامل "Zicam Cold & Flu Companion" ، می تواند مشخص کند که چند درصد از افراد ساکن در یک منطقه خاص از بیماری های مرتبط با دستگاه تنفسی رنج می برند. نکته جالب تر آنکه این نرم افزار حتی می تواند مشخص کند که کدامیک از علائم بیماری های زمستانی مانند سرفه، گلودرد و ... بیشتر در یک منطقه خاص متداول هستند.
شرکت سازنده این نرم افزار به نام Matrixx Initiatives Inc. که مقر آن در آریزوناست و محصولات خود را با نشان تجاری Zicam عرضه می کند اطلاعات مربوط به بیماری های مذکور را از طریق شرکت دیگری موسوم به Surveillance Data Inc. دریافت می کند. این شرکت نیز اطلاعات یاد شده را از مراکز پزشکی و داروخانه ها جمع آوری می کند.
اطلاع از میزان خطر ابتلا به یک بیماری در یک منطقه پستی خاص و مقایسه اطلاعات با یکدیگر از جمله امکانات این نرم افزار جالب است. این برنامه تا اواخر این ماه بر روی گوشی های آیفون اپل نیز در دسترس خواهد بود.

 

 بازدید : مرتبه
تاريخ : ۱۳۸٧/٩/۱٧

به اطلاع دانشجویان محترم 

مرکز آموزش عالی شهید زمانپور می رساند:

کلاس درس مبانی فناوری اطلاعات و ارتباطات

در روز دوشنبه مورخ ١٨ آذر ماه تشکیل نخواهد شد.

زمان تشکیل کلاس جبرانی متعاقبا اعلام خواهد شد .

با تشکر و احترامبازدید : مرتبه
تاريخ : ۱۳۸٧/٩/۱٢
منبع: همشهری آنلاین

چطور زیرساخت‌های اینترنت کار می‌کنند؟
مفهوم- همشهری آنلاین- جواد نصرتی:
اینترنت پدیده‌ای است که زندگی بدون آن برای بسیاری از انسان‌ها، دیگر غیرقابل تحمل و حتی غیرممکن است.

همه ما بااینترنت سر و کار داریم. اما اینترنت چگونه کار می‌کند؟ چه اجزایی دارد و مهم‌تر این که به چه کسی تعلق دارد؟ به سروری که از طریق آن وارد دنیای مجازی وب می‌شویم؟ به ما  که کاربران آن هستیم؟

در واقع هیچکدام . چون اینترنت نه به ما که به هیچ کس دیگری تعلق ندارد.

اینترنت مجموعه‌ای جهانی از شبکه‌های بزرگ و کوچک است که به هم پیوسته‌اند و نام اینترنت (شبکه‌های در هم تنیده) از همین مجموعه گرفته شده است.
اینترنت کارش را سال 1969 با چهار هسته یا سیستم کامپیوتری میزبان شروع کرد اما امروز میلیونها مورد از آنها در سراسر جهان وجود دارند.

البته این که گفته می‌شود اینترنت صاحب ندارد بدان معنا نیست که هیچ کس بر آن نظارت ندارد. یک موسسه غیرانتفاعی به نام انجمن اینترنت (Internet Society) که در سال 1992 تشکیل شده است مسئول نظارت بر  آن است و مراقب است که پروتکل‌ها و قوانینی که در مورد اینترنت تصویب شده‌اند، در سراسر جهان اجرا شوند.

تسلسل شبکه‌ها
هر کامپیوتری که به اینترنت وصل است - از جمله کامپیوتری که با آن این گزارش را می‌خوانید- بخشی از یک شبکه است. شما که در خانه با یک مودم به یک موسسه ارائه دهنده سرویس‌های اینترنتی (ISP) وصل می‌شوید؛ در محل کار  بخشی از یک شبکه محلی هستید و بیشتر مواقع باز هم از طریق مودم به یک ISP  و از آن به اینترنت وصل می‌شوید و یا اینکه ... .

به هر حال این که از چه طریق به اینترنت وصل شوید مهم نیست، مهم این است که با اتصال به اینترنت،  بخشی از دنیای شبکه‌ها می‌شوید.
بسیاری از شرکت‌های ارتباطاتی بزرگ بک‌بُن‌های(ستون فقرات) اختصاصی خودشان را دارند که مناطق زیادی را به هم وصل می‌کنند.

معمولا این شرکت‌ها در هر منطقه  یک نقطه حضور( POP) دارند. POP جایی است که کاربران محلی با استفاده از مودم و تلفن یا خطوط ارتباطی مشخصی به شبکه شرکت وصل می‌شوند.
نکته جالب در این باره این است که در هیچ شبکه‌ ای مرجع کنترل کننده‌ای وجود ندارد و به جای آن چند شبکه سطح بالا وجود دارند که از طریق نقاط دسترسی شبکه NAP))به هم متصل می‌شوند.

نمونه شبکه‌ای
برای درک این پروسه به این مثال توجه کنید:
شرکت A یک ISP بزرگ است. این شرکت در هر شهر بزرگی یک نقطه حضور(POP) دارد. این POP ها قفسه‌های پر از مودم‌ هستند که مشتریان ISP با تلفن به آنها متصل می‌شوند. شرکت A خطوطی از  جنس فیبر نوری  را از شرکت مخابرات اجاره کرده است تا به وسیله آنها نقاط حضورش را به هم متصل کند.

حالاشرکت B را در نظر بگیرید. این شرکت از چند ISP کوچک‌تر تشکیل شده است و در هر شهر بزرگ ساختمان‌هایی دارد که ISPهای آن ماشین‌های ارائه دهنده خود را در آنها مستقر کرده‌اند. این شرکت آن قدر بزرگ است که خودش با استفاده از خطوط فیبر نوری خودش‌ ساختمان‌هایش را به هم متصل کرده است و در واقع ISP هایی که زیر نظر این شرکت کار می‌کنند از این طریق به هم وصل شده‌اند.

نقشه نقاط اتصال مرکز داده uunet در امریکا

در این ساختار تمام مشتریان شرکت A می‌توانند با هم ارتباط داشته باشند و تمام مشتریان شرکت B با هم در ارتباط هستند. اما هیچ کدام از مشتریان شرکت A نمی‌تواند با مشتریان شرکت B ارتباط داشته باشد.

برای رفع این مشکل دو شرکت توافق می‌کنند با NAPها در شهرهای مختلف ارتباط قرار کنند و انتقال داده‌ها بین مشتریان دو شرکت در شهر های مختلف از طریق نقاط دسترسی شبکه انجام می‌گیرد. تحت این شرایط تمام کامپیوترهایی که به اینترنت وصل می‌شوند با هم ارتباط خواهند داشت.

پلی برای انتقال اطلاعات
تمام این شبکه‌ها برای برقراری ارتباط با یکدیگر به نقاط دسترسی شبکه، بک‌بُن‌ها (ستون فقرات) و روترها (راهبان) نیاز دارند. نکته جالب توجه در این پروسه این است که یک پیغام می‌تواند در کسری از ثانیه از کامپیوتری به کامپیوتر دیگر برود و با عبور از شبکه‌های مختلف،  نیمی از جهان را بپیماید.
اما این پیغام‌ها از کدام مسیر باید رفت و آمد کنند.

 

 مشخص کردن این مسیرها به عهده روتر‌ها است. روتر‌ها(راهبان‌ها) مشخص می‌کنند که اطلاعات از کدام مسیر از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر بروند.

آنها در واقع کامپیوتر‌های حرفه‌ای و قدرتمندی هستند که پیغام‌های ما را می‌فرستند  و از طریق هزاران مسیری که تعریف شده است انتقال پیغام را سرعت می‌بخشند.

یک روتر(راهبان) دو وظیفه مجزا اما مرتبط با هم دارد:
    - تضمین می‌کند که اطلاعات به جایی که نباید بروند، نروند.
    - تضمین می‌کند که اطلاعات به مقصد مورد نظر برسد.

به دلیل انجام این کارها، روتر‌ها نقش بسیار موثری در نحوه ارتباط دو شبکه کامپیوتری ایفا می‌کنند. روتر‌ها دو شبکه را به هم متصل می‌کنند و  اطلاعات میان آن دو را رد و بدل می‌کنند. آنها همچنین از شبکه‌ها در برابر انتقال بی‌مورد اطلاعات محافظت می‌کنند. بدون توجه به تعداد شبکه‌ها،‌ طرز کار روتر‌ها  بدون تغییر باقی می‌ماند.

از آنجا که اینترنت از ده‌ها هزار شبکه مختلف تشکیل شده است، استفاده از روتر‌هادر آن ضروری است.

بک‌بُن‌ها
اولین بک‌بُن دنیا در سال 1987 توسط بنیاد ملی علم آمریکا  (NFS) درست شد. این بک‌بُن که NSFNET نام داشت یک خط T1 بودکه 170 شبکه کوچک‌تر را به هم متصل می‌کرد و با سرعت انتقال 554/1 مگا بایت در ثانیه کار می‌کرد. یک سال بعد NSF با همکاری IBM و MCI بک‌بُن T3 (45 مگا بایت بر ثانیه) ایجاد کرد.

بک‌بُن‌ها معمولا شاهراه‌هایی از جنس فیبر نوری هستند. این شاهراه‌ها از چندین فیبر نوری در هم تنیده تشکیل شده‌اند تا ظرفیت انتقال داده‌هایشان بیشتر شود.
 این کابل‌ها با  علامت OC مشخص می‌شوند مانند: OC-3 ،OC-12 یا OC-48 . یک OC-3 توانایی انتقال 155 میلیون بایت را در ثانیه دارد در حالی که یک OC-48 می‌تواند 2488 میلیون بایت(488/2 گیگا بایت) را درثانیه انتقال دهد.

برای این که به سرعت بالای بک‌بُن‌های مدرن پی ببریم کافی است آنرا با مودم‌های معمولی 56K مقایسه کنیم که 56000 هزار بایت را در ثانیه منتقل می‌کنند.

امروزه شرکت‌های بسیاری وجود دارند که بک‌بُن‌های با ظرفیت بالای خود را دارند و به نقاط اتصال متفاوتی در سراسر جهان متصل‌اند. در این حالت هر  کاربر اینترنتی، بدون توجه به موقعیت جغرافیایی‌اش و شرکتی که از آن برای اتصال به اینترنت استفاده می‌کند می‌تواند با هر کاربر دیگری در زمین به راحتی صحبت کند.

اینترنت موافقت‌نامه‌ای تو در تو و بسیار عظیم بین شرکت‌ها است تا به صورت مجانی با هم ارتباط برقرار کنند.

پروتکل اینترنتی: نشانی‌های IP
هر کامپیوتری در اینترنت یک شماره اختصاصی دارد که به آن نشانی IP میگویند.

IP علامت اختصاری پروتکل اینترنتی ‌است؛ زبانی که کامپیوترها به ‌وسیله آن با هم ارتباط برقرار می‌کنند. یک پروتکل، راه از پیش تعریف شده‌ای است که هرگاه کسی می‌خواهد از یک سرویس استفاده کند، از طریق آن وارد عمل می‌شود.

این «استفاده کننده» (کاربر) در این جا می‌تواند یک شخص حقیقی‌ و یا یک برنامه  مثل نرم افزارهای  استفاده کننده از اینترنت باشد.
یک IP معمولا بدین شکل است:

38.113.162.42

ما انسان‌ها برای اینکه این نشانی‌ها را راحت حفظ کنیم، آنها را به صورت بالا می نویسی (که البته این هم راحت نیست) اما کامپیوترها به صورت باینری یا با هم ارتباط برقرار می‌کنند‌ و نشانی IP بالا به زبان باینری بدین شکل است:

100110.111001.10100010.101010

به عدد چهار بخشی موجود در IP اوکتتز(اوکتتز از ریشه عدد هشت یونانی گرفته شده است) گفته می‌شود چون هر کدام از آنها در صورت تبدیل به فرم باینری (دو دوئی) هشت موقعیت دارند. اگر این موقعیت‌ها را به هم اضافه کنیم می‌شود 32 و دلیل این که به نشانی‌های IP اعداد 32 بایتی می‌گویند همین است.

از آن جا که هر کدام از این موقعیت‌ها در سیستم باینری می‌توانند دو حالت داشته باشند  (صفر یا یک)، تعداد نهایی حالات ترکیب آنها در اوکتتز، 232  یا  4,249,967,296تعداد منحصر به فرد است.

در ازای تقریبا 4.3 میلیارد ترکیب محتمل، اعداد خاصی به عنوان نشانی‌های  ‌IP مشخص انتخاب شده‌اند.

برای نمونه، نشانی 0.0.0.0 برای شبکه‌های پیش‌فرض در نظر گرفته شده است و نشانی 255.255.255.255 برای broadcastها.

اوکتتز‌ها به جز جدا کردن اعداد کار دیگری هم دارند. از آنها برای ساخت کلاس‌هایی از IP ها استفاده می‌شود که می‌توانند در موارد خاص تجاری، دولتی و ... استفاده شوند.

 اوکتتز‌ها به دو بخش نت(Net) و هاست(Host) تقسیم می‌شوند.بخش نت همیشه اولین اوکتتز را در بر می‌گیرد و از آن برای یشناسایی شبکه‌ای که کامپیوتر به آن تعلق دارد استفاده می‌شود. هاست(که گاهی به آن Node هم گفته می‌شود) کامپیوترهای حقیقی را در شبکه مشخص می‌کند. بخش هاست همیشه آخرین اوکتتز را در بر می‌گیرد.

پروتکل اینترنت: سیستم نام دامنه
وقتی که اینترنت در دوران ابتدایی‌اش به سر می‌برد، از تعداد کمی کامپیوتر که بوسیله مودم‌ها و خطوط تلفن با هم در ارتباط بودند، تشکیل شده بود.

در آن زمان برای این که ارتباط بین دو کامپیوتر برقرار شود کاربران باید IP  کامپیوتری را که می‌خواستند با آن ارتباط برقرار کنند تهیه می‌کردند. برای نمونه نشانی IP یک کامپیوتر 216.27.22.162 بود و کاربر برای برقراری ارتباط با آن باید آن را تهیه می‌کرد. در اوایل این کار چندان سخت نبود اما با گسترش استفاده‌کنندگان اینترنت، تهیه IP دیگران دیگر غیر ممکن شد.

اولین راه‌حل یک تکست فایل ساده بود که توسط مرکز اطلاعات شبکه‌ها تهیه شد و نام‌ها را به نشانی‌های IP هدایت می‌کرد. به زودی این فایل به قدری کند و ناکارآمد شد که نمی‌شد آن را مدیریت کرد. در سال 1983، دانشگاه وییسکانسین سیستم نام‌ دامنه (DNS) را ابداع کرد که نام‌های تکست را به صورت خود‌کار به نشانی‌های IP  هدایت می‌کرد.

در این روش شما به جای این که IP یک سایت،‌ مثلا hamshahrionline.ir  را حفظ کنید تنها hamshahrinline.ir  را حفظ می‌کنید.

URL ؛ مکان‌نمای یکسان منبع (نشانی سایت)
وقتی که شما از اینترنت استفاده می کنید یا یک میل می‌فرستید، از یک نام دامنه استفاده می‌کنید که این کار را برای شما انجام می‌دهد. برای نمونه نشانی http://www.hamshahrionline.ir نام دامنه hamshahrionline.ir را در بر دارد. همین نام دامنه در example@hamshahrionline.ir هم وجود دارد. هر بار که ما از یک نام دامنه استفاده می‌کنیم، از سرورهای سیستم نام دامنه (DNS) استفاده می‌کنیم که نام‌های دامنه قابل خواندن برای انسان را به IPهای قابل فهم برای ماشین تبدیل می‌کند.

نام‌های دامنه سطح بالا که به آنها دامنه‌‌های سطح اول هم گفته می‌شود این‌ها هستند: .COM، .ORG ، .IR،  .NET ، .EDU و .GOV.

چند سایت معروف که از دامنه .COM استفاده می‌کنند این‌ها هستند:

• Google
• Yahoo
• Microsoft

هر نامی در دامنه سطح بالای COM. باید منحصر به فرد باشد. کلمه همیشگی سمت چپ مثل WWW ، نام میزبان است که نام یک ماشین خاص (با یک IP خاص) را در یک دامنه مشخص می‌کند.
یک دامنه داده شده می‌تواند به صورت بالقوه نام میلیون‌ها هاست(میزبان) را تا زمانی که در آن منحصر به فرد هستند در بر بگیرد.

سرورهای سیستم نام‌ دامنه(DNS)،  درخواست‌ها را از برنامه‌ها و دیگر سرورهای نام‌ دریافت می‌کنند تا نام‌های دامنه را به نشانی‌های IP تبدیل کنند.

وقتی که یک درخواست به سرور سیستم نام‌دامنه وارد می‌شود، سرور یکی از چهار کار زیر را بر روی آن انجام می‌دهد:

1- با یک نشانی IP به آن جواب می‌دهد چون نشانی IP دامنه درخواست شده را می‌داند.
2- با دیگر سرور‌های سیسم نام‌ دامنه تماس می‌گیرد و سعی می‌کند نشانی IP نام درخواست شده را پیدا کند. البته سرور شاید چندین بار این کار را انجام دهد.
3- امکان دارد بگوید: من نشانی IP دامنه‌ای که شما خواسته‌اید ندارم اما نشانیIP سرور دیگری را به شما می‌دهم که نشانی‌های بیشتری از من می‌داند.
4- یک پیغام ارور(Error) می‌فرستد، چون دامنه درخواست شده یا وجود ندارد یا دیگر اعتبار ندارد.

برای درک این پروسه بهتر است به این نمونه توجه کنید:

فرض کنید شما نشانی Hamshahrionline.ir را در مرورگر خود تایپ می‌کنید. مرورگر برای یافتن نشانی IP به یک سرور  سیستم نام‌ دامنه(DNS) مراجعه می‌کند. این سرور هم جستجو را با تماس با یکی از روت سرور‌ها(سرورهای اصلی)  آغاز می‌کند.

روت سروها نشانی‌های IP تمام DNS سرورها را که با دامنه‌‌های سطح بالا(.COM  ،.NET  ،.IR  و... ) کار می‌کنند دارند. سرور DNS شما از روت‌ سرور  www.hamshahrionline.ir را می‌خواهد. اگر روت سرور این IP را نداشته باشد می‌گوید:« من IP درخواست شما (www.hamshahrionline.ir) را ندارم اما IP سرور دامنه‌‌های .IR را به شما می‌دهم».

آن وقت سرور نام دامنه شما، یک درخواست به سرور  دی‌ان‌اس‌ .IR می‌فرستد و از آن می‌پرسد که آیا نشانی IP برای www.hamshahrionline.ir  می‌شناسد یا نه. سرور DNS دامنه‌های IR، نشانی‌های IP سرور نامی را که با دامنه www.hamshahrionline.ir در ارتباط‌ هستند می‌شناسند، به همین خاطر درخواست شما را به آنها ارجاع می‌دهد.

سرور نام شما سپس به سرور دی‌ان‌اس www,hamshahrionline.ir   مراجعه می‌کند و می‌پرسد که آیا این سرور DNS ، نشانی IP www.hamshahrionline.ir را می‌شناسد یا نه.

این سرور قطعا نشانی IP مورد درخواست ما را دارد بنابر این آن‌را به سرور DNS ما می‌‌دهد. این سرور هم آن را به مرورگر ما می‌دهد و مرورگر برای دریافت یک صفحه وب از www.hamshahrionline.ir به سرور مراجعه می‌کند.

یکی از کلیدهای موفقیت در  انجام چنین کاری افزونگی تکرار و فراوانی است. در هر سطح چندین سرور DNS وجود دارد و هر گاه یک درخواست به جواب نرسد چندین سرور دیگر برای رسیدن به جواب وجود دارد. کلید دیگر  cashing است.

وقتی که یک سرور  DNS یک درخواست را به جواب می‌رساند، نشانی IP دریافت شده را ذخیره می‌کند. و وقتی که یک درخواست دامنه .IR  را به یک روت سرور ارجاع می‌دهد، نشانی IP سروری را که IP دامنه‌های .IR را دارد ذخیره می‌کند تا دفعه بعد که دوباره درخواستی برای نشانیIP دامنه .IR دریافت کرد بدون واسطه روت سرور به همین سرور DNS مراجعه کند.

سرور DNS این کار را می‌تواند برای هر درخواست انجام دهد و cashing به آن این اجازه را می‌دهد که از جستجو‌های بی‌مورد دست بردارد.
سرورهای DNS روزانه به میلیاردها درخواست پاسخ می‌دهند و وجود آنها برای عملکرد روان اینترنت بسیار ضروری است.

این حقیقت که این مراکز اطلاعاتی بسیار گسترده و پراکنده به این خوبی و البته به دور از چشم ما کار می‌کنند، گواه طراحی بی‌نظیر آنهاست.

کلاینت‌ها و سرورها
سرورها دسترسی یه اینترنت را برای ما میسر می‌کنند. تمام ماشین‌های موجود در اینترنت یا سرور هستند یا کلاینت. سرورها دستگاه هایی هستند که به دیگر ماشین‌ها سرویس ارائه می‌دهند و ماشین‌هایی که از آنها برای برقراری ارتباط با سرورها استفاده می‌شود کلاینت هستند.

در فضای اینترنت، این سرور‌های وب،‌ سرورهای ایمیل، سرورهای FTP و دیگر سرورها هستند که نیازهای ما برای ایجاد ارتباط  را برطرف می‌کند.
وقتی که شما می‌خواهید به www.hamshahrionline.ir متصل می‌شوید تا یک صفحه را بخوانید، از یک کلاینت (کامپیوتری که پشت آن نشسته‌اید) استفاده می ‌کنید.

در واقع ابتدا به سرور وب www.hamshahri.ir دسترسی پیدا می‌کنید؛ ماشین سرور صفحه‌ای را که شما درخواست کرده‌اید پیدا می‌کند و برایتان می‌فرستد. کلاینت‌هایی هم که به یک ماشین سرور متصل می‌شوند همین کار را با یک منظور مشخص انجام می‌هند؛ یعنی درخواست‌هایشان را به یک نرم افزار مشخص سرور که در یک ماشین سرور فعال است هدایت می‌کنند.

هر سرور یک نشانی IP ثابت دارد که به ندرت تغییر پیدا می‌کند. در مقابل یک کامپیوتر خانگی که از طریق مودم شماره‌گیری می‌کند هر بار که به ISP متصل می‌شود یک نشانی IP دریافت می‌کند.
این IP تا هنگامی که شما به اینترنت وصل هستید منحصراً در  اختیار شماست اما هر بار که به یک ISP متصل شوید، یک IP  جدید دریافت خواهید کرد. بدین ترتیب ISP  به جای این که هر مشتری را با یک IP بشناسد، هر مودم را با یک IP می‌شناسد.

پورت‌ها
وقتی‌ که یک کلاینت به وسیله یک پورت به یک سرویس متصل می‌شود، از یک پروتکل مشخص استفاده می‌کند. پروتکل‌ها معمولاً به صورت تکست هستند و به سادگی تعریف می‌کنند که چگونه کلاینت‌ها و سرورها با هم ارتباط برقرار می‌کنند. هر وب سرور در اینترنت پروتکل انتقال تکست‌های هایپر (HTTP) را می‌شناسد.

اجزایی که طرز کارشان در این گزارش معرفی شدند (شبکه‌ها، روتر‌ها [راهبان‌ها]، نقاط دسترسی شبکه[NAP]، سیستم نام‌‌های دامنه[DNS] و سرورهای پرقدرت)، جیزهایی هستند که ما برای دسترسی به اینترنت به آنها نیاز داریم.

نکته جالب در مورد آنها این است که این سیستم‌های عریض و طویل دسترسی ما به اینترنت را تنها در چند میلیونیوم ثانیه امکان‌پذیر می‌کنند.
این اجزا در دنیای مدرن بسیار مهم هستند چرا که بدون آنها دسترسی به اینترنت ممکن نیست و دنیای بدون اینترنت هم برای بسیاری از ما معنایی ندارد.بازدید : مرتبه
تاريخ : ۱۳۸٧/٩/۱۱

رواج تقلب های علمی در کشور، پایان نامه فقط ۷۰۰هزار تومان، ترانه بنی یعقوب، همشهری عصر

"۶۰۰ هزار تومان پول کمی است آن هم برای ۱۸۰ صفحه حالا اگر ۱۵۰ صفحه باشد شاید بشود کاری کرد." مرد جوان با چهره بر افروخته ای این جملات را به زبان می آورد . بحث و گفت و گو و چانه زدن ادامه می یابد گاه صدای مشتری بالا می رود و گاهی هم صدای فروشنده . و سر انجام بر سر ۷۰۰ هزار تومان توافق می شود .
فکر می کنید این بحث و گفت و گوها و چانه زدن ها برای چیست ؟ برای خرید یک کالا ؟ یک جنس ؟یا گرفتن خدمتی متفاوت . نه این گفتگوئی طولانی است برای تعیین قیمت نوشتن یک پایان نامه دانشجوئی .
موسسه یا بهتر بگویم اتاقی که پایان نامه های دانشجوئی را می نویسد در یکی از خیابانهای مرکزی شهر تهران قرار دارد . اگهی که اطراف یکی از دانشگاههای برترشهر تهران بر در و دیوار چسبانده شده مشتریان را به این ساختمان تقریبا دور افتاده در یکی از محلات ساکت شهر تهران می کشاند . همه جا بوی تند رنگ تازه می دهد .ساختمان نیمه تمام و در حال بنائی است در طبقه سوم این ساختمان که هنوز نردبام و قلم موهای مخصوص رنگ امیزی دیوارها در سالن آن به چشم می خورند . خانمی پشت یک کامپیوتر نشسته و اتاق مدیر مرکز را نشان می دهد .مرکزی که مدعی است در تمام رشته های دانشگاهی پایان نامه می نویسد .اتاق های دیگر اما هر کدام به کار خاصی اختصاص دارند بر در یکی از اتاقها با کلمات درشت نوشته شده :" مرکز دارلترجمه دانشجوئی ." در تک تک اتاقهای این اپارتمان سه خوابه قرار است خدماتی به دانشجویان داده شود خدماتی ازقبیل ترجمه ؛انجام کارهای اماری و نوشتن تحقیق و پایان نامه های دانشجوئی ."

مرد جوانی که خود را مسئول نوشتن پایان نامه معرفی می کند از مشتری اش مشخصات رشته؛ موضوع و تعداد صفحات پایان نامه در خواستی اش را می پرسد مثل اینکه تعداد صفحات پایان نامه بیش از هر موضوع دیگری برایش اهمیت دارد .چون بیش از هر چیز دیگری درباره تعداد صفحات پرس و جو می کند .
با مکثی طولانی می گوید :"هر چقدر تعداد صفحات پایان نامه کمتر باشد پول کمتری هم دریافت می کنیم در رشته های علوم انسانی هزینه نوشتن پایان نامه از ۵۰۰ تا ۷۰۰هزار تومان بر اورد شده اما در رشته های فنی –مهندسی مبلغ بالاتر است ."
گوشی تلفن را که پر از گرد و غبار ناشی از نقاشی ساختمان است برمی دارد و به ان فوت می کند و شماره می گیرد تا از متخصص رشته مورد نظر نحوه نوشتن و زمان تحویل پایان نامه دانشجوئی را جویا شودچون به قول خودش هر رشته مسئولی دارد و کار به متخصص همان رشته ارجاع داده می شود. چند لحظه دیگر معامله تمام میشود پایان نامه تا سه ماه دیگر با ۷۰۰هزار تومان به مشتری تحویل داده خواهد شد .

متقلبان علمی مجرم اند

موضوع تقلبهای علمی موضوعی است که مدتی صاحب نظران و به ویژه افراد دانشگاهی را به خود مشغول کرده است .تعدادی از کارشناسان کشورمان معتقدند این موضوع بین استادان و دانشجویان شیوع زیادی یافته است و عده ای دیگر نیز از شایع شدن ان به دلیل افزایش دسترسی به مقالات و پایان نامه های اماده از طریق اینترنت خبر می دهند . ابعاد گستردگی این موضوع به هر میزان که باشد توجه بسیاری را به خود جلب کرده است . بحث کپی برداری از پایان نامه های دانشجوئی و همچنین مراکزی که به راحتی در کنار بسیاری از دانشگاههای برتر کشور خدمات غیر قانونی خود را تبلیغ ی کنند از دیگر نکات قابل توجه در بحث تقلبهای علمی است .

شهریار مشیری ، استاد دانشگاه متقلبان علمی را نوعی مجرم می داند:" تقلبهای علمی در کشور واقعیت دارد و نه تنها این واقعیت در میان دانشجویان که حتی در بین استادان دانشگاه هم دیده می شود . تعدادی از استادان تحقیقهای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا را با نام خودشان چاپ می کنند .موضوع کپی برداری از پایان نامه هم رواج خاصی یافته و بسیاری از دانشجویان به جای کار میدانی مطالب کارهای خود را از منابع اینترنتی استخراج می کنند .استادان هم معمولا برای خواندن دقیق تحقیق های دانشجویان فرصت کمی می گذارنند و همه اینها به سطح علمی کشورمان لطمه می زند ."

"مهدی –ع"، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته علوم سیاسی در حالیکه تعداد زیادی از پایا ن نامه های مرتبط با رشته اش را کنارش جمع کرده و به هر کدام نگاهی می اندازد با لبخندی می گوید :"به نظر من که کمتر پایان نامه جدیدی در کشور تولید می شود بلکه فقط پایان نامه ها از شکلی به شکل دیگر تبدیل می شوند . ادبیات موضوع با نگارشی متفاوت عرضه و مدلها هم کمی فرق می کند اما اصل موضوع همان است ."
مهدی که خود در حال نوشتن پایان نامه اش است اعتراف می کد که بخش های زیادی از ان را از نمونه های مشابه استخراج کرده اما دوستانی هم دارد که حتی زحمت این کار را به خود نداده و پایان نامه حاضر و اماده ای را بدون زحمت تغییرصفحه ای از ان به دانشگاه تحویل داده و کسی هم متوجه موضوع نشده است .

برخورد وزارت علوم با متقلبان علمی

یکی دیگر از موسسه های نوشتن پایان نامه ظاهری شبیه مراکز صحافی و تایپ پایان نامه دارد . قفسه های پر از جلد های رنگ و وارنگ پایان نامه های صحافی شده در رشته های مختلف به چشم می خورند اما این مغازه به غیر از خدمات صحافی و تایپ پایان نامه هم می نویسد .
مسئول موسسه خود را فارغ التحصیل مهندسی یکی از دانشگاههای برجسته کشور معرفی می کند .و به انتهای مغازه می رود و پایان نامه های نوشته شده اش را نشان می دهد :"بعضی دانشجویان فرصت نوشتن پایان نامه را ندارند آنها موضوع شان را با ما کنترل می کنند وما هم به جای انها متن را تهیه می کنیم کار مرحله به مرحله با دانشجو و استادش چک می شود و مشکلی هم پیش نمی اید ."
مدیر کل بررسی و ارزیابی پژوهشی وزارت علوم اما از برخورد با این متقلبان علمی خبر می دهد ":وزارت علوم در صورت اگاهی از هر نوع تقلب علمی با متخلفان برخورد می کند .درباره پایان نامه ها هم هیاتهای بررسی کننده مسئول اند و در صورتی که دانشجوئی تقلبی در پایان نامه اش کند توسط هیات ممتحن رسیدگی و در غیر این صورت اگر گزارشی به ما برسد شدیدا برخورد خواهیم کرد ."
حسن قدسی پور با اشاره به ضابطه های موجود در وزارت علوم و دانشگاه ها برای نوشتن پایان نامه های دانشجویی، می گوید:"سفارش پایان نامه کاری غیرقانونی و غیرعلمی است و توسط وزارت علوم مورد پیگیرد قانونی قرار می گیرد. "
به گفته او بعد از نوشتن طرح تحقیق مراحل کار دانشجو باید تحت نظارت استاد راهنما قرار گیرد و رواج این فعالیت های غیرقانونی حاکی از آن است که نظارت و کنترل کافی بر مراحل مختلف نوشتن پایان نامه وجود ندارد و ووزارت علوم با چنین پدیده هائی که مصداق بارز مدرک فروشی است برخورد می کند .

آموزش اخلاق حرفه ای و وجدان علمی بازدارنده تقلبهای علمی

"بهتر است به دانشجویان در همان ابتدای ورود به دانشگاه اخلاق حرفه ای و وجدان کاری درس دهیم در بسیاری از کشورها این دروس جز دروس الزامی دانشجویان است ."شهریار مشیری این نکته را راهکاری بازدارنده در قبال تقلبهای علمی می داند راهکاری که در تعدادی از کشورهای دنیا اجرا می شود .
به عقیده او به جای انکه ۲۱ واحد دروس عمومی را که معمولا کمتر به کار دانشجو می اید در دانشگاهها اموزش دهیم بهتر است اخلاق حرفه ای را جایگزین انها کنیم .
به عقیده او نهادینه شدن مدرک گرائی در کشور هر گونه اقدام قانونی را درجلوگیری از این پدیده بی فایده می کند :" گذاشتن قوانینی چون تالیف یا ترجمه کتاب به جای نوشتن مقاله امکان تقلب ها را کم می کند .همچنین تقویت اخلاق علمی موضوعی است که نباید فراموش شود . "

برگرفته از روزنامه همشهری عصربازدید : مرتبه
تاريخ : ۱۳۸٧/٩/٥
از مکتوب عطاالله مهاجرانی

چو دزدی بی چراغ آید...

در داستان شهری و روستایی در دفتر سوم مثنوی، گویی مولانا از بی رسمی روستایی به تنگ آمده، می گوید:
آنچنان رو که همه زرق و شر است
از مسلمانان نهان اولی تر است!(مثنوی 1/601)
کاش می شد آن چنان رویی را از مسلمانان پنهان کرد! اگر در آن روزگار مولوی چنین آرزویی داشت؛ در روزگار ما که خبر مثل برق و باد ، آنی جهان را فرا می گیرد ممکن نیست. و گر نه من هم آرزو می کردم ای کاش نمی دیدیم که روزنامه ها و سایت های خبری از ایرانی ثروتمند و اهل پژوهشی سخن می گویند که سال ها با تیغ جراحی در" کتابخانه ملی انگلستان" در لندن و در کتابخانه" بدلین" در آکسفورد به جان کتاب های منحصر به فرد افتاده بود و در فاصله هفت سال( از 1998 تا 2005) از هر کتابی صفحه ای یا صفحاتی را می برید و می برد.
150 کتابی که توسط ایشان آسیب دیده و کاستی یافته شناسایی شده است. می گویند ارزش تقریبی ان صفحات و نقشه ها بیش از یک میلیون پوند است. از سوی دیگر می گویند آن چه را او ویران کرده است، به همه مردم تعلق داشته و جبران ناپذیرست.
به عنوان نمونه از سه کتاب به زبان های فرانسه و انگلیسی و آلمانی نامبرده اند:
کتاب تاریخ چین؛ به زبان فرانسه
کتاب میتریدات به زبان انگلیسی
کتاب هند شرقی و ایران صفوی، به زبان آلمانی
این کتاب ها درسده های شانزدهم و هفدهم میلادی منتشر شده است.
محاکمه متهم که البته اوراق سرقت شده را پلیس از توی خانه اش در منطقه گران قیمت نایتزبریج یافته است. ایشان اوراق مسروقه را در لا بلای کتاب های خود جاسازی کرده بوده است. باید منتظر ماند تا 16 ژانویه و جلسه محاکمه ایشان؛ اما پیداست فضا برای ایرانیان اهل فرهنگ و پژوهش تنگ شده است. وقتی کتاب منحصری را بخواهید. کتابدار با نگاهی که تا ژرفای وجود شما امتداد می یابد و می کاود، به زبان بی زبانی حرف می زند. این خسارت هنگفتی است که بر سر ایرانیان آوار شده است. حتی اگر تمام دارایی و کتابخانه فرهاد حکیم زاده مصادره شود، خسارت معنوی که ایشان به نام ایرانیان و ایران زده است جبران ناپذیر است. درست مثل صدمه ای که کتاب ها در زیر تیغ جراحی خورده اند.
ارسطو گفته است :" هر بی شرافتی دزدی نیست؛ اما هر دزدی بی شرف است!" دزدی در قلمرو فرهنگ ژرفای بیشتر و بدنامی افزونتری دارد. کاش ایشان اهل فرهنگ نبود و این متون را نمی شناخت! کاش می اندیشید که در این روزگار آن هم در لندن چنین کاری پنهان نمی ماند. کاش می اندیشید که میراث ایران و ایرانی آثار تاریخی و مادی تنها نیست. ارزش و اعتبار معنوی ایرانیان است که به تاریخ و فرهنگ آنان اعتلا و تلالو بخشیده است. این دزد بی چراغ است. دزدان با چراغ انانی بودند که در وقت اشغال عراق و سقوط دولت صدام اشیاء منحصر به فرد موزه ملی عراق را ربودند و بردند و مردم مظلوم و گیج و ویجی را که داشتند صندلی ها و کولر و میز می بردند را به عنوان ملتی بی فرهنگ از همه تلویزیون های دنیا نمایاندندبازدید : مرتبه
تاريخ : ۱۳۸٧/٩/٤

صلح در وجود انسان شرارت را پرورش می دهد


و

 

جنگ احساس نیکوکاری را.

 

منبع: فیلسوفک درونمبازدید : مرتبه
تاريخ : ۱۳۸٧/٩/۳

منبع:http://www.asheghoone.com/?p=84

 

به مناسبت ۱۸ شهریور سالروز در گذشت جلال آل احمد

جلال الدین سادات آل احمد، معروف به جلال آل احمد در ۲ آذر ۱۳۰۲ در تهران به دنیا آمد. در ۱۳۲۳ به حزب توده پیوست و سه سال بعد در انشعابی جنجالی از آن کناره گرفت. نخستین مجموعه داستان خود به نام «دید و بازدید» را در همین دوران منتشر کرده بود. او که تاثیری گسترده بر جریان روشنفکری دوران خود داشت ، به جز نوشتن داستان به نگارش مقالات اجتماعی ، پژوهشهای مردم شناسی ، سفرنامه ها و ترجمه های متعددی نیز پرداخت. شاید مهمترین ویژگی ادبی آل احمد نثر او بود. نثری فشرده و موجز و در عین حال عصبی و پرخاشگر، که نمونه های خوب آن را در سفرنامه های او مثل «خسی در میقات» و یا داستان - زندگینامه ی «سنگی بر گوری» میتوان دید. وی در ۱۸ شهریور ۱۳۴۸ در اسالم گیلان درگذشت.

منبع : عاشقونه دات کام   ....   www.asheghoone.com

آثار جلال آل احمد
آثار جلال آل احمد را به طور کلی می توان در پنج مقوله یا موضوع طبقه بندی کرد:

الف - قصه و داستان
ب - مشاهدات و سفرنامه
ج - مقالات
د- ترجمه
هـ - خاطرات و نامه ها

که هر کدام را در آینده مورد بررسی مجزا قرار خواهیم داد.

♦ سه تار
♦ اورازان
♦ مکالمات
♦ زن زیادی
♦ نون والقلم
♦ سفر روس
♦ پنج داستان
♦ سفر آمریکا
♦ نفرین زمین
♦ غرب زدگی
♦ چهل طوطی
♦ مدیر مدرسه
♦ دید و بازدید
♦ دست های آلوده
♦ سرگذشت کندوها
♦ یک چاه و دو چاله
♦ از رنجی که می بریم
♦ سفر به ولایت عزرائیل
♦ تات نشین های بلوک زهرا
♦ در خدمت و خیانت روشنفکران
♦ جزیره خارک در یتیم خلیج فارس

زندگی نامه جلال آل احمد (از زبان خودش)
در خانواده ای روحانی (مسلمان – شیعه) برآمده ام. پدر و برادر بزرگ و یکی از شوهر خواهرهایم در مسند روحانیت مردند. و حالا برادرزاده ام و یک شوهر خواهر دیگر روحانی اند. و این تازه اول عشق است. که الباقی خانواده همه مذهبی اند. با تک و توک استثنایی. برگردان این محیط مذهبی را در« دید و بازدید» می شود دید و در «سه تار» وگـُله به گـُله در پرت و پلاهای دیگر. نزول اجلالم به باغ وحش این عالم در سال ۱۳۰۲ بی اغراق سر هفت تا دختر آمده ام. که البته هیچکدامشان کور نبودند. اما جز چهارتاشان زنده نمانده اند. دو تا شان در همان کودکی سر هفت خوان آبله مرغان و اسهال مردند و یکی دیگر در سی و پنج سالگی به سرطان رفت. کودکیم در نوعی رفاه اشرافی روحانیت گذشت. تا وقتی که وزارت عدلیه ی «داور» دست گذشت روی محضرها و پدرم زیر بار انگ و تمبر و نظارت دولت نرفت و در دکانش را بست و قناعت کرد به اینکه فقط آقای محل باشد. دبستان را که تمام کردم دیگر نگذاشت درس بخوانم که: « برو بازار کارکن» تا بعد ازم جانشینی بسازد. و من بازار را رفتم. اما دارالفنون هم کلاس های شبانه باز کرده بود که پنهان از پدر اسم نوشتم. روزها کار؛ ساعت سازی، بعد سیم کشی برق، بعد چرم فروشی و از این قبیل و شب ها درس. و با درآمد یک سال کار مرتب، الباقی دبیرستان را تمام کردم. بعد هم گاه گداری سیم کشی های متفرقه. بَـردست «جواد»؛ یکی دیگر از شوهر خواهرهایم که اینکاره بود. همین جوری ها دبیرستان تمام شد. و توشیح «دیپلمه» آمد زیر برگه ی وجودم - در سال ۱۳۲۲ - یعنی که زمان جنگ. به این ترتیب است که جوانکی با انگشتری عقیق به دست و سر تراشیده و نزدیک به یک متر و هشتاد، از آن محیط مذهبی تحویل داده می شود به بلبشوی زمان جنگ دوم بین الملل. که برای ما کشتار را نداشت و خرابی و بمباران را. اما قحطی را داشت و تیفوس را و هرج و مرج را و حضور آزار دهنده ی قوای اشغال کننده را.

 

جنگ که تمام شد دانشکده ادبیات (دانشسرای عالی) را تمام کرده بودم. ۱۳۲۵. و معلم شدم. ۱۳۲۶. در حالی که از خانواده بریده بودم و با یک کروات و یکدست لباس نیمدار آمریکایی که خدا عالم است از تن کدام سرباز ِ به جبهه رونده ای کنده بودند تا من بتوانم پای شمس العماره به ۸۰ تومان بخرمش. سه سال بود که عضو حزب توده بودم. سال های آخر دبیرستان با حرف و سخن های احمد کسروی آشنا شدم و مجله «پیمان» و بعد «مرد امروز» و «تفریحات شب» و بعد مجله «دنیا» و مطبوعات حزب توده… و با این مایه دست فکری چیزی درست کرده بودیم به اسم «انجمن اصلاح». کوچه ی انتظام ، امیریه. و شب ها در کلاس هایش مجانی فنارسه (فرانسه) درس می دادیم و عربی و آداب سخنرانی و روزنامه دیواری داشتیم و به قصد وارسی کار احزابی که همچو قارچ روییده ، بودند هر کدام مأمور یکی شان بودیم و سرکشی می کردیم به حوزه ها و میتینگ هاشان (meeting)… و من مأمور حزب توده بودم و جمعه ها بالای پس قلعه و کلک چال مُناظره و مجادله داشتیم که کدامشان خادمند و کدام خائن و چه باید کرد و از این قبیل… تا عاقبت تصمیم گرفتیم که دسته جمعی به حزب توده بپیوندیم. جز یکی دو تا که نیامدند. و این اوایل سال ۱۳۲۳. دیگر اعضای آن انجمن «امیر حسین جهانبگلو» بود و «رضا زنجانی» و «هوشیدر» و «عباسی» و «دارابزند» و «علینقی منزوی» و یکی دو تای دیگر که یادم نیست. پیش از پیوستن به حزب ، جزوه ای ترجمه کرده بودم از عربی به اسم «عزاداری های نامشروع» که سال ۲۲ چاپ شد و یکی دو قِران فروختیم و دو روزه تمام شد و خوش و خوشحال بودیم که انجمن یک کار انتفاعی هم کرده. نگو که بازاری های مذهبی همه اش را چکی خریده اند و سوزانده. این را بعدها فهمیدیم. پیش از آن هم پرت و پلاهای دیگری نوشته بودم در حوزه ی تجدید نظرهای مذهبی که چاپ نشده ماند و رها شد. در حزب توده در عرض چهار سال از صورت یک عضو ساده به عضویت کمیته ی حزبی تهران رسیدم و نمایندگی کنگره. و از این مدت دو سالش را مدام قلم زدم. در « بشر برای دانشجویان » که گرداننده اش بودم و در مجله ماهانه ی « مردم » که مدیر داخلیش بودم. و گاهی هم در «رهبر». اولین قصه ام در «سخن» در آمد. شماره نوروز ۲۴. که آن وقت ها زیر سایه «صادق هدایت» منتشر می شد و ناچار همه جماعت ایشان گرایش به چپ داشتند و در اسفند همین سال « دید وبازدید» را منتشر کردم ؛ مجموعه ی آنچه در «سخن» و «مردم برای روشنفکران» هفتگی درآمده بود. به اعتبار همین پرت و پلاها بود که از اوایل سال ۲۵ مامور شدم که زیر نظر طبری «ماهانه مردم» را راه بیندازم. که تا هنگام انشعاب، ۱۸ شماره اش را درآوردم . حتی شش ماهی مدیر چاپخانه حزب بودم. چاپخانه « شعله ور». که پس از شکست « دموکرات فرقه سی» و لطمه ای که به حزب زد و فرار رهبران، از پشت عمارت مخروبه ی «اپرا» منتقلش کرده بودند به داخل حزب و به اعتبار همین چاپخانه ای که در اختیارشان بود «از رنجی که می بریم» درآمد. اواسط ۱۳۲۶. حاوی قصه های شکست در آن مبارزات و به سبک رئالیسم سوسیالیستی! و انشعاب در آغاز ۱۳۲۶ اتفاق افتاد. به دنبال اختلاف نظر جماعتی که ما بودیم – به رهبری خلیل ملکی – و رهبران حزب که به علت شکست قضیه آذربایجان زمینه افکار عمومی حزب دیگر زیر پایشان نبود. و به همین علت سخت دنباله روی سیاست استالینی بودند که می دیدیم که به چه می انجامید. پس از انشعاب، یک حزب سوسیالیست ساختیم که زیر بار اتهامات مطبوعات حزبی که حتی کمک رادیو مسکو را در پس پشت داشتند، تاب چندانی نیاورد و منحل شد و ما ناچار شدیم به سکوت. در این دوره ی سکوت است که مقداری ترجمه می کنم، به قصد فنارسه (فرانسه) یادگرفتن. از «ژید» و «کامو» و «سارتر». و نیز از «داستایوسکی». «سه تار» هم مال این دوره است که تقدیم شده به خلیل ملکی. هم در این دوره است که زن می گیرم. وقتی از اجتماع بزرگ دستت کوتاه شد، کوچکش را در چار دیواری خانه ای می سازی. از خانه پدری به اجتماع حزب گریختن، از آن به خانه شخصی و زنم سیمین دانشور است که می شناسید. اهل کتاب و قلم و دانشیار رشته زیبایی شناسی و صاحب تالیف ها وترجمه های فراوان و در حقیقت نوعی یار و یاور این قلم که اگر او نبود چه بسا خزعبلات که به این قلم در آمده بود. (و مگر درنیامده؟) از ۱۳۲۹ به این ور هیچ کاری به این قلم منتشر نشده است که سیمین اولین خواننده و نقـّادش نباشد. و اوضاع همین جورهاهست تا قضیه ملی شدن نفت و ظهور جبهه ملی و دکتر مصدق. که از نو کشیده می شوم به سیاست و از نو سه سال دیگر مبارزه در گرداندن روزنامه های «شاهد» و«نیروی سوم» و مجله ماهانه «علم و زندگی» که مدیرش ملکی بود، علاوه بر اینکه عضو کمیته نیروی سوم و گرداننده تبلیغاتش هستم که یکی از ارکان جبهه ملی بود و باز همین جورهاست تا اردیبهشت ۱۳۳۲ که به علت اختلاف با دیگر رهبران نیروی سوم، ازشان کناره گرفتم. می خواستند ناصر وثوقی را اخراج کنند که از رهبران حزب بود؛ و باهمان «بریا» بازی ها . که دیدم دیگر حالش نیست.
آخر ما به علت همین حقه بازی ها از حزب توده انشعاب کرده بودیم و حالا از نو به سرمان می آمد. در همین سال ها است که «بازگشت از شوروی» ژید را ترجمه کردم و نیز «دست های آلوده» سارتر را. و معلوم است هر دو به چه علت. « زن زیادی» هم مال همین سال ها است آشنایی با «نیما یوشیج» هم مال همین دوره است و نیز شروع به لمس کردن نقاشی. مبارزه ای که میان ما از درون جبهه ملی با حزب توده در این سه سال دنبال شد به گمان من یکی از پربارترین سال های نشر فکر و اندیشه و نقد بود. بگذریم که حاصل شکست در آن مبارزه به رسوب خویش پای محصول کشت همه مان نشست. شکست جبهه ملی و بُرد کمپانیها در قضیه نفت که از آن به کنایه در «سرگذشت کندوها» گـَپی زده ام – سکوت اجباری محدودی را پیش آورد که فرصتی بود برای به جد در خویشتن نگریستن و به جستجوی علت آن شکست ها به پیرامون خویش دقیق شدن. و سفر به دور مملکت و حاصلش « اورازان – تات نشین های بلوک زهرا- و جزیزه خارک » که بعدها مؤسسه تحقیقات اجتماعی وابسته به دانشکده ادبیات به اعتبار آنها ازم خواست که سلسه ی نشریاتی را در این زمینه سرپرستی کنم و این چنین بود که تک نگاری (مونو گرافی) ها شد یکی از رشته ی کارهای ایشان. و گر چه پس از نشر پنج تک نگاری ایشان را ترک گفتم. چرا که دیدم می خواهند از آن تک نگاری ها متاعی بسازند برای عرضه داشت به فرنگی و ناچار هم به معیارهای او و من این کاره نبودم چرا که غـَرضم از چنان کاری از نو شناختن خویش بود و ارزیابی مجددی از محیط بومی و هم به معیارهای خودی. اما به هر صورت این رشته هنوز هم دنبال می شود. و همین جوری ها بود که آن جوانک مذهبی از خانواده گریخته و از بلبشوی ناشی از جنگ و آن سیاست بازی ها سرسالم به در برده، متوجه تضاد اصلی بنیادهای سنتی اجتماعی ایرانی ها شد با آنچه به اسم تحول و ترقی و در واقع به صورت دنبال روی سیاسی و اقتصادی از فرنگ و آمریکا دارد مملکت را به سمت مستعمره بودن می برد و بدلش می کند به مصرف کننده ی تنهای کمپانی ها و چه بی اراده هم. و هم اینها بود که شد محرک «غرب زدگی» -سال ۱۳۴۱ - که پیش از آن در «سه مقاله دیگر» تمرینش را کرده بودم. «مدیر مدرسه» را پیش از این ها چاپ کرده بودم- ۱۳۲۷- حاصل اندیشه های خصوصی و برداشت های سریع عاطفی از حوزه بسیار کوچک اما بسیار موثر فرهنگ و مدرسه. اما با اشارات صریح به اوضاع کلی زمانه و همین نوع مسائل استقلال شکن.
انتشار«غرب زدگی» که مخفیانه انجام گرفت نوعی نقطه ی عطف بود در کار صاحب این قلم. و یکی از عوارضش این که «کیهان ماه» را به توقیف افکند. که اوایل سال ۱۳۴۱براهش انداخته بودم و با اینکه تأمین مالی کمپانی کیهان را پس پشت داشت شش ماه بیشتر دوام نیاورد و با اینکه جماعتی پنجاه نفر از نویسندگان متعهد و مسئول به آن دلبسته بودند و همکارش بودند دو شماره بیشتر منتشر نشد. چرا که فصل اول «غرب زدگی» را در شماره اولش چاپ کرده بودیم که دخالت سانسور و اجبار کندن آن صفحات ودیگر قضایا … کلافگی ناشی از این سکوت اجباری مجدد را در سفرهای چندی که پس از این قضیه پیش آمد در کردم. در نیمه آخر سال ۴۱ به اروپا. به مأموریت از طرف وزارت فرهنگ و برای مطالعه در کار نشر کتاب های درسی. در فروردین ۴۲ به حج. تابستانش به شوروی. به دعوتی برای شرکت در هفتمین کنگره ی بین المللی مردم شناسی و به آمریکا در تابستان ۴۴. به دعوت سمینار بین المللی و ادبی و سیاسی دانشگاه «هاروارد» و حاصل هر کدام از این سفرها سفرنامه ای که مال حجش چاپ شد به اسم «خسی در میقات» و مال روس داشت چاپ می شد؛ به صورت پاورقی درهفته نامه ای ادبی که «شاملو» و «رؤیایی» درآوردند که از نو دخالت سانسور و بسته شدن هفته نامه. گزارش کوتاهی نیز از کنگره مردم شناسی داده ام در «پیام نوین» ونیز گزارش کوتاهی از «هاروارد»، در «جهان نو» که دکتر «براهنی» در می آورد و باز چهار شماره بیشتر تحمل دسته ی ما را نکرد. هم در این مجله بود که دو فصل از «خدمت و خیانت روشنفکران» را درآوردم. و این ها مال سال ۱۳۴۵. پیش از این «ارزیابی شتابزده» را در آورده بودم – سال ۴۳– که مجموعه ی هجده مقاله است در نقد ادب و اجتماع و هنر و سیاست معاصر. که در تبریز چاپ شد. و پیش از آن نیز قصه «نون و القلم» را – سال ۱۳۴۰– که به سنت قصه گویی شرقی است و در آن چون و چرای شکست نهضت های چپ معاصر را برای فرار از مزاحمت سانسور در یک دوره تاریخی گذاشتم و وارسیده. آخرین کارهایی که کرده ام یکی ترجمه «کرگدن» اوژن یونسکو است – سال ۴۵– و انتشار متن کامل ترجمه «عبور از خط» ارنست یونگر که به تقریر دکتر محمود هومن برای «کیهان ماه» تهیه شده بود و دو فصلش همان جا در آمده بود. و همین روزها از چاپ «نفرین زمین» فارغ شده ام که سرگذشت معلم دهی است در طول نه ماه از یک سال و آنچه بر او واهل ده می گذرد. به قصد گفتن آخرین حرفها درباره آب و کشت و زمین و لمسی که وابستگی اقتصادی به کمپانی از آنها کرده و اغتشاشی که ناچار رخ داده و نیز به قصد ارزیابی دیگری خلاف اعتقاد عوام سیاستمداران و حکومت از قضیه فروش املاک که به اسم اصلاحات ارضی جایش زده اند. پس از این باید « در خدمت و خیانت روشنفکران» را برای چاپ آماده کنم . که مال سال ۴۳ است و اکنون دستکاری هایی می خواهد و بعد باید ترجمه «تشنگی و گشنگی» یونسکو را تمام کنم و بعد بپردازم به از نو نوشتن «سنگی و گوری» که قصه ای است درباب عقیم بودن و بعد بپردازم به تمام «نسل جدید» که قصه ی دیگری است از نسل دیگری که من خود یکیش … و می بینی که تنها آن بازرگان نیست که به جزیره کیش شبی ترا به حجره خویش خواند و چه مایه مالیخولیا که به سرداشت…بازدید : مرتبه
تاريخ : ۱۳۸٧/٩/۳

کتابخانه‌ی اینترنتی اروپا راه‌اندازی شد

کتابخانه‌ی اینترنتی اروپا، روز پنجشنبه بیستم نوامبر، راه‌اندازی شد. در این کتابخانه می‌توان میراث فرهنگی اروپا را یافت و مطالعه کرد. این سایت با آدرس اینترنتی www.europeana.eu به مقولات فرهنگی کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا می‌پردازد.

 

دیگر برای دیدن تابلویی استثنایی که در یکی از موزه‌‌های کشوری اروپایی، پشت شیشه‌ای ضدگلوله قرار گرفته، احتیاج به سفر به آن کشور، ایستادن در صف طویل موزه و خرید بلیط ورودی نیست. سرانجام طرح عظیم فرهنگی اتحادیه‌ی اروپا عملی شد و در سایتی اینترنتی میراث فرهنگی اروپا گرد آمد و از روز پنجشنبه بیستم نوامبر هر کاربری می‌تواند در چند ثانیه، هر یک از این آثار برجسته‌ی هنر جهان را ببیند و در موردش مطالعه کند.

در این کتابخانه‌ی دیجیتالی مجانی دو میلیون کتاب، تابلوی نقاشی، عکس، موسیقی و فیلم نگهداری می‌شود. از مونالیزای داوینچی گرفته تا نوار شانسون‌های به‌یاد‌ماندنی ژاگ برل فرانسوی.

ویویانه ردینگ، کمیسر فرهنگی اتحادیه‌ی اروپا ، بر این نظر است که آثار موجود در این کتابخانه در مدتی کوتاه افزایش یافته و دو میلیون اثر هنری کنونی، در زمانی کوتاه -‌تا سال ۲۰۱۰- به ده میلیون اثر افزایش خواهند یافت. اما هزینه‌ی چنین طرحی نیز به همین اندازه عظیم است. اگر چه قرار است تا سال ۲۰۱۰ میلادی، ۱۲۰ میلیون یورو برای دیجیتالی کردن آثار هنری اروپایی برای استفاده عمومی در اختیار کمیسر فرهنگی اتحادیه‌ی اروپا قرار گیرد، اما هزینه‌ی نهایی مبلغی بسیار بیشتر از این است.

کارشناسان کمیسیون اتحادیه‌ی اروپا ارزیابی کرده‌اند که تنها برای دیجیتالی کردن پنج میلیون کتاب، باید ۲۲۵ میلیون یورو هزینه کرد و این در حالی است که شمار کتابهای موجود در کتابخانه‌های اروپایی ۵۰۰ بار بیشتر از این مقدار است. به این ترتیب مشخص می‌شود که کتابخانه‌ی عظیم دیجیتالی در اروپا، اکنون تنها یک درصد کتابهای کشورهای عضو این اتحادیه را دربرمی‌گیرد. و اگر دیجیتالی کردن آثار دیگر هنری چون تابلوهای نقاشی،  ذخایر عکس، فیلم و موسیقی را نیز به این مجموعه بیفزاییم، بودجه‌ای نجومی ضروری می‌شود که هنوز مرجع تهیه‌ی ‌آن مشخص نیست. به همین جهت اتحادیه‌ی اروپا از کشورهای عضو خواسته است که تا حد ممکن به دیجیتالی کردن آثار هنری خود همت گمارند و در این راه بودجه‌ای مناسب نیز هزینه کنند.

آلمان در کتابخانه دیجیتالی اروپا

تنها یک درصد از آثار فرهنگی موجود در کتابخانه‌ی دیجیتالی اتحادیه‌ی اروپا به آلمان اختصاص دارد. حتا سهم کشورهای کوچکی چون اسلوونی و لوکزامبورگ بیشتر از آلمان است. مسئولان فرهنگی اتحادیه‌ی اروپا هدف دیگرشان در تهیه‌ی این کتابخانه‌ی عظیم دیجیتالی، متقاعد کردن کشورهایی چون آلمان به سهیم شدن در این کار عظیم فرهنگی است. باید خاطر نشان کرد که در آلمان، ۱۱۵۰۰ کتابخانه، ۶۰۰۰ موزه و ۶۰۰۰ آرشیو وجود دارد که هنوز بسیاری از آنها کار دیجیتالی کردن آثار خود را به پایان نرسانده‌اند.بازدید : مرتبه
تاريخ : ۱۳۸٧/٩/۳

اجرایی شدن کپی رایت داخلی، اعتماد

شیدا سپهری

در حال حاضر کشورهای پیشرفته دنیا در جهت کاهش وابستگی خود به درآمدهای نفتی و همچنین توسعه صادرات غیرنفتی، به مساله صادرات خدمات اهمیت ویژه یی می دهند. از جمله خدماتی که در این چند سال مورد توجه بسیاری از کشورها واقع شده و به بازار صادرات نیز راه یافته، صادرات نرم افزار است.

نیاز کم این بازار به سرمایه گذاری کلان و استوار بودن آن بر نیروی انسانی متخصص باعث شده است تا بازار نرم افزار در برخی از کشورهای در حال توسعه به یکی از عمده راه های کسب درآمد ملی تبدیل شود. ایران نیز از جمله کشورهایی است که با تاکید بر صادرات به خصوص صادرات غیرنفتی تلاش های زیادی را برای پیشرفت بازار صادرات نرم افزار انجام داده است. گفته می شود راه اصلی برای موفقیت صادرات نرم افزار به خارج از کشور، نظم بخشیدن به بازار داخلی است.

 

یکی از راه های سر و سامان دادن به این بازار، جلوگیری از کپی و شکستن قفل نرم افزارها و استفاده از ویژگی نرم افزارهای اصل (خارجی) در نرم افزارهای تولیدشده داخلی است. در همین راستا مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حمایت از تولیدکنندگان نرم افزار داخلی، سازمان های دولتی را از استفاده از نرم افزارهای کپی منع کرده است.

عیسی زارع پور رئیس این مرکز در این خصوص می گوید؛ «در حوزه های کتاب، موسیقی و سینما، سازوکارهای کنترلی متعدد و دشواری وجود دارد، اما حوزه رسانه های دیجیتال با هیچ یک از این سازوکارها کنترل نمی شود در واقع این حوزه دارای فضای غیررسمی است که رسمی شدن این فضا باعث حمایت آثار و جلوگیری از سوء استفاده ها خواهد شد.»

وی در ادامه می افزاید؛ «اولین گام برای حمایت در حوزه نرم افزار این است که حداقل قانون کپی رایت درخصوص تولیدات داخلی اجرا شود. بر همین اساس با تدوین اساسنامه یی در راستای حمایت از حقوق تولیدکنندگان رسانه های دیجیتالی، همه سازمان های دولتی از تهیه و خرید هرگونه نرم افزار کپی شده منع شده اند و تنها باید از نرم افزارهای اصل استفاده کنند.»

وی در ادامه یادآور می شود این اساسنامه به تازگی تنظیم نشده است. چراکه از سال 79 در مجلس قانونی با عنوان حمایت از تولید کنندگان نرم افزارها مصوب شد که آیین نامه اجرایی آن نیز سال 83 ابلاغ و بر اساس آن وزارت ارشاد اسلامی مکلف شد با همکاری شورای عالی اطلاع رسانی نرم افزارها را ثبت و سازمان ها را از استفاده محصولات کپی بازدارد. که تا سال 86 به دلیل نداشتن برنامه های اجرایی مناسب، اجرای این قانون به تعویق افتاد.

اما آنچه که جالب به نظر می رسد این موضوع است که در حال حاضر اکثر نرم افزارهای مورد استفاده در سازمان های دولتی، نرم افزارهای قفل شکسته و کپی شده است و اگر قرار باشد سازمان ها از استفاده از نرم افزارهای کپی منع شوند باید میلیون ها و شاید میلیاردها تومان هزینه کنند تا سیستم های خود را دوباره و با نرم افزارهای اصلی راه اندازی کنند. که این مساله قطعاً به نفع این سازمان ها نخواهد بود. در اینجا این سوال مطرح می شود که آیا چنین طرحی قابل اجرا است یا خیر؟

جواد اتفاق، رئیس مجمع ناشران الکترونیک، در این خصوص می گوید؛ «این طرح در دوره های قبلی هم مطرح شده بود اما به دلایل خاصی به طور جدی اجرا نمی شد. اما امسال با پیگیری هایی که وزارت ارشاد انجام داده است قطعاً میزان نرم افزارهای قفل شکسته در بازار کاهش پیدا خواهد کرد. در واقع اگر وزارت ارشاد در همین مسیر حرکت کند و با ایجاد محدودیت برای سازمان ها، آنها را ملزم به استفاده از محصولات اصلی کند، قطعاً میزان استفاده از نرم افزارهای کپی شده در کشور کاهش پیدا خواهد کرد.»

وی در پاسخ به این سوال که آیا این طرح باعث متحمل شدن سازمان ها به پرداخت هزینه های بالا برای خریداری نرم افزارهای اصلی نمی شود نیز می گوید؛ «در مرحله اول و به نظر من این طرح مربوط به نرم افزارهای داخلی است نه خارجی. در حال حاضر سرمایه گذاران داخلی برای تولید محصولات خود هزینه های زیادی را متحمل می شوند و به امید اینکه محصول تولید شده آنها فروش خوبی به دست می آورد و با سود به دست آمده می توانند هزینه خود را برگردانند دست به تولید می زنند، اما زمانی که ببینند نرم افزارهای تولید شده ظرف چند ثانیه کپی و در نسخه های متعدد توزیع می شوند از سرمایه گذاری خود در این بخش پشیمان می شوند.»

اما نکته دیگری که در این حوزه مهم جلوه می کند این موضوع است که ایران چه زمانی به عنوان یک کشور صادرکننده نرم افزار قصد دارد قانون کپی رایت را قبول و آن را در کشور اعمال کند. محمد ثروتی عضو هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه یی در این خصوص می گوید؛ «با توجه به اینکه اکثر محصولاتی که در اختیار کاربران یا سازمان های دولتی قرار گرفته نرم افزارهای قفل شکسته و کپی شده است، اما زمانی که قرار باشد ما تنها به تولیدات داخلی و استفاده در داخل کشور اکتفا نکرده و محصولات خود را به خارج از کشور نیز صادر کنیم، در نتیجه خود به خود قانون کپی رایت در کشور اجرا خواهد شد؛ چراکه زمانی که قرار باشد شرکتی محصولات خود را به شرکتی در خارج از کشور صادر کند، مجبور است نرم افزار پایه یی که در آن محصول به کار گرفته، نرم افزار اصل باشد نه کپی شده وگرنه آن محصول مورد قبول طرف خارجی قرار نخواهد گرفت.»

ثروتی منع شرکت ها از استفاده از نرم افزارهای کپی را شروع خوبی در این حوزه می داند و بر این باور است که این طرح زمانی موفق خواهد بود که ضمانت اجرایی قوی از آن حمایت کند و در کنار آن فرهنگ سازی لازم برای کاربران نیز صورت بگیرد.گوگل امکان ویراستاری نتایج جستجوها را می‌‌دهد، همشهری

اگر گوگل نتایج جستجوی بی مصرفی را تحویل شما دهد، تنها کافی است که آنها را پاک کنید، و دفعه دیگر آنها نخواهید دید.

به گزارش آسوشیتدپرس چنین کاری با سیستم جدیدی که شرکت گوگل از پنج‌شنبه 20 نوامبر (30 آذر) به کار انداخت، ممکن است.

گوگل که اکنون امیدوار است با این اقدام به این موتور جستجو جنبه شخصی بیشتری دهد، به کاربران اجازه می‌دهد تا وب‌سایت‌های مطلوب‌شان را به صدر فهرست‌های نتایج جستجوها بیاورند و نتایجی را که نمی‌خواهند در دفعه بعدی که با همان درخواست جستجو می‌کنند، ببینند، حذف کنند.

 

گرچه این تجدیدنظرها بر فرمول‌های کامل حفاظت‌شده گوگل برای رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها متکی است، اما این شرکت مستقر در ماونتین ویو نهایتا توسل به خرد جمعی مردم را برای تقویت آلگوریتم‌های جستجوی اینترنتی رد نمی‌کند.

مارتیسا مایر که نتایج جستجوهای گوگل را تحت نظارت دارد می‌گوید اکنون، گوگل به سادگی می‌خواهد مجموعه‌های اختصاصی از نتایج مفیدتر برای هر فرد را که از موتور جستجوی آن استفاده می‌کنند،ارائه دهد.

کاربران برای استفاده از این مزیت ویراستاری، امکان ورود اختصاصی به این سیستم را خواهند داشت.

این تصمیم که به کاربران امکان داده شود که نتایج‌شان را دستکاری کنند، تصدیقی بر این شیوه است که حتی موتور جستجوی به ظاهر همه‌کاره‌ای مانند گوگل احتمالا می‌تواند پیشگویی کند که کدام وب‌سایت‌ها برای کاربران اختصاصی جذابیت خواهد داشت.

این سیستم همچنین بیانگر این است که مردم تا چه میزانی از گوگل برای جستجوی عبارت مشابهی مثلا "هتل‌های سانفرانسیسکو" استفاده می‌کنند.

دستورالعمل جستجوی گوگل عمدتا بر عملکردهایی خودکارشده اتکا دارد، در حالیکه تعداد فراوانی از رقبای تازه‌نفس در زمینه جستجوی اینترنتی مانند ماهالو، هایکو و چاچا سعی کرده‌اند تا شیوه جدیدی برای جستجوی اینترنتی ایجاد کنند که برای بررسی و جداکردن نتایج مطلوب بر انسان‌ها تکیه دارد.

اما هیچ یک از این موتورهای جستجو نتوانسته در بازاری که به طور فزاینده‌ای بوسیله گوگل کنترل می‌شود- یعنی بیش از 60 درصد درخواست‌های جستجو انجام‌شده در سراسر دنیا - سری در میان سرها دربیاورند.

سیستم جدید جستجو به نام SearchWiki به این نحو عمل می‌کند:

اگر شما هنگام انجام دادن جستجو از گوگل استفاده کنید، نتایجی را به دست می‌آورید که به صورت رشته‌ای از دکمه‌ها زیر لینک‌های یافت شده می‌بینید. با کلیک کردن بر روی فلش رو به بالا می‌توانید یک نتیجه به دست آمده در صفحه نتایج به مکان بالاتری منتقل کنید.

این لینک در دفعه بعدی که با همان اصطلاح جستجو را انجام می‌دهید، در آن نقطه جدید بازخواهد گشت.

کلیک کردن بر روی یک علامت ضربدر این لینک را حذف خواهد کرد، به این ترتیب در دفعه بعدی که شما همان جستجو را انجام می‌دهید، دیگر ظاهر نخواهد شد.

کاربران همچنین خواهند توانست یک باکس را بگشایند تا در مورد سایت‌های مختلف یادداشت بگذارند، تا بتواند آنها را در آینده بخوانند.

این اظهار نظرها همچنین با سایر افرادی به اشتراک گذاشته خواهد شد که وارد سیستم شده‌اند، به شرطی که کاربر بر روی یک لینک برای "همه یادداشت‌ها برای این سرچ‌ویکی را ببین" کلیک کرده باشنکلاس های یک دانشگاه ژاپنی ، در تلفن همراه

موبنا- دانشگاه "Cyber" ژاپن با یک ابتکارجدید کلاس های درس خود را بدون حضور دانشجویان ، از طریق تلفن همراه برگزاری می کند.
به گزارش گروه ترجمه "موبنا" به نقل از پایگاه اینترنتی "اینتوموبایل"،  "Cyber" تنها دانشگاه ژاپن است که هم اکنون تمام کلاس های آن اینترنتی برگزار می شود.
برخلاف رایانه که مطالب درسی به صورت پیام های متنی و تصاویر ویدیویی در اختیار دانشجویان قرار می گیرد، تلفن همراه تصاویر درسی را تنها به صورت برنامه " Power Point" نمایش می دهد.
با توجه به اینکه خلاصه مطالب درسی به صورت رایگان به تلفن های همراه دانشجویان ارسال می شود، این روش در بین دانشجویان طرفداران زیادی پیدا کرده است.
اگرچه در حال حاضر این سرویس تلفن همراه تنها برای یک رشته درسی ارایه شده است، پیش بینی می شود که در آینده ای نزدیک گسترش این سرویس را در رشته های دیگر شاهد باشیم.


بازدید : مرتبه
تاريخ : ۱۳۸٧/٩/۳

روزنه

یوروپینا دارای نزدیک به سه و نیم میلیون اثر شامل کتاب، نقشه، نقاشی و ویدئو است که از ۱۰۰۰ موسسه و برخی از موزه‌های مشهور ۲۷ کشور اتحادیه اروپا مانند لوور پاریس و رایکس‌موزئوم آمستردام گردآوری کرده است. (عکس از صفحه تلویزیون)

هجوم کاربران کتابخانه آنلاین اروپا را از کارانداخت

کتابخانه و موزه بزرگ  آنلاین  اتحادیه اروپا در نخستین روز آغاز  به کار خود آنچنان با استقبال مردم مواجه شد که همان روز پنجشنبه از کار افتاد.

 مراجعه‌کنندگان به پایگاه اینترنتی «یوروپینا» با پیامی مواجه می‌شوند که در آن از بازدیدکنندگان به دلیل تعطیلی موقت این سایت پوزش خواسته است.

در این پیام آمده است که این سایت در آغاز کار با استقبال گسترده‌ای مواجه شد به طوریکه در هر ساعت  ده میلیون کلیک بر روی آن صورت گرفت.

 در این پیام به بازدیدکنندگان وعده داده شده که «در کوتاهترین» زمان این کتابخانه و موزه مجازی با کیفیت بهتر و پهنای باند بیشتر بازگشایی شود.

 این سایت دارای نزدیک به سه و نیم میلیون اثر شامل کتاب، نقشه، نقاشی و ویدئو  است که از ۱۰۰۰ موسسه و برخی از موزه‌های مشهور ۲۷ کشور اتحادیه اروپا مانند لوور پاریس و رایکس‌موزئوم آمستردام گردآوری کرده است.

یورپینا وعده داده است که در نیمه دسامبر کار خود را با ۲۳ زبان بار دیگر از سر خواهد گرفت.

ویویان ردینگ، کمیسر جامعه اطلاعاتی اتحادیه اروپا، در بیانیه‌ای که به مناسبت آغاز به کار این سایت منتشر کرد، سایت یوروپینا، را وسیله‌ای برای «عبور از مرزها و  رسیدن به ایده‌های نوین فرهنگ» اروپایی توصیف می‌کند.

پروژه یوروپینا  از سوی شرکت اینترنتی گوگل نیز  با استقبال مواجه شده است. سانتیاگو دلا مورا، مسئول «گوگل بوک» در اروپا  این پروژه را پیامی روشن به انتشاراتی‌ها، کتابخانه‌ها، وشرکت‌های تکنولوژیک دانست.

کمیسر جامعه اطلاعاتی اتحادیه اروپا، از کار افتادن این سایت را نشانگر استقبال گسترده  اروپایی‌ها از این سایت بیان کرده است.

پروژه یوروپینا  از سوی شرکت اینترنتی گوگل نیز  با استقبال مواجه شده است. سانتیاگو دلا مورا، مسئول «گوگل بوک» در اروپا  این پروژه را پیامی روشن به انتشاراتی‌ها، کتابخانه‌ها، وشرکت‌های تکنولوژیک دانست.

به گفته این مقام مسئول شرکت گوگل پروژه یوروپیا نشان داد که با کار گروهی می‌توان «دسترسی دموکراتیک به دانش جمعی جهانی» را فراهم ساخت.بازدید : مرتبه
تاريخ : ۱۳۸٧/٩/۳

Source: http://www.tifr.res.in/~base/links/websites.html

Some Interesting Science Websites

We have compiled below a list of some excellent websites on science of interest to students, teachers and parents. To get an updated list please check the Outreach Webpage http://www.tifr.res.in/~outreach.

General Science Websites

Scientific American Website

An excellent source of general science articles.

http://www.sciam.com

PBS Websites

The public broadcasting services of the US have some excellent programs suitable for high school students and may provide very good teaching aids for science teachers. This also includes the Nova website which has movies that can be ordered.

 1. http://www.pbs.org/wgbh/aso/databank/bioindex.html
 2. http://www.pbs.org/wgbh/nova

This site links to many other scientific sites and is an extremely useful resource for information on current scientists and research.

 1. http://www.pbs.org/teachersource/

National Geographic Website

http://www.nationalgeographic.com

This site is also a very helpful resource for locating information on current scientific work; it also contains information on earlier scientists.

Discovery Website

http://www.discovery.com/

Nobel Website

 1. http://www.nobel.se
 2. http://www.almaz.com/nobel/nobel.html

The Nobel Prize Internet Archive Lists the winners of the Nobel prizes in all fields with some brief information on each. Also has them subcategorized by women. The site is linked to the Amazon.com site, so books on any of the prize-winners will come up.

Biology Websites

 1. http://www.hhmi.org/lectures/

The Howard Hughes Medical Institute lectures are outstanding talks given in the summer vacation each year by leading authorities in a discipline of biology to inspire high school students to take up a career in science.

 1. http://www.medicines-inside.com/

Find out how medicines we take for granted work.

 1. http://www.hhmi.org/senses/

We touch, taste and smell our world would not be the same without these senses. How do they work?

 1. http://www.phys.ksu.edu:80/gene/

The Gene homepage says the network is "dedicated to rescuing teachers and other students from terminal boredom by helping them do real science with modern research organisms."

 1. http://vector.cshl.org/dnaftb/

A multimedia primer on the basics of genetics and heredity.

 1. http://www.life.uiuc.edu/plantbio/cell/

This web site contains a virtual interactive cell. Biology teachers and students will enjoy cutting and zooming in on the different layers and organelles of the cell.

 1. http://www.cs.brown.edu/stc/outrea/greenhouse/nursery/biology/home.html

This site has a great three-dimensional representation of a cell! Students get to see an inside view of common organelles like mitochondria and the Golgi apparatus.

 1. http://faculty.washington.edu/chudler/ehceduc.html http://www.dana.org/brainweek/education.cfm

Websites that provide a broad approach to basic questions on the brain.

Chemistry Websites

 1. http://www.ncl.ox.ac.uk/quicktime/index.html

This web site contains a downloadable collection of quicktime movies of chemical animations such as catalytic reactions and 3-D molecules.

 1. http://www.eyesoftime.com/teacher/chem.htm

This site links many chemistry resources by topic. A unique feature is the ability to ask a teacher chemistry questions.

 1. http://people.morehead-st.edu/fs/h.hedgec/sciteach.html
 2. http://library.thinkquest.org/3659

CHEMystery is a virtual text book on chemistry.

 1. http://www.webelements.com/

Math Websites

 1. http://scienceworld.wolfram.com/biography/topics/Mathematicians.html
 2. http://teachers.sduhsd.k12.ca.us/abrown/index2.html
 3. http://www.maths.tcd.ie/pub/HistMath/People/RBallHist.html

Mathematicians of the 17th and 18th Centuries

 1. http://www.geometry.net/math.html

A Geometry Site

 1. http://www-history.mcs.st-andrews.ac.uk/history/Indexes/Full_Alph.html

Site of Biographies of Mathematicians

 1. http://mathforum.org

This site includes resources in mathematics for school students, teachers, parents. Also contains some research related material on mathematics teaching and learning. The 'Problems of the Week' contains problems at different levels of mathematics. It includes selected alternative solutions posted by problem solvers which is really nice. The `Ask Dr. Math' gives useful explanations of math concepts and the discussion groups are about teaching methods.

 1. http://www.cut-the-knot.org

Contains interesting puzzles, problems, theorems, proofs, etc. Also has links to other good sites (including all those listed below).

 1. http://nrich.maths.org

The site is run by the University of Cambridge. It contains problems for different age groups (5 to 18) that one can post solutions to. Selected solutions are published at the website. One can also post questions. There is an archive of questions posted earlier with answers (in blue coloured font). There are also articles, features, etc.

 1. http://archives.math.utk.edu/

A fairly comprehensive archive: contains teaching materials, public domain software, shareware, books, articles, etc.

 1. http://www-groups.dcs.st-and.ac.uk/~history/

The MacTutor history of mathematics archive. The best known website for historical information about mathematicians and mathematics.

 1. http://www.maa.org/

This is the website of the Mathematical Association of America. Contains useful resources for college mathematics teachers including book reviews.

 1. http://e-math.ams.org/

Website of the main professional organization in mathematics: American Mathematical Society. The journal `Notices of the AMS' is online. Plus interesting essays.

 1. Website on Books in Mathematics

Physics Websites

General Physics

 1. http://www.cpepweb.org/
 2. http://ippex.pppl.gov/
 3. http://particleadventure.org/particleadventure/other/othersites.html
 4. http://newton.physics.wwu.edu:8082/jstewart/scied/physics.html
 5. http://bubl.ac.uk/link/p/physicseducation.htm
 6. http://www.stemnet.nf.ca/~yliu/physics/education.html
 7. http://www.lightandmatter.com/
 8. http://www.physlink.com/
 9. http://www.ba.infn.it/www/didattica.html
 10. http://physicsweb.org/
 11. http://www.psrc-online.org/
 12. http://www.ieee-virtual-museum.org/
 13. http://www.glenbrook.k12.il.us/gbssci/phys/phys.html
 14. http://library.kent.ac.uk/library/info/subjectg/SPS/gateways.shtml
 15. http://msowww.anu.edu.au/astronomy/astroweb/astro_misc.html
 16. http://www.curtin.edu.au/curtin/dept/phys-sci/gravity/index2.htm

The Gravity Tutorials : This site offers lessons on the history of physics and quizzes divided by difficulty. All lessons offer animated examples and section-ending quizzes.

 1. http://www.glenbrook.k12.il.us/gbssci/phys/Class/BBoard.html

The Physics Classroom contains a number of lessons relating to the topics of 1-D kinematics; Newton's Laws; vectors; momentum; and work, energy and power. Contains many example problems and diagrams. Text, graphics

 1. http://www.glenbrook.k12.il.us/gbssci/phys/Class/BBoard.html

It contains explanations of many physics concepts, related questions and answers.

 1. http://amasci.com/feynman.html

The Richard Feynman Site.

 1. http://www.nasa.gov

The NASA Website

 1. http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/hframe.html

HyperPhysics is an exploration environment for concepts in physics which employs concept maps and other linking strategies to facilitate smooth navigation. The rationale for such concept maps is to provide a visual survey of conceptually connected material, and it is hoped that they will provide answers to the question ``where do I go from here?''.

 1. http://howthingswork.virginia.edu/

A service providing answers to questions about physics, science, and how things in the world around us work. Companion to the book by the same name.

 1. http://www.howstuffworks.com/

Learn how everything works

 1. http://sprott.physics.wisc.edu/demobook/intro.htm

Physics demonstrations, descriptions, discussions of the physics, and hazards to avoid. Groupings are light, magnetism, electricity, sound, heat, and motion.

 1. http://scifun.chem.wisc.edu/

Chemistry professor Bassam Z. Shakhashiri shares the fun of science through home science activities, demonstration shows, videos and books.

 1. http://www.chem4kids.com/
 2. http://www.webelements.com/

Physics and Sports

 1. http://www.exploratorium.edu/sports/
 2. http://www.glenbrook.k12.il.us/gbssci/phys/projects/yep/sports/spinet.html

Physics of Space Travel

 1. http://www.physics.uc.edu/~sitko/Spring00/11-Travel/space_travel.html
 2. http://science.uniserve.edu.au/school/curric/stage6/phys/space/travel.html

Astronomy Sites

Astronomy resources

 1. http://www.eso.org/gen-fac/pubs/nra/rrn.html
 2. http://www.astro.helsinki.fi/library/astpub2.shtml
 3. http://www.kidsastronomy.com/
 4. http://astro.u-strasbg.fr/~fresneau/toptun.html
 5. http://facweb.stvincent.edu/Academics/Physics/CAPE/links.htm

Astrochemistry

 1. http://www.snark.org/evo.htm
 2. http://www.public.iastate.edu/~cjenks/homepage.html

Astrobiology

 1. http://www.astrobiology.com/exobiology.html
 2. http://www.kidsolr.com/science/page8.html

Nanotechnology

 1. http://www.mrsec.wisc.edu/Edetc/index.html

University of Wisconsin Nano Education site Lots of resources, movies etc. on Nanotechnology.

 1. http://block.chem.rpi.edu/html/E_Outreach/LevelSix/hitchhikersguide.htm

A Hitchhikers Guide to the Nano World

 1. http://www.zyvex.com/nano

The Zyvex site

 1. http://www.nanoscience.com/

Nanoscience Education site

Teacher's Resources

 1. http://www.treasure-troves.com/
 2. http://www.lessonplansearch.com/Science/
 3. http://peer.tamu.edu/curriculum_modules/storytime/
 4. http://school.discovery.com/
 5. http://www.teachwithmovies.com

An excellent site that provides abstracts of movies and information about their usefulness, their ratings, and where to find them. This is an excellent site for someone who wants a more personal view of many scientists and/or their discoveries.

 1. http://coe.west.asu.edu/students/micheles/websites.htm

Website with links to a variety of sources for teaching aids in biology and chemistry.

Scientists Biographies

 1. http://www.energyquest.ca.gov/scientists/
 2. http://www.physics.ucla.edu/~cwp/
 3. http://www.sciencecases.org/sci_bios/sci_bios.asp
 4. http://www.agnesscott.edu/lriddle/women/women.htm

Contributions of 20th Century Women to Physics

 1. http://www.asap.unimelb.edu.au/bsparcs/aasmemoirs/aas_memlist.htm

Biographies of Women Mathematicians

 1. http://www.imsa.edu/team/irc/research/pathfinders/biography.html

This is an excellent site with links to other sites.

 1. http://www.sacnas.com/biography/listsscientist.asp

Scientific biographies with pictures; many of the entries are actually autobiographies. The site was created for the high school students but has great information and many links to other sites and e-mail addresses.

 1. http://www.blupete.com/Literature/Biographies/Science/Scients.htm

Includes biographical information for scientists; read by simply clicking on the letter of their last name.

 

 پيش نوشت‌ها
امکانات جانبی

ایمیل خود را برای اشتراک در فید کلاس مجازی وارد کنید:

Delivered by FeedBurner