كلاس مجازي
کلاس مجازی کلاس زندگی در دنیای اطلاعات

ایمیل خود را برای اشتراک در فید کلاس مجازی وارد کنید:

قدرت گرفته از فیدبرنر


بازدید : مرتبه
تاريخ : ۱۳۸٧/٧/۳٠
 

 

http://www.aghabozorg.ir/

بانک اطلاعات نسخ خطی ایران و جهان با قابلیت کاوش در اقلام کتاب لیست کتابخانه ها ماخذ و ... در این سایت در دسترس می باشد. برای استفاده از محتویات سایت وارد سایت شده ثبت نام کرده و کاوش کنید.

http://www.aghabozorg.ir/search.aspx

 بازدید : مرتبه
تاريخ : ۱۳۸٧/٧/٢۸

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Welcome to Questia's FREE Encyclopedia

Questia's FREE encyclopedia includes more than 52,000 articles from the Columbia Encyclopedia, Sixth Edition. Each article is enhanced with links to Questia's premium reference library of more than 67,000 full-text books and 1,500,000 journal, magazine, and newspaper articles.

Use our resourceful library to assist in your research or simply to learn about your favorite topics.

(looking up Welcome to Questia's FREE Encyclopedia from Wiktionary.org ...)بازدید : مرتبه
تاريخ : ۱۳۸٧/٧/٢٤
67 هزار کتاب در کتابخانه دیجیتالی "کویستیا"

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، «کویستیا» به عنوان اولین و بزرگترین کتابخانه دیجیتالی آنلاین در جهان است که وظیفه آن ارایه خدمات نرم‌افزاری به منظور تسهیل در نوشتن تحقیق و پایا‌ن‌نامه از طریق اینترنت است.

در این کتابخانه امکان جستجوی کلمه‌ای در تمامی کتاب‌ها، مجلات، مقالات و روزنامه‌ها وجود دارد. علاوه بر این امکان مطالعه آنلاین تمامی منابع نیز هست. منابع این کتابخانه توسط کتابداران پیشرفته و حرفه‌ای جمع‌آوری شده‌است که بسیاری از آن‌ها در هیچ جای دیگری به غیر از پایگاه کویستیا در فضای مجازی یافت نمی‌شود.

کویستیا می‌تواند برای تمامی درجات علمی اعم از دانش‌آموزان، دانشجویان و فارغ‌التحصیلان بسیار مفید باشد و منابع آموزشی را به آن‌ها ارائه دهد. همچنین تمامی افرادی که در زمینه‌های علوم اجتماعی و مردم‌شناسی تحقیقات می‌کنند و یا علاقه‌مند به این موضوعات هستند، می‌توانند علایق خود را در این پایگاه بیابند.

 این کتابخانه به منظور تکمیل تحقیقات صورت گرفته در این پایگاه وب‌سایت و منابعی را نیز به کاربران ارائه می‌کند. کویستیا برای ارائه بهتر امکانات خود به کاربران بخشی را در نظر گرفته‌ که به طور مجزا به دانش‌آموزان و دانشجویان، استادان، کتابداران و ناشران اختصاص دارد و کاربران با کلیک بر روی هر کدام از لینک‌ها می‌توانند دسترسی آسان‌تری به منابع داشته باشند. 

‌اکنون بیش از دو هزار دانشگاه و دانشکده از بیش از 170 کشور جهان در این کتابخانه الکترونیک مشترک هستند و از امکانات آن استفاده می‌کنند. در حال حاضر متن بیش از 67000 جلد کتاب و بیش از یک و نیم میلیون مقاله و نشریه در رشته‌ها و موضوعات مختلف علمی در این کتابخانه مجازی معتبر و مشهور وجود دارد.

هنر و معماری، اقتصاد و تجارت، علوم ارتباطات، علوم فن‌آوری، روان‌شناسی، موسیقی و هنرهای نمایشی، جامعه‌شناسی و انسان‌شناسی، سیاست و حکومت، آموزش و پرورش، ادبیات، حقوق، فلسفه، مذهب و تاریخ، حوزه‌هایی هستند که کتاب‌های این کتابخانه در این سرفصل‌ها تقسیم‌بندی شده‌است. 

این کتابخانه برای اعضاء و مشترکین خود، نرم‌افزاری را با نام‌(Gurunet) با ارزش40 دلار به طور رایگان عرضه می‌کند که علاوه بر امکان دسترسی به تمامی قابلیت‌های کویستیا امکان دسترسی به اطلاعاتی از قبیل؛ نقشه‌ها، زندگی‌نامه‌ها، رخدادها، اطلاعات آموزنده دیگری از صدها کتاب معتبر و امکان استفاده از فرهنگ لغت با یک کلیک را فراهم می‌سازد.

قبل از آغاز ثبت‌نام سرویس، کویستیا رایانه کاربر را بررسی کرده و ضمن تشخیص سیستم‌عامل و مرورگر آن، نیازمندی‌های ضروری را برای استفاده بهینه از کتابخانه اعلام می‌کند. پس از عضو شدن در کوئستیا فضای خصوصی معینی برای مشترک ایجاد می‌شود که بدان فضای‌ کار گفته می‌شود. تمامی پروژه‌های ساخته شده توسط کاربر به علاوه پروژه پیش‌فرض در این فضا وجود دارد.

از دیگر قسمت‌های این کتابخانه می‌توان به دایرةالمعارف رایگان، شناسنامه کتاب‌های منتشر شده، کتاب‌های رایگان اشاره کرد. در این کتابخانه‌ همچنین امکان خریداری مجموعه‌هایی از کتاب‌های دینی، فلسفی، ادبی، تاریخ، آموزش و روان‌شناسی وجود دارد.

آدرس کتابخانه دیجیتالی کویستیا

http://www.questia.com/Index.jspبازدید : مرتبه
تاريخ : ۱۳۸٧/٧/٢٢

 

مجموعه کامل آثار "صبحی" منتشر شد

فضل الله صبحی مهتدی اولین قصه گوی رادیو در برنامه قصه های ظهر جمعه بود. بسیار از قدیمی ترها یادشان می آید صدای گیرا و داستان های شیرین صبحی را و چه زندگی ها که نکرده اند با آن زمان ما که رسید مرحود خوش ذوق و خوش صدا حمید عاملی یا قصه گو ی معروف قصه های ظهر جمعه قصه های شیرین می گفت آن قدر شیرین که گاه یادمان می رفت ناهار هم باید بخوریم. خدایشان مثل انتهای شیرین قصه هایشان انتهایی شیرین برایشان مهیا کند.

****

صالح رامسری" مدیر تولید "انتشارات معین" در گفت وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، گفت: پیش از این "قصه های صبحی" به صورت مجموعه کامل منتشر نشده بود و این برای نخستین بار است که آثار این قصه گوی برجسته در یک مجموعه منتشر شده.

وی افزود: پیش از این آثار "صبحی" در قالب کتاب های "افسانه های کهن"( جلد 1 و2) ، "عمو نوروز"، "افسانه" ، "افسانه های باستانی"، "افسانه های ملل"، "دژ هوش ربا"، "دیوان بلخ" و "افسانه ها بوعلی سینا" منتشر شده بود.

رامسری ادامه داد: قصه های "صبحی" یکی از گنجینه های مهم و ارزشمند ادبیات عامیانه ایران به شمار می رود که بخش عمده ای از ادبیات کودکان و نوجوان ایران را شامل می شود.

مدیر تولید "انتشارات معین" درباره شیوه تالیف کتاب قصه های صبحی گفت: در این کتاب کوشش ما بر آن بوده تا جایی که ممکن است به شیوه رسم الخط صبحی آسیبی نرسد، اما در عین حال رسم الخط امروزی را نیز در متن قصه ها رعایت کرده ایم، تا خوانندگان راحت تر با متن کتاب ارتباط برقرار کنند.

وی افزود: همچنین برخی از داستان‌ها با روایت های متعددی از سوی صبحی نقل شده اند که در گرد آوری و تصحیح این کتاب سعی شده که کامل ترین قصه را نقل کنیم و از روایت های تکراری پرهیز کنیم.

"رامسری" گفت: برخی از  واژه ها را نیز در پانویس با استفاده از فرهنگ معین و لغت نامه دهخدا معنی کرده ایم. البته برخی از واژه ها توسط خود "صبحی" در پانویس معنی شده اند که این اصطلاحات و واژه ها با ستاره از بقیه وا‍ژه ها مجزا شده اند.

تصاویر کتاب های صبحی پیش از این توسط "لیلی تقی پور"، "محسن وزیری مقدم" و "محمد تجویدی" کشیده شده بود که این تصاویر با بازسازی و اصلاح "مینو ارجمندی" در این مجموعه منتشر شده اند.

کتاب "قصه های صبحی" در 1125 صفحه با تیراژ 2000 نسخه از سوی "انتشارات معین" منتشر شده است.بازدید : مرتبه
تاريخ : ۱۳۸٧/٧/٢۱

کشیش جوان و مرد روستایی

یک کشیش جوان که از او دعوت شده بود به عنوان سخنران مهمان در یک کلیسا در روستایی به ایراد خطابه پردازد، راهی طولانی را از منزلش تا آن کلیسا پیمود.
او در راه گرفتار طوفان و کولاک شد، اما خوشبختانه چون خیلی زود حرکت کرده بود، علیرغم وجود طوفان و بارش شدید برف به موقع به آنجا رسید.
وقتی وارد کلیسا شد فقط یک مرد روستایی در آنجا نشسته بود، کشیش قدری منتظر شد تا شاید افراد دیگری نیز به کلیسا بیایند، پس از گذشت زمان و نیامدن کس دیگری، او به آن پیرمرد روستایی نزدیک شد و گفت: فقط شما تشریف آورده اید، به نظر شما من باید چکار کنم؟
پیرمرد لبخندی زد و گفت: من فقط یک کشاورز هستم و چیز زیادی نمی دانم، اما این را می دانم که اگر فقط یک اسب هم در اصطبل داشته باشم، باید به آن غذا و خوراک بدهم.
کشیش جواب داد: بله بله، حرف شما درست است! لذا به جایگاه رفت و مراسم را شروع کرد، و آن را خیلی جدی گرفت. سخنانش بسیار هیجان انگیز و گرم شد. وقتی به قسمت پایانی سخنرانی رسید و به ساعتش نگاه کرد دید یک ساعت و نیم از زمانی که سخنرانی را شروع کرده است، می گذرد.
در پایان از جایگاه پایین آمد و دوباره سراغ پیرمرد رفت و پرسید: خوب، چطور بود؟
پیرمرد لحظاتی فکر کرد و گفت: من یک کشاورز هستم و چیز زیادی نمی دانم، اما این را می دانم که اگر فقط یک اسب در اصطبل داشته باشم، همه بارها را روی دوش او نمی گذارم

 بازدید : مرتبه
تاريخ : ۱۳۸٧/٧/۱٤

  کتابخانه ملی عراق، کتابخانه‌ای جنگ‌زده

کتابخانه ملی عراق پس از گذشت 80 سال از گشایش، 600 هزار نسخه کتاب را در قفسه‌های خود جایگزین کرده بود. اما با شروع جنگ آمریکا و عراق بخش اعظم این منابع از طریق آتش و دستبرد از بین رفت و در حال حاضر تمام مواد کتابخانه‌ای این کتابخانه به 300 هزار نیز نمی‌رسد.
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، کتابخانه ملی عراق در سال 1924 تأسیس شد و در منطقه تجاری و پر جمعیت بغداد به‌نام باب‌المعادن قرار گرفت. آرشیو ملی عراق نیز با 39 سال تاخیر در سال 1963 تأسیس و در  سال 1987 با کتابخانه ملی این کشور ادغام شد و با نام دارالکتب الوثائق شهرت یافت. عراق از نادر کشورهایی است که کتابخانه ملی آن زیر نظر وزارت اطلاعات فعالیت می‌کند.

ساختمان کنونی کتابخانه ملی عراق در سال 1976 با ظرفیت نگهداری یک میلیون جلد کتاب گشایش یافت. این ساختمان دارای چهار هزار و 140مترمربع فضا و تعداد 111 صندلی مطالعه بود. از همان ابتدا این ساختمان پاسخگوی شمار بسیار مراجعان نبود و از فقدان وسایل و تجهیزات جدید رنج می‌برد. 

کتابخانه ملی عراق در سال 1924، 39 هزار جلد کتاب داشت. این مجموعه در سال 1993 به 420 هزار جلد کتاب و 40 هزار پیایند نشریه افزایش یافت. مجموعه آرشیو ملی عراق در این سال دارای 5 میلیون مدرک در 40 هزار فایل سازماندهی شده بود. 

بر اساس آمار ارائه شده در سال 1998، این کتابخانه بالغ بر 575 هزار کتاب، 120 عنوان نشریه ادواری، 15 هزار و 280 پایان‌نامه تحصیلی، پنج هزار و 289 ماده دیداری و شنیداری، چهار هزار و 205 نقشه و سایر منابع بوده است. 

ساختمان کتابخانه ملی عراق در جریان حمله نظامی امریکا به عراق، یک‌بار در 14 آوریل 2003 و بار دیگر یک هفته پس از آن دچار آتش‌سوزی عمدی شد و ساختمان آن دچار آسیب جدی شد. پس از آتش‌سوزی‌ها از تعداد مواد موجود در کتابخانه اطلاعی در دست نیست. نشریات ادواری کتابخانه 412 هزار نسخه اعلام شده که معلوم نیست این تعداد مربوط به‌عنوان‌های نشریات ادواری یا تعداد نسخه‌های نشریات ادواری در کتابخانه است. 

مدیر بخش نسخ خطی، مجموعه کتابخانه را 2 میلیون جلد کتاب عنوان کرده است ولی کارشناسی که پس از اشغال عراق از این کتابخانه بازدید کرد، تعداد کتاب‌ها را از روی طول قفسه‌های کتابخانه حدود 200 هزار جلد تخمین زده است.

پس از نخستین آتش‌سوزی، کتابداران و تعدادی داوطلب، مجموعه کتابخانه را به یک مسجد شیعی در شهرک صدر(در غرب بغداد) و به اداره جهانگردی منتقل کردند. در حال حاضر، مجموعه کتابخانه به طور غیر متمرکز در سه مکان کتابخانه ملی، مسجد و اداره جهانگردی عراق نگهداری می‌شود.

مجموعه نسخ خطی کتابخانه ملی عراق آسیب ندیده و وضعیت خوبی دارد و مورد دستبرد نیز واقع نشده است. در سال‌های اخیر، با افزوده شدن برخی مجموعه‌های کوچک که از نقاط مختلف عراق جمع‌آوری و به مرکز سپرده شده‌اند، مرکز نسخ خطی به مجموعه‌ای قابل توجه تبدیل شده است که حدود 47 هزار جلد کتاب دارد. دلیل این امر انتقال به موقع مجموعه نسخه‌های خطی پیش از آغاز جنگ به محلی امن بود. پناهگاه مزبور از نظر میزان درجه حرارت و رطوبت وضعیت خوبی دارد.

 کتابخانه ملی عراق به‌صورت کتابخانه‌ای واسپاری درآمده و به مرکزی ملی و بین‌المللی برای مبادله کتاب و سایر مواد کتابخانه‌ای تبدیل شده است. قانون واسپاری در مورد کتابخانه ملی عراق نیز اجرا می‌شود و بر اساس این قانون که در سال 1970 به چاپ رسید، از سال 1999، پنج نسخه از هر مدرکی که چاپ یا ویرایش می‌شود، به کتابخانه ملی سپرده می‌شود. 

در حال حاضر رییس کتابخانه عراق، سعد اسکندر است که پس از آتش‌سوزی این کتابخانه در سال 2003 بارها به کتابخانه‌های مهم دنیا از جمله کتابخانه کنگره آمریکا به منظور کسب تجربه برای بازسازی کتابخانه ملی عراق سفر کرده است.

برگرفته از: http://www.ibna.ir/vdcfe1d0.w6djjagiiw.html


بازدید : مرتبه
تاريخ : ۱۳۸٧/٧/۱٤

نگاهی به کتابخانه ملی استرالیا

  کتابخانه چند وجهی

کتابخانه ملی استرالیا به‌منظور دسترسی همگانی به اطلاعات امکان دسترسی معلولان با صندلی چرخدار را به تمام تالارها و نمایشگاه‌های این کتابخانه فراهم کرده‌است._
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، یکی از نکات قابل توجه در کتابخانه ملی استرالیا امکان دسترسی معلولان(افرادی که از صندلی چرخ‌دار استفاده می‌کنند) به تمامی تالارهای مطالعه و محل نمایشگاه‌هاست. علاوه بر این تلفن و دستشویی‌های مخصوص برای افراد معلول در محل‌های مناسب تعبیه و محل خاصی در پارکینگ برای آن‌ها درنظر گرفته شده‌است، به‌طوری که این افراد می‌توانند مستقیما از پارکینگ به تالار اصلی کتابخانه وارد شوند.

کتابخانه ملی استرالیا در شهر کانبرا، پایتخت این کشور قرار دارد. این کتابخانه بزرگ‌ترین کتابخانه این کشور و یکی از مهم‌ترین مراکز پژوهشی استرالیاست. سابقه فعالیت کتابخانه ملی استرالیا به سال 1927 باز می‌گردد. در آن سال، این کتابخانه همراه با مجلس کشور استرالیا از شهر ملبورن به کانبرا انتقال یافت و ماده قانونی کتابخانه ملی در 1960 رسما کتابخانه ملی را از کتابخانه مجلس جدا کرد. در 1968، ساختمان جدید کتابخانه ملی استرالیا در کنار دریاچه برلی گریفین به طور رسمی گشایش یافت.

کتابخانه ملی استرالیا زیرنظر «شورای کتابخانه» اداره می‌شود. مدیرکل کتابخانه ملی و معاون وی مسوولیت اداره کتابخانه در چارچوب «ماده قانونی کتابخانه ملی استرالیا»، مصوب 1960 را بر عهده دارند. از نظر
مجموعه کتابخانه ملی استرالیا در دهه دوم قرن بیستم به‌نحو چشمگیری توسعه یافت. تصویب قانون حق مؤلف در 1912 ناشران استرالیایی را ملزم کرد یک نسخه از تمام آثار خود را به کتابخانه اهدا کنند.
سازمانی، کتابخانه ملی استرالیا از شش قسمت عمده مدیریت مجموعه‌ها، مجموعه‌ها و خدمات به خوانندگان، اشتراک منابع، فن‌آوری اطلاعات، برنامه‌های عمومی، و خدمات سازمانی تشکیل شده‌است. 

بر اساس آخرین اطلاعات کارکنان این کتابخانه 518 نفر،‌ که شامل کارکنان تمام‌وقت و پاره‌وقت، رییس کتابخانه، مدیران و کارمندان ارشد، کارکنان اداری، و کارکنان فنی است.

کتابخانه ملی استرالیا در پنج طبقه ساخته شده‌است. طبقه همکف شامل سالن تئاتر، تالارهای تاریخ شفاهی، نقشه‌ها، روزنامه‌ها و ریزنگارها است. طبقه اول فروشگاه، رستوران، محل نمایشگاه‌ها، مرکز بازدیدکنندگان، تالار مطالعه اصلی را در خود جای داده‌است. طبقه دوم نیز به نسخ خطی و مواد مصور اختصاص یافته‌‌است. تالار مجموعه‌های آسیایی و تالار فیلم و ویدئو، کافه تریا و اغذیه‌فروشی نیز به ترتیب در طبقه‌های سوم وچهارم قرار گرفته‌اند.

مرکز اطلاعات بازدیدکنندگان، برنامه‌های متنوعی در ارتباط با مجموعه‌ها و خدمات کتابخانه در اختیار مهمانان و بازدیدکنندگان کتابخانه قرار می‌دهد. نمایشگاه و فروشگاه کتابخانه با برنامه‌های متنوع و عرضه مواد فرهنگی جنبه‌های مختلف میراث فرهنگی استرالیا را به نمایش می‌گذارند. ضمنا برخی از فضاها و امکانات کتابخانه برای اجاره در اختیار عموم گذاشته می‌شود.

مجموعه کتابخانه ملی استرالیا در دهه دوم قرن بیستم به‌نحو چشمگیری توسعه یافت. تصویب قانون حق مؤلف در 1912 ناشران استرالیایی را ملزم کرد یک نسخه از تمام آثار خود را به کتابخانه اهدا کنند.

در دهه‌های 1940 و 1950 مجموعه کتابخانه در زمینه منابع مربوط به نواحی مجاور استرالیا در آسیای جنوب شرقی و کشورهای
کتابخانه ملی استرالیا در پنج طبقه ساخته شده‌است. طبقه همکف شامل سالن تئاتر، تالارهای تاریخ شفاهی، نقشه‌ها، روزنامه‌ها و ریزنگارها است. طبقه اول فروشگاه، رستوران، محل نمایشگاه‌ها، مرکز بازدیدکنندگان، تالار مطالعه اصلی را در خود جای داده‌است. طبقه دوم نیز به نسخ خطی و مواد مصور اختصاص یافته‌‌است.
حاشیه جنوبی اقیانوس آرام، رشد قابل ملاحظه‌ای پیدا کرد. همچنین در دهه‌های 1950 و 1960 توسعه مجموعه نشریات ادواری کتابخانه از رشد منظمی برخوردار شد.

بخشی از مجموعه کتابخانه ملی استرالیا شامل انتشارات سازمان‌هایی مانند خدمات پزشکان پروازی، انجمن آزادی فرهنگی استرالیا، فدراسیون زنان رأی‌دهنده استرالیا، و سازمان‌ها و انجمن‌های دیگر، و همچنین نوارهای مصاحبه با نویسندگان و افراد برجسته استرالیا، خطابه‌های مهم، نطق‌های مبارزات سیاسی، و غیره است.

در روند توسعه مجموعه کتابخانه ملی استرالیا دو برنامه درازمدت با عنوان برنامه مشترک حق‌مؤلف برای استرالیا و دفتر نسخه‌های خطی اقیانوسیه دنبال می‌شود. هدف برنامه اول تهیه ریزفیلم از آثار مربوط به زلاندنو و اقیانوس آرام از منابع موجود در خارج از استرالیاست؛ و هدف برنامه دوم تهیه نسخه‌های دست‌نویس در حوزه‌هایی غیر از حوزه فعالیت برنامه نخست است.

بخش دیگری از مجموعه کتابخانه ملی استرالیا شامل مجموعه‌ای از نشریات ادواری مربوط به انقلاب کبیر فرانسه؛ آثار مربوط به تبعید ناپلئون؛ و آثار ادیبانی مانند روسو، مولیر، ولتر، و کتاب‌های فرانسوی قبل از 1601 است. علاوه بر این، مجموعه‌هایی از آثار آلمانی و روسی مخصوصا در ارتباط با نازیسم و کمونیسم و همچنین مجموعه‌های بزرگی از کشورهای آسیای جنوب شرقی در این کتابخانه وجود دارد.

مجموعه کتابخانه ملی استرالیا در سال 2004 مشتمل بر بیش از دو میلیون و 700 هزار جلد کتاب، 44هزار و332 عنوان نشریه ادواری جاری و همچنین گنجینه‌ای از فیلم، نوار ویدئو، نسخه‌های خطی، آثار موسیقی و نقاشی، تابلو، پوستر، عکس، نقشه، و تاریخ شفاهی بود.
مواد موجود در مجموعه‌های کتابخانه امانت داده نمی‌شوند با این حال کارکنان کتابخانه برای کمک به مراجعان و پاسخگویی به سؤالات در تمام بخش‌ها حضور دارند. شعار آن‌ها «خدمت به ملت، دسترسی به دنیا» است. فهرست پیوسته همگانی‌(اُپک) و پایانه‌های همگانی لوح‌های
کتابخانه ملی استرالیا خدمات مختلفی در زمینه‌های مرجع، ارسال مدارک، و فهرست‌نویسی به شبکه کتابخانه‌های استرالیا و همچنین به کتابخانه‌هایی در خارج از آن کشور ارائه می‌دهد.
فشرده، مجموعه باز منابع مرجع، متن نمایش، کتاب و نشریات ادواری جدید، و همچنین امکانات و وسایل تکثیر در تالار مطالعه اصلی قرار دارند. 

سال 1977 کتابخانه ملی استرالیا با کمک یک شرکت استرالیایی، شبکه اطلاعاتی استرالیا را با عنوان آزی‌نت پایه‌گذاری کرد. آزی‌نت خدمات چند پایگاه اطلاعاتی استرالیا از جمله خدمات شبکه اطلاعات کتابشناختی استرالیا را عرضه می‌کرد.

از سال 2000، کینتیکا‌(شبکه کتابخانه‌ای استرالیا) جانشین شبکه اطلاعات کتابشناختی شد. این کتابخانه در حال حاضر کانون اصلی کتابخانه‌های استرالیا است و دامنه وسیعی از خدمات مربوط به اشتراک منابع و خدمات رایانه‌ای را تدارک دیده و از آن‌ها پشتیبانی می‌کند. کتابخانه ملی استرالیا، در مورد موضوعاتی که بر شبکه کتابخانه‌های استرالیا و خدمات آن‌ها تأثیر می‌گذارند به دولت فدرال و سایر کتابخانه‌ها خدمات رایزنی و مشاوره می‌دهد.

کتابخانه ملی استرالیا خدمات مختلفی در زمینه‌های مرجع، ارسال مدارک، و فهرست‌نویسی به شبکه کتابخانه‌های استرالیا و همچنین به کتابخانه‌هایی در خارج از آن کشور ارائه می‌دهد. دراین کتابخانه، علاوه بر خدماتی که قبلا ذکر شد،‌ خدمات متنوع دیگری چون؛‌ خدمات تأمین مدرک برای کتابخانه‌ها، افراد، و سازمان‌ها در استرالیا و خارج از استرالیا، فراهم کردن امکان دسترسی کتابخانه‌های استرالیا به خدمات اطلاعات کتاب‌شناختی و خدمات مربوط به مجموعه‌های ملی چین، ژاپن و کره؛ خدمات مربوط به‌شماره استاندارد بین‌المللی کتاب و پیایند، فهرست‌نویسی پیش از انتشار، نشریات الکترونیک، و خدمات ویژه مدارس، دانشجویان، پژوهشگران، و معلولان را ارائه می‌کند.

برگرفته از:http://www.ibna.ir/vdcauanu.49nie15kk4.html


پيش نوشت‌ها
امکانات جانبی

ایمیل خود را برای اشتراک در فید کلاس مجازی وارد کنید:

Delivered by FeedBurner