كلاس مجازي
کلاس مجازی کلاس زندگی در دنیای اطلاعات

ایمیل خود را برای اشتراک در فید کلاس مجازی وارد کنید:

قدرت گرفته از فیدبرنر


بازدید : مرتبه
تاريخ : ۱۳۸٧/٢/۳۱
در حاشیه کنفرانس بین المللی WICT در کوالالامپور که به نمایش آخرین پیشرفتهای فناوری اطلاعات و ارتباطات اختصاص ...
 در حاشیه کنفرانس بین المللی WICT در کوالالامپور که به نمایش آخرین پیشرفتهای فناوری اطلاعات و ارتباطات اختصاص دارد. بیل گیتس موسس شرکت مایکروسافت نیز قرار بود به ایراد سخنرانی بپردازد. 400 نفر در سالن سخنرانی حاضر بودند و در زمان مقرر از بیل گیتس خبری نشد ولی ناگهان حضار جلسه با جسم شبیه سازی شده   هولوگرافیک 4 متری بیل گیتس مواجه شدند که خندان شروع به سخن گفتن با آنان کرد.

این اتفاق که یرای نخستین بار در جهان می افتاد شاهد دیگری بر پیشرفت تکنولوژی در مرزهای فرا تر از تصور است. بیل گیتس حدود 5 دقیقه سخنرانی کرد و در مورد نا محدود بودن فن آوری و استفاده هرچه بیشتر از کامپیوتر ودر زندگی سخن گفت وی گفت: 1 میلیارد نفر از مردم جهان به کامپیوتر شخصی دسترسی دارند ولی هنوز 5 میلیارد نفر چنین امکانی ندارند. هدف مایکروسافت نیز دسترسی یافتن به آن 5 میلیارد باقی مانده است.

استفاده از فن آوری های نوینی چون واقعیت مجازی امکانات اعجاب آوری را فراهم می سازد که حرکت نمایشی بیل گیتس را می توان سمبلی از نوآوری در دنیای امروز دانست.

 بخشی اصلی از این برنامه جالب را یک شرکت مالزیایی به نام Fat Boys Records Sdn. Bhd به عهده داشت و بیش از 10 متخصص برای عملی شدن این سخنرانی عجیب مشارکت کرده بودند.

www.iranmalaysia.com منبع1.       برای زندگی در جامعه اطلاعاتی به چه زیرساخت هایی در بعد اجتماعی نیاز داریم؟

2.      مودم چیست؟ طرز کار آن را توضیح دهید.

3.      پنج سخت افزار مهم یک سیستم رایانه ای را نام برده و کار آن را بیان کنید.

4.      ویروس چیست؟ انواع آن را بیان کنید.

5.     چهار بخش از قسمت های Control Panel را معرفی کنید.

6.     داده و اطلاعات را با مثالی تعریف کنید.

7.     نرم افزار چیست؟ ضمن توضیح یک دسته بندی از انواع نرم افزارها بیان کنید.

8.      سیستم عامل را تعریف کرده و انواع آن را دسته بندی کنید.

9.      پاسخ کوتاه دهید

الف. CTRL+ Y                                              ب. CTRL+ Z 

    CTRL+N                                                        د. CTRL+V

10.     توضیح کوتاه دهید

الف. Plug & Play

ب. Drag & Drop

ج. Desktop

د. Cut & paste

 بازدید : مرتبه
تاريخ : ۱۳۸٧/٢/٢۳

سی و پنجمین سال

سی و پنجمین سال

بزرگداشت دانشنامه ایرانیکا در شمال کالیفرنیا

by Kayvan Izadmehr
06-May-2008
 

                                                   

سی و پنج سال پیش دولت وقت ایران  بعد از یکسری جلسات و صحبتهای اولیه به دکتر احسان یارشاطر استاد آنزمان دانشگاه ماموریت داد تا تدوین و گردآوری  دانشنامه کامل و مدونی را در باره ایران شروع کند. کار در ایران شروع شد وتا چهار سال بعد و تا زمان وقوع انقلاب در ایران کار با بودجه دولت ایران ادامه یافت . پس از انقلاب و با قطع شدن بودجه مربوطه  مشکلات بزرگی در سرراه تهیه این دانشنامه قرار گرفت . سرانجام کار به بخش ایرانشناسی دانشگاه کلمبیا منتقل شد و بدون کمکهای مالی دو دولت (دولت آمریکا و ایران) و تنها با کمکهای سازمانهای غیرانتفاعی – موسسات پژوهشی  و افراد خیر کار تا به امروز ادامه یافت. کاری بزرگ و در عین حال طاقت فرسا که اگر استقامت و پایمردی پرفسور یارشاطر نبود هیچگاه به انجام نمی رسید.

تا به امروز سیزده جلد از این اثر عظیم که از آن با عنوان شناسنامه ملت ایران یاد شده منتشر گردیده و قرار است بیست و هفت جلد دیگر آن نیز به مرور زمان منتشر شود . هر جلد حدود نهصد صفحه مطلب به زبان انگلیسی دارد و مجموعه کاملی است از کلیه چیزهای مربوط به ایران از زبان وتاریخ و فرهنگ و عادات،پوشاک، مردم سرتاسر ایران و کشورهای همسایه که به نحوی از تمدن ایرانی تاثیر گرفته اند -  بناهای تاریخی – مشخصات نباتات  و حیوانات – غذاهای ایرانی- مشخصات و ویژگیها و باورهای کلیه اقلیتهای قومی، زبانی، مذهبی ایران و هزاران موضوع ریز و درشت دیگر است که به تفصیل در این دانشنامه مورد بحث قرار می گیرد.  پرفسور یارشاطر سرویراستار  این دانشنامه و چهل ویراستار مشاور و بیش از 1650 پژوهنده که تنها  یازده در صد آنها ایرانی هستند در تکمیل این پروژه شرکت دارند و نظر به سختگیری های  دکتر یارشاطر و سایر ویراستاران گاهی نوشتن هریک از مقالات بیش از دوسال طول می کشد که همین باعث شهرت ایرانیکا در درستی و ارزشمندی مقالات شده است. اثری که پرفسور ریچارد فریه استاد دانشگاه هاروارد  درباره آن میگوید: یک دستاورد درخشان  وبزرگ ، هیچ پروژه ای در زمینه تحقیقات خاورمیانه به ارزشمندی انساکلوپدیا ایرانیکا نیست.

مراسم بزرگداشت:Photos

هفته اول ماه مه هفته ایرانیکا نام گرفته که از سال بعد قرار است آنرا به هفته اول فروردین منتقل کنند. امسال به مناسبت سی و پنجمین سال ایرانیکا  در بیش از سی شهر و شش دانشگاه در سرتاسر جهان مراسمی برگزار می شود . یکی از این مراسم روز جمعه  سیزده اردیبهشت در شهر سانی ول واقع در شمال کالیفرنیا برگزار شد. مراسم با سخنرانی رضا معینی مدیر برنامه شروع شد. آقای معینی پس از معرفی انجمن متخصصین ایرانی در آمریکا که برگزار کننده مراسم بود از خانم مریم رحیمیان  که مسئول برگزاری این بزرگداشت و همچنین مراسم موفق دیگری در سال 2006 در سانفرانسیسکو بود خواست تا به پشت تریبون بیاید. خانم رحیمیان ضمن صحبت از پگونگی و مشکلات برگزاری مراسم و همچنین دعوت از همه ایرانی ها جهت کمک و یاری به دانشنامه جنبه های دیگری از آنرا شرح داد. سومین سخنران دکتر ولی احمدی استاد افغانی تبار دانشگاه برکلی بود که با نثر شیوا و زیبای درباره جایگاه شامخ احسان یارشاطر و اهمیت دانشنامه ایرانیکا در فرهنگ وتمدن ایرانی صحبت کرد. پس از دکتر احمدی خانم عترت گودرزی – الهی به پشت تریبون آمد. او از سال 1982 شروع به همکاری با ایرانیکا کرده بود بسیار از مقالات مربوط به آشپزی ایرانی و طرز طبخ و مواد تشکیل دهنده اصلی غذاهای ایرانی را تهیه کرد. خانم گودرزی به طنز احسان یارشاطر را استاد بسیارسختگیر خواند که کار کردن با او از مشکل ترین کارها است.

بعد از خانم گودرزی دکتر علی فردوسی استاد و مدیر گروه سیاسی دانشگاه نتردام دو مور بود که سالها به تدریس زبان فارسی در ژاپن پرداخته بود و از جمله کسانی که بخش فارسی رادیو ژاپن را راه اندازی کردند. دکتر فردوسی درباره مقالات خودش در ایرانیکا توضیحاتی داد از جمله مقاله ای درباره صادق چوبک نویسنده شهیر ایرانی . قسمت دیگر سخنرانی دکتر فردوسی درباره تحقیقش در موردحاج محمد علی محلاتی معروف به حاج سیاحجهانگرد ایرانی در قرن نوزدهم بود . که در سفرنامه  خود می نویسد: به هر کجا رفتم ایرانی هست!. از جمله در سال 1860 در ژاپن به یک تاجربه نام عبدالله بوشهری بر می خورد و نکته بسیار جالب زندگی حاج سیاح این بود که او اولین ایرانی است که در بیست و شش ماه مه سال 1875 در بخش دوازده سانفرانسیسکو شهروند ایالات متحده شد و نخستین ایرانی- آمریکایی محسوب می شودو بعدها گرانت رییس جمهوری آمریکا او را به کاخ سفید دعوت می کندو با او ملاقات می کند .او در ایرا در زمینه معرفی دموکراسی و حقوق بشر هم نقش ارزنده ای داشته است.

برنامه با اجرای موسیقی زنده توسط  مجید خستوان و مریم جلالی ادامه پیدا کرد که در مجموع سه ترانه اجرا کردند که شعر دو ترانه اول از مولانا و سعدی بود وشعر ترانه سوم از مسعود سپند که از یکی از مدعوین بود و دکلمه خود شاعر در ابتدا ترانه مورد توجه حضار قرار گرفت.

سپس دکتر صدر الدین اللهی که بسیاری او را پدر روزنامه نگاری ایران نام دادند به ایراد سخنانی درباره ایرانیکا پرداخت و سرانجام خود پرفسور احسان یار شاطر در پشت تریبون قرار گرفت و در باره خصوصیات ایرانیکا و مقایسع آن با سایر دانشنامه ها ، موارد و ریزبینی های لحاظ شده در آن و داستان پرفراز نشیب تهیه این دانشنامه صحبت کرد.او از همه خواست که با مطالعه این دانشنامه و یا مراجعه به وبسایت ایرانیکا که تمامی مقالات منتشره به صورت آن لاین و رایگان در آن موحود است با این اثر بیشتر اشنا شوند.

آخرین قسمت برنامه آوردن کیک سی و پنجمین سال تولد ایرانیکا همراه با موسیقی زنده و اجرای سرنا و دهل و بریدن کیک توسط  دکتر یار شاطر و پذیرایی از مدعوین بود.برای اطلاعات بیشتر و استفاده از دانشنامه ایرانی به وبسایت این دانشنامه  مراجعه کنید.Photos                           

                            کیوان ایزدمهر  -  کالیفرنیا
                           چهارده اردیبهشت هشتاد و هفتبازدید : مرتبه
تاريخ : ۱۳۸٧/٢/٢٢

سالگرد کتاب سوزان

مسعود بهنود

امروز هفتاد و پنجمین سالروز کتاب سوزان نازی هاست. مراسمی در برلین و شهرهای دیگر آلمان برپا ست. هفته قبل در برلین ‏پوستری به دیوار دیدم که دعوت در جشن و مراسم یادآوری خاطره کتاب سوزان می کرد. بر بالای پوستر شعری از یک شاعر ‏آلمان ثبت بود که گفته در همین جا که کتاب می سوزانند روزی آدم ها را خواهند سوخت. دست کم نازی ها نشان دادند که این تنها ‏یک شعر نیست، وافعبت ایت.

امروز در فیلمی که به همین مناسبت پخش می شد صحنه هائی از کتاب سوزان بود. مردمی آراسته و به ظاهر فرهیخته که کتاب در ‏آتش می انداختند، بی سروپایان نبودند، همین جاست که باید ترسید. در این فیلم گوبلز سخنی می گوید که شنیدنی است. با همان تاکید ‏ها که دارد فریاد می زند" اگر شیر مسموم فاسد در مدارس به بچه ها داده شود، دولت مسئول است، اگر دوای فاسد به بیماران داده ‏شود دولت مسوول است، کتاب های فاسد از غذاهای فاسد بدترست. ما نمی گذاریم غذای فاسد در دهان بچه های آلمانی ریخته شود".‏
‏ این یک واقعیت است که آدم ها بدون آن که از هم تقلید کرده باشند، همانند هم بد می کنند، همچون یک دیگر نیکی می کنند.‏
و باز ترساننده تر این است که کتاب سوزان در میدان ها، فقط صحنه بیرونی ماجرا. همیشه الزاما کتابی و آتشی و میدانی نیست. ‏همین که بگوئیم این کتاب را نخوان، این کتاب در کتابخانه نباشد. این کتاب و این اندیشه چون من نمی پسندم از مردم هم دور باد، ‏عملا در همان جا قرار گرفته ایم که کوبلز بود.

امروز روز، کتاب تنها وسیله تبادل اندیشه نیست. تنها وسیله ارتباط ذهن ها و فکر ها نیست. وسایل دیگر هم آمده اند، هم اکنون به ‏سرعتی باور نکردنی و در مدتی کمتر از سی سال اینترنت، حجم عظیمی از بار کتاب را به دوش گرفته است. نفس این کاستن از ‏میزان حمل و نقل میلیون ها تن کالا، نفس صرفه جوئی در مصرف میلیون ها تن کاغد که حاصل بریدن جنگل هاست، و نفس آسانی ‏دسترسی و خواندن، دارد روز به روز وظیفه ای را که از عهد کوتنبرگ به عهده کتاب بود، بر دوش بزرگراه های اطلاعاتی می ‏گذارد. از سرعت گسترش کار امثال امازون ها می توان فهمید.

از همین روست که بعضی دولت ها در پی آنند و وعده داده اند که تا پنج سال دیگر، در تمام گوشه و فضای پایتخت هایشان ‏دسترسی به اینترنت امکان پذیر باشد و رایگان. هم اکنون قهوه فروشی ها و پاساژهای فراوان در شهرهای بزرگ جهان هست که ‏در آن بدون نیازی به سیم، خدمات انیترنت داده می شود. اینترنت از جمله خدماتی که می دهد امکان داشتن و خواندن کتاب هاست ‏در همان روز انتشارشان، با دانلوود کردن، کتاب روی مانیتور خوانده می شود و یا خودتان پرینت می کنید. در جائی در لندن وقتی ‏چنین کاری کردید، جلد آن کتاب را به رایگان می توانید بگیرید و پرینت خودتان را با جلد در کتابخانه قرار دهید. درست است که با ‏این همه هنوز کتاب روزنامه اهمیت خود را از دست نداده اند، اما در کنارش قرار گرفته اند.

‏ پس چه می توان گفت به حکومتی که توان و پول دارد، اما به مردم علاقه مندش راه دسترسی به باند پهن اینترنت نمی دهد. چه می ‏توان گفت جز کتاب سوزان به این ممانعت. در همه دنیا کتاب آن سواسوچی را می خوانند جز در برمه [میانمار] در همه جا دنیا ‏هزاران کتاب را می خوانند جز در چین... این ها نیز کتاب سوزان است. چنان که بمب انداختن هم آدم کشی است و تنها به شمشیر ‏قطع کردن سر نیست که آدم کشی است. به قول صادق هدایت چه فرق دارد به جای دست و مگس کش با امشی کشتن حیوان باز هم ‏کشتن است.

و چنین است که در هفتاد و پنجمین سالگرد کتاب سوزان نازی ها، در حالی که انواع کتاب سوزان در فرهنگ بشری نه که تعطیل و ‏برچیده نشده بلکه به انواع و افسام رایج است، جا دارد آن تفکر را محکوم کرد که می گوید جز هر چه می پسندم نخوان، جز آن که ‏من می گویم نبین، نشنو، و ندان. و این همان کاری است که استالین کرد، به ظاهر هم مانند هیتلر کتاب نسوزاند.‏
موگابه به نوعی دیگر خود را خلاص کرده است. هفتاد در صد بی سواد و ده هزار در صد تورم که پولی و توانی برای خرید کتاب ‏در کس باقی نمی گذارد. کشورهائی هم هستند که دل موگابه ندارند اما واقعیت این است که افزایش بی سوادان، نوعی کتاب سوزان ‏است.

اما به هر شکل که چنین کارهائی باب شود، چه به جسارت و بی باکی هیتلر، یا دستگاه استالین، چه به دردناکی سرهنگان برمه و ‏موگابه در زیمبابوه، یک حقیقت از درون آن بیرون می زند. این که سوزانده کتاب، می ترسد. از اندیشه دیگران می ترسد. خود می ‏داند چیزی برای گفتن ندارد، ترسش او را به کتاب سوزان می کشاند. راست گفت بکت روزی مردم کتاب های سوخته را بازخواهند ‏خواند و بوی نفرت برانگیز کتاب سوزان از جان ها بیرون خواهند کرد. تا انسان نشان دهد که اگر سیر تکامل بازداشتنی بود، کلیسا ‏به آن جبروت، نازیسم به آن شور، استالینزم بدان مایه افتخار که داشتند، موفق می شدند. که نشدند.‏بازدید : مرتبه
تاريخ : ۱۳۸٧/٢/۱٧

قابل توجه دانشجویان واحد 31


کلاس جبرانی به منظور ارایه کنفرانس های دانشجویانی که تاکنون به علت تاخیر نتوانسته اند مطالب خود را ارایه کنند روز دوشنبه ۲۳ اردیبهشت راس ساعت ۱۴ الی ۱۶ در مرکز برگزار خواهد شد. حضور کلیه دانشجویان الزامی است.بازدید : مرتبه
تاريخ : ۱۳۸٧/٢/۱٠
 برگرفته از وبلاگ مکتوب: عطاالله مهاجرانی
کسی سر جای خودش نیست!


در فرهنگ کهن ایران، واژه ی اندیشه برانگیزی وجود دارد:"خویشکاری"
یعنی هر کسی کار خودش را درست انجام بدهد...مثلا رییس جمهور مسئول اداره امور اجرایی کشور است. اصلاح امور جهان یا رهبری جهان اسلام به او ربطی ندارد. دادستان کل کشور بایستی نگران پرونده های قضایی و حقوق مردم باشد...مثل پرونده دکتر زهرا که در همدان در بازداشتگاه کشته شد...پرونده های دانشجویان...همین حسینیه شیراز و...اما دادستان کل در باره واردات عروسک بیانیه می دهد...وزیر کشور معمولا در باره مسایل اقتصادی مصاحبه می کند و از دستاوردهای اقتصادی می گوید...استاندار لرستان در باره این که ما جزو پنج کشور اتمی دنیا هستیم حرف می زند...
سال ها پیش رفته بودم به اردوگاه نگهداری بیماران جذامی در تبریز...خاطره غریبی بود...دیدن راهبه های اروپایی که سالیان سال است در خدمت جذامیان عمر می گذرانند و فارسی را هم با لهجه آذری حرف می زنند...رفتم مدرسه ابتدایی کودکان جذامی ها...مدرسه مثل یک زباله دانی در میان باغ بود...تار و غبار گرفته. کثیف، آن چنان که نفست بند می آمد...در دفتر مدرسه با مدیر مدرسه صحبت می کردم. گفت علوم سیاسی خوانده، شروع کرد به تحلیل مسایل ایران و جهان. گفتم:" می دونی مهمترین مساله جهان چیه؟"
چند مساله ای را بر شمرد. مدام می گفتم نه! از اون مهمتر هم هست. دست آخر پرسید :" کدوم مساله؟"
گقتم:" مدرسه باباباغی!" تو باید یه این مدرسه برسی. اگر به جای تو بودم. با کمک بچه ها مدرسه را جارو می کردم. رنگ می زدیم. از آموزش و پرورش کمک می گرفتم...تو برادر عزیز به درد این مدرسه نمی خوری. تو باید رییس بشی...
آن مدیر مدرسه باباباغی تنها نمانده است...
انگار مدرسه و مدیر تکثیر شده است...بازدید : مرتبه
تاريخ : ۱۳۸٧/٢/٧

سرانه کتابخوانی در ایران دو دقیقه اعلام شد

براساس اعلام رئیس سازمان کتابخانه ملی ایران، هر شهروند ایرانی در شبانه‌روز تنها دو دقیقه از وقت خود را به خواندن کتاب اختصاص می‌دهد.

این در حالی است که آمار‌های رسمی در ایران، از باسواد بودن بیش از ۸۵ درصد از جمعیت این کشور حکایت می‌کند.

به‌گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، علی‌اکبر اشعری روز گذشته در حاشیه همایش سراسری مسئولان شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در مشهد گفت: «در صورتی که مطالعه کتاب‌های درسی را هم در نظر بگیریم، سرانه مطالعه در ایران به حدود شش دقیقه در شبانه روز می‌رسد.»

با این حال، آقای اشعری با اشاره به این نکته که در حال حاضر در ایران بیش از دو هزار کتابخانه فعالیت دارند، از این کشور به عنوان «یکی از فرهنگ سازترین کشورهای جهان» یاد می‌کند.

وی همچنین بزرگترین مشکل کتابخانه‌ها ایران را «نازیبا و دلچسب نبودن فضای کتابخانه‌ها عمومی کشور و به روز نبودن کتاب‌های موجود در آن‌ها» عنوان کرد.

براساس آمار‌های موجود هم‌اکنون در این کتابخانه‌ها بیش از دو میلیون کتاب، چهار میلیون نشریه، ‪ ۳۰۰‬میلیون نسخه سند و حدود ‪ ۵۶‬هزار نسخ خطی موجود است.

پیشتر خبرگزاری فارس در سوم بهمن ماه سال گذشته اعلام کرده بود که بودجه ترویج کتابخوانی در سال ۸۷ از سوی وزارت ارشاد دولت احمدی‌نژاد ۲۷ درصد نسبت به سال ۸۶ کاهش داشته است.بازدید : مرتبه
تاريخ : ۱۳۸٧/٢/۳

۱. مبانی علوم رایانه

مهارت اول برای دریافت گواهینامه بین المللی راهبری کامپیوتر
 نویسنده: موسی جعفربیگلو
نشر کتابدار: سال ۸۵
 
۲. واژه پردازی با ورد

مهارت سوم برای دریافت گواهینامه بین المللی راهبری کامپیوتر
 نویسنده: موسی جعفربیگلو
نشر کتابدار: سال ۸۵

تلفن تماس جهت تهیه منابع     ۸۸۹۷۹۵۶۰   یا ۰۹۱۲۱۷۶۵۱۲۵ و ۰۹۱۲۱۸۸۳۵۸۱پيش نوشت‌ها
امکانات جانبی

ایمیل خود را برای اشتراک در فید کلاس مجازی وارد کنید:

Delivered by FeedBurner